138. OBVESTILO ZA PRIDELOVALCE VINSKEGA IN NAMIZNEGA GROZDJA – PLODOVA VINSKA MUŠICA - 08.08.2014 15:14 - Zaključeno


Vinogradnike obveščamo, da je bila letos na Primorskem, na mehko kožnem sadju – predvsem breskvah, prvič zabeležena večja škoda s strani plodove vinske mušice (Drosophila suzukii). Njeno prisotnost v JV Sloveniji beležimo že od 2011.

Zaradi razvoja dosedanje škode na Primorskem, obstaja nevarnost pojava tudi drugod, v grozdju in poznem jagodičju. V vinogradih priporočamo povečano pozornost na morebiten presežen pojav škodljivca. Svetujemo izvajanje preventivnih ukrepov: spremljanje s prehranskimi vabami, redno pregledovanje plodov na poškodbe ter vzdrževanje higienskih ukrepov.

Plodova vinska mušica je nov škodljivec plodov številnih sadnih vrst, ki imajo tanko kožico in mehko meso, to so predvsem jagodičevje (jagode, maline, robide, ribez, borovnice, bezeg), koščičarji (češnje, marelice, breskve, slive in češplje) ter tudi grozdje, smokve in plodovi različnih samoniklih rastlin. Plodove napada v času zorenja do obiranja in lahko povzroči znatno škodo, zlasti v času deževnega vremena. Za razliko od drugih vrst vinskih mušic, plodova vinska mušica napada tudi povsem zdrave plodove, kar omogoča razvoj različnih gnilob in pospešeno propadanje grozdja.

Splošni higienski ukrepi: Redno odstranjevanje odpadlih zrelih in predvsem prezrelih plodov iz nasadov in vrtov. Pri obiranju poberemo vse grozde, tudi tiste, ki padejo na tla oziroma niso primerni za prodajo. Njihovo kompostiranje odsvetujemo, saj bi vinski mušici lahko omogočili preživetje. Napadene plodove zakopljite dovolj globoko, da preprečite razvoj mušic in ponovne napade. Kjer je mogoče, priporočamo fizično zaščito z gostimi proti-insektinimi mrežami.

Spremljanje odraslih mušic s prehranskimi vabami: Prehranske vabe so namenjene spremljanju škodljivca in hkrati zmanjšanju njegove številčnosti. Izdelate jih iz pollitrske plastenke ali druge posode, v katero v zgornjo polovico navrtate več luknjic premera 4-6 mm. Večje luknje omogočajo dostop še drugih, večjih žuželk in je spremljanje mušic zato težje. Vsebino 1 dl pripravite iz jabolčnega kisa ali mešanice jabolčnega kisa in vina v razmerju 1:1. Dodate lahko še žličko sladkorja in kapljico detergenta (za zmanjšanje površinske napetosti). Plastenko zamašite in namestite v nasadu v senco, v predelu plodov.

Po nekaj dneh vsebino precedimo na gostem cedilu ali gazi, ulovljene žuželke previdno splaknemo in jih prenesemo v plitvo posodo s čisto vodo, kjer ugotavljamo navzočnost plodove vinske mušice. Odrasle vinske mušice so rjavo rumene barve, velikosti 2-3 mm z rdečimi očmi. Samci plodove vinske mušice imajo na konici kril črno pego, po čemer se ločijo od vseh ostalih vinskih mušic.

Spremljanje napadenosti grozdja: Priporočamo tudi redno pregledovanje grozdnih jagod, ki prihajajo v fazo zrelosti. Pozorni bodite na drobne udrtine, pod katerimi se razvijajo črvičaste ličinke. Na grozdju je te poškodbe težje zaznati, a si pomagamo tako, da jagodo na rahlo stisnemo in če se kjerkoli na površini pokaže drobna kapljica mošta, je to znak, da je tam kožica poškodovana. Seveda pa to še ne pomeni, da je poškodba nastala zaradi plodove vinske mušice.

Ker je lahko prepoznavanje plodove vinske mušice za marsikoga zahtevno, se za tovrstno pomoč in drugo strokovno podporo obrnete na službo za varstvo rastlin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Novo mesto.

Posredni ukrep preprečevanja škode v vinogradih je tudi uporaba botriticidnih sredstev.

Več informacij je dostopnih na povezavi UVHVVR: http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/plodova_vinska_musica/


Datum objave obvestila: 08.08.2014 15:14
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS