68. KORUZNI HROŠČ - 31.07.2014 12:37 - Zaključeno


dr. Magda Rak Cizej

Koruzni hrošč je na širšem Celjskem območju, vključno s Koroško prisoten že kar nekaj let. Njegova populacija vsako leto vztrajno narašča. V letošnjem letu smo v zadnji dekadi julija zasledili veliko število ulovljenih hroščev na feromonsko vabo in sicer tudi do 350 na teden. Na rumenih lepljivih ploščah smo koruznega hrošča ulovili le na eni opazovani lokaciji in sicer je bil ulov pod pragom gospodarske škode.

Pridelovalce koruze obveščamo, da za preprečevanje gospodarske škode upoštevate kolobar - setev koruze v monokulturi ni zaželena oziroma pridelovalci koruze, ki ste vključeni v INTEGRIRANO PRIDELAVO POLJŠČIN morate obvezno upoštevati kolobar. Priporočljivo je izvajati najmanj dvoletni kolobar, tako da se koruza na istem zemljišču prideluje enkrat v dveh zaporednih letih ali triletni kolobar, ko se koruza na istem zemljišču seje dve leti zapored ob tem, da se najmanj en posevek poseje po izleganju ličink (strniščna setev).

V primeru, da sejete koruzo v monokulturi, je sedaj primeren čas za uporabo kontaktnih (foliarnih) insekticidov na osnovi aktivne snovi deltametrin (Decis – 0,5 l/ha, Decis 2,5 EC (0,5 l/ha), Gat decline 2,5 EC – 0,5 l/ha) proti odraslim hroščem. Škropljenje je potrebno opraviti, če se na rumeno lepljivo ploščo v povprečju ulovi več kot 5 hroščev na dan oz. tam, kjer so na koruzi že vidne poškodbe (npr. poleganje koruze zaradi obžrtih korenin). Pri rabi insekticida upoštevajte navodila proizvajalca in zagotovite varno rabo pripravka! Karenca je za omenjene pripravke na koruzi (silažna in za zrnje) 30 dni.


Datum objave obvestila: 31.07.2014 12:37
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS