37. OBVESTILO ZA PRIDELOVALCE JABOLK IN HRUŠK - 15.04.2014 15:13 - Zaključeno


Nasadi jablane so trenutno v obdobju cvetenja, na stopnji venenja cvetov (67 po lestvici BBCH). Hruška je medtem s cvetenjem večinoma že zaključila (69 po lestvici BBCH). Ob nestanovitnem vremenu je izpostavljenost okužbam jablanovega in hruševega škrlupa velika. Aktualne meritve količin padavin in ostalih parametrov, ki vplivajo na možnost okužbe lahko za posamezne merilne lokacije sledite na: http://agromet.mko.gov.si/APP/Home/METEO/4 ). Upoštevajte, da učinkovitost zaščitnega sloja fungicidov pada z naraščanjem količine in intenzivnosti padavin ter priraščanjem listne površine. Temu primerno načrtujete naslednje tretiranje. V času intenzivnejšega listnega prirasta je potrebno nanos obnavljati kljub manjši skupni količini padavin. Zaščitna obloga je sicer oslabljena, ko pade več kot 30 mm/m2. Priporočeni fungicidi so: DELAN 700 WG, MYTHOS, PYRUS 400 SC, CHORUS, SYLLIT 400 SC ali CLARINET, ki imajo določeno zdravilno delovanje, oz. MANFIL 75 WG, MANFIL 80 WP (oba le 1× v rastni dobi), PENNCOZEB 75 DG, PINOZEB M-45 (prvi štirje niso za hruško), MANKOZ 75 WG, DITHANE DG Neotec, DITHANE M-45, POLYRAM DF (možna fitotoksičnost pri hruškah cv. konference), ANTRACOL, ANTRACOL WG 70. Ista sredstva pridejo v poštev tudi v zaščitnih ukrepih po pojavu toče.

Za preprečevanje jablanove pepelovke lahko dodate škropilni brozgi STROBY, ZATO 50 WG, TOPAS 100 EC, TOPAZE, oz. pripravek na osnovi žvepla (upoštevajte, da je njihovo učinkovanje pri temperaturah pod 15ºC oslabljeno). Priporočamo tudi ročno odstranjevanje okuženih poganjkov.

V obdobju cvetenja izpostavljamo nevarnost okužb s hruševim ožigom. Kljub trenutno manj ugodnih okoljskih razmerah za širjenje bolezni, priporočamo večjo pozornost in zlasti v času pogostih padavin izogibanje ustvarjanja dodatnih fizičnih poškodb.

V zadnjih dneh se je povečala aktivnost hroščkov iz skupine podlubnikov, predvsem vrtnega zavrtača. Hroščki povzročajo z izvrtavanjem rovov poškodbe na deblih in poganjkih, kar vodi v hiranje in zlasti pri sadikah hiter propad. Odrasle osebke zaradi majhnih dimenzij (v dolžino le okoli 2 mm) težje opazimo, lahko pa znake napada prepoznamo po sajavosti debel in lesnih opilkih ob izvrtinah. Ker so tovrstni podlubniki postali reden pojav že v večini nasadov, priporočamo obešanje privabilnih pasti, s katerimi zmanjšujemo stopnjo napada. Kot privabilo služi alkohol. Vabe lahko izdelamo sami: dve lepljivi plošči (beli ali rumeni) spnemo v valj, v notranjost katerega namestimo 0,5 litrsko odprto plastenko s 30% raztopino alkohola. S številom postavljenih vab ne pretiravamo in upoštevamo pravilo do največ 10 pasti na ha. Namen je uloviti le lokalno prisotne osebke, ne privabiti novih iz okolice. O teh manj opaznih napadalcih sadnega drevja si lahko več preberete na spletni strani KGZS – Zavoda Novo mesto: http://www.kmetijskizavod-nm.si/ .

Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 15.04.2014 15:13
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS