63. JESENSKO ŠKROPLJENJE S PRIPRAVKI NA OSNOVI BAKRA - 15.11.2013 12:36 - Zaključeno


Obvestilo dne, 15. 11. 2013

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Zelo toplo vreme predvsem v drugi polovici oktobra je imelo za posledico, da so bila v začetku meseca novembra v intenzivnih nasadih jablan in hrušk, drevesa še popolnoma olistana in zelena. Padec temperatur, ki je sledil v mesecu novembru ugodno vpliva na intenzivnost odpadanja listja v nasadih jablan in hrušk.

Vremenske razmere v času vegetacije v letošnjem letu niso ustvarile pogojev za razvoj potenciala hruševega ožiga. Kljub temu priporočamo, da opravite vsaj eno škropljenje z bakrovimi pripravki.

Škropljenje z bakrovimi pripravki v jeseni je nujen preventiven ukrep v vseh nasadih jablan in hrušk, ki so bila okužena z bakterijo Erwinia amylovora, povzročiteljico hruševega ožiga, oziroma tistih nasadih, ki se nahajajo na okuženih območjih. Ob odpadanju listja na poganjkih nastajajo številne odprte rane, na katerih se v ugodnih vremenskih razmerah lahko naselijo bakterije, bodisi v obliki težko opaznih rakastih ran ali v obliki nevidne latentne okužbe, ki predstavljajo nova žarišča za širjenje bolezni v naslednjem letu.

Uporabite lahko naslednje pripravke na osnovi bakra: Cuprablau Z (0,8 %), Cuprablau Z ultra (0,7 %), Champion 50 WG (0,7 %), Kupro 190 SC (0,75 %), Nordox 75 WG (0,20 %) ali Bordojska brozga Caffaro (0,95 – 1,15 %).

Pazite, da z bakrovimi pripravki ne škropite pri zelo nizkih temperaturah (vsaj enako ali višje od 5 °C).

Priporočamo, da škropljenje opravite tudi v vseh ostalih intenzivnih nasadih jablan in hrušk. Vloga bakrovih pripravkov je razkuževalne narave, zato je v jeseni z njimi smiselno v zmanjšanem odmerku poškropiti prav tako koščičaste sadne vrste predvsem breskve, kjer pogosto najdemo simptome ožiga breskove skorje ali breskovega raka, v obliki smoljenja in sušenja vej. Po izkušnjah in priporočilih KGZ Nova Gorica je potrebno škropljenje koščičastih sadnih vrst z bakrovimi pripravki opraviti v zmanjšani 1/3 do 1/2 koncentraciji škropilne brozge, saj lahko večja koncentracija bakrovih pripravkov povzroči ožige neolesenelih enoletnih poganjkov.


Datum objave obvestila: 15.11.2013 12:36
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS