35. VARSTVO ŽITNIH POSEVKOV PRED ŠKODLJIVCI - 19.05.2014 13:01 - Zaključeno


Silvo Žveplan, univ. dipl. inž. kmet.

Uši v žitnih posevkih

Ob zadnjih pregledih žitnih polj smo opazili pojav listnih uši. Žita napada veliko vrst listnih uši: velika žitna uš, zelena žitna uš, svetla žitna uš, čremsina uš. Večje populacije uši zasledimo navadno v žitih predvsem v obdobju cvetenja. Najintenzivnejše pa se hranijo na klaskih v času mlečne zrelosti. Poleg neposredne škode so škodljive tudi zaradi prenosa virusov. V posevkih ozimnih ječmenov, ki že prehajajo v fazo mlečne zrelosti in ozimnih pšenic, ki so večinoma v fazi polnega cvetenja, zasledimo največ zelenih žitnih uši.

Uši navadno zatiramo v obdobju cvetenja in ob začetku mlečne zrelosti. Kot kritično število uporabljamo prag, ko imamo poprečno več kot 5 do 8 uši na klas v času cvetenja, ali 7 do 10 uši na klas v sredini mlečne zrelosti, ali ko imamo z ušmi naseljeno več kot 20 % klasov v času cvetenja, ali ko imamo z ušmi naseljeno več kot 30 % klasov v času mlečne zrelosti. Če je mogoče združite obe škropljenji, tako za žitnega strgača kot za listne uši. Za zatiranje uši lahko v integrirani pridelavi uporabite enega od naslednjih fitofarmacevtskih sredstev: Biscaya, Bulldock EC 25, Decis, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Gat Decline 2,5 EC, Kaiso EG, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 240, Perfekthion, Poleci, Pirimor 50 WG, Sparviero, Teppeki. Škropljenje opravite v skladu z navodi, ki so priložena vsakemu od naštetih insekticidov! Pazite na varstvo čebel! Z insekticidi nevarnimi za čebele škropite posevke žit v večernem času, dve uri po sončnem zahodu. Upoštevajte predpisane odmerke in pazite na karenco!

 

Rdeči žitni strgač (PONOVNO OPOZORILO!!!)

Višje temperature ugodno vplivajo na razvoj in aktivnost ličink žitnega strgača, ki strgajo zgornjo povrhnjico listov. Na listih ostanejo bele ozke proge, ob močnejšem napadu pa je večji del listja poškodovan in se suši. Hroščkov običajno ne zatiramo, cilj zatiranja so začetni razvojni stadiji ličink. Pravi čas za zatiranje je, ko se iz jajčec izleže 10 do 15 % ličink, ali najdemo povprečno eno ličinko na posameznem zgornjem listu ali 10 ličink rdečega žitnega strgača na m2. Uporabimo lahko tudi prag 15 % poškodovane površine najbolj vitalnih zgornjih listov. Priporočamo, da uporabite enega izmed insekticidov: Biscaya, Bulldock EC 25, Decis, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Gat Decline 2,5 EC, Kaiso EG, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 240, Poleci, Sparviero.

Če želi pridelovalec piretroide uporabiti dvakrat letno, mora za to dobiti soglasje kontrolne organizacije, ki preveri upravičenost dvakratne rabe!

Uporaba insekticida Mavrik 240 je v registraciji dovoljena največ dvakrat letno! Uporaba insekticida Mavrik 240 z ročnimi oziroma nahrbtnimi škropilnicami in pršilniki je prepovedana!

Ob škropljenju je potrebno upoštevati vse ukrepe za varovanje čebel in voda, ki so navadeni v navodilih za uporabo FFS!

Podrobnejše informacije o zatiranju bolezni in škodljivcev v žitih najdete v Obvestilih poljedelcem številka 4/2014 na www.ihps.si.


Datum objave obvestila: 19.05.2014 13:01
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS