76. PLODOVA VINSKA MUŠICA - 06.08.2014 12:43 - Zaključeno


Obvestilo dne, 6. 8. 2014

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Plodova vinska mušica

Letos je bila na Primorskem prvič zabeležena večja škoda, ki jo je na češnjah, marelicah in breskvah povzročila plodova vinska mušica (Drosophila suzukii). Plodova vinska mušica je nov škodljivec plodov številnih sadnih vrst, ki imajo tanko kožico in mehko meso, to so predvsem jagodičevje (jagode, maline, robide, ribez, borovnice, bezeg), koščičarji (češnje, marelice, breskve, slive in češplje) ter tudi grozdje, smokve in plodovi različnih samoniklih rastlin. Plodove napada v času zorenja do obiranja in lahko povzroči znatno škodo, zlasti v času deževnega vremena. Za razliko od drugih vrst vinskih mušic, plodova vinska mušica napada tudi povsem zdrave plodove.

Zaradi ugodnih pogojev za razmnoževanje, obstaja nevarnost, da bo povzročala poškodbe tudi na grozdju. Zato priporočamo, da v času zorenja grozdja začnete spremljati pojav plodove vinske mušice v svojih vinogradih.

Spremljanje odraslih mušic ugotavljamo s pomočjo prehranskih vab, ki jih pripravimo tako, da v pollitrske plastenke ali druge posode v zgornji polovici navrtamo večje število luknjic premera 4-6 mm in v vsako nalijemo približno 1 dl jabolčnega kisa ali mešanico jabolčnega kisa in vina v razmerju 1:1. Kisu oz mešanici dodamo žlico sladkorja na 1 liter tekočine in nekaj kapljic sredstva za pomivanje posode, ki zmanjšuje površinsko napetost vode in pospeši utapljanje muh. Posoda mora biti na vrhu zamašena. Vabo obesimo v senco v območje grozdov. Po tednu dni vsebino posode precedimo na gostem cedilu, ulovljene žuželke previdno splaknemo in jih prenesemo v plitvo posodo s čisto vodo, kjer ugotavljamo navzočnost plodove vinske mušice.

Odrasle vinske mušice so rjavo rumene barve, velikosti 2-3 mm z rdečimi očmi in so zelo podobne ostalim vinskim mušicam. Predvsem samice je zelo težko ločiti od ostalih vinskih mušic, samce pa boste prepoznali po značilni črni pegi na koncu kril.

Na prisotnost škodljivke bodite še posebej pozorni v primeru večjega gnitja in pojava kisle gnilobe. Posredni ukrep preprečevanja škode je tudi uporaba botiticidov.

Za strokovno pomoč pri prepoznavanju plodove vinske mušice in ukrepih ob morebitnem večjem pojavu škodljivca v vinogradih, se lahko obrnete na službo za varstvo rastlin na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.

Preventivni ukrepi in dodatne informacije, vključno s slikovnim gradivom so dostopni na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/posebno_nadzorovani_organizmi/plodova_vinska_musica/


Datum objave obvestila: 06.08.2014 12:43
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS