8. OBVESTILO ZA PRIDELOVALCE JABOLK IN HRUŠK - 12.03.2014 15:59 - Zaključeno


Pridelovalce obveščamo, da so na zgodnejših legah določene sorte jablan (jonagold, idared, elstar in granny smith) pričele s pospešenim brstenjem.

Priporočamo pozorno spremljanje vremenskih napovedi in razvoja nasadov.

Razvoj glive Venturia inaequalis, ki povzroča jablanov škrlup, se je v letu 2014 začel zgodaj. Oblikovanje plodišč (pseudotecijev) smo zabeležili 17.02., medtem ko je do 20.02.2014 sledila še hitra in enakomerna tvorba askusov z askosporami. Ocenjujemo, da so v nadaljevanju askospore do 05.03.2014 dosegle tudi funkcionalno zrelost.

Izbira ustreznega preventivnega zaščitnega sredstva bo podrejena vremenu, saj je potrebno nanos opraviti pred prvimi padavinami. Ob obetih daljšega obdobja sončnega vremena, utegne razvoj jablane in hruške (zaradi nevarnosti ožigov) prehiteti možnost uporabe bakrovih pripravkov. V tem primeru bo pred padavinami prišla v poštev uporaba organskih preventivnih fungicidov. Če vremenska prognoza nakaže možnost padavin še pred koncem brstenja, oz. stopnjo 'mišjega ušesca' (09-10 po lestvici BBCH), je za preventivno zaščito primerno uporabiti bakrove pripravke.

Prav tako je trenutna uporaba enega od bakrovih pripravkov: BORDOJSKA BROZGA CAFFARO, CHAMPION 50 WG, CUPRABLAU Z 35 WP, CUPRABLAU Z ULTRA WP, KUPRO 190 SC; priporočljiva v nasadih, kjer beležite okužbe z jablanovim rakom, gnilobo koreninskega vratu, oz. pokanje skorje na deblih dreves (izpostavljamo sorti gala in topaz).

O optimalni izvedbi preventivne zaščite vas bomo tekoče obveščali.

Razvoj zimskih jajčec rdeče sadne pršice nakazuje njihovo bližnje izleganje, hkrati beležimo posamezne že izlegle zelene jablanove uši. Za prvo zaščito je v tem obdobju v nasadih s preseženi pragom škodljivosti zimskih jajčec priporočena uporaba oljnih pripravkov.

V nasadih hrušk beležimo odlaganje jajčec hruševih bolšic. Nanos kaolinskih glin, ki delujejo na fizikalni osnovi, je usmerjen predvsem na znižanje stopnje njihovega napada. Kjer se zaradi povečanih populacij odločate za tovrsten pristop, ob povečani porabi vode (700-1000 l/ha) uporabite odmerke 20-30 kg/ha.

Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.


Datum objave obvestila: 12.03.2014 15:59
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS