57. KORUZNI HROŠČ - dopolnjeno obvestilo - 02.08.2013 13:30 - Zaključeno


dr. Magda Rak Cizej, univ.dipl.inž. agr

V skladu s Pravilnikom o fitosanitarnih ukrepih za preprečevanje širjenja koruznega hrošča (Ur. l. RS 21/2004, 106/2006 in 22/2009) morate izvajati naslednje ukrepe:

- dvoletni kolobar (koruza je na isti njivi vsako drugo leto). V IPL je to edini ukrep, ki je sprejemljiv;

ali

- triletni kolobar (2-krat koruza v 3 letih, in sicer: v 2. letu strniščna setev koruze ali v obeh letih tretiranje odraslih hroščev bodisi 2. leto talni insekticid ob setvi.

 

V primeru, ko pridelujete koruzo v monokulturi, kar vam ne priporočamo, morate zoper koruznega hrošča ukrepati, ko je presežen prag škodljivosti. Če koruzo pridelujete na isti njivi že drugo leto, morate koruznega hrošča spremljati z rumenimi lepljivimi ploščami. Rumene lepljive plošče obesite nad klas koruze (10 plošč na njivo oziroma njihovo število ustrezno povečate glede na velikost njive. O ulovi je potrebno voditi evidenco tedensko. V primeru, da se ulovi več kot 5 hroščev/dan oziroma 35 hroščev na teden, je presežen prag škodljivosti.

Ko je prag presežen, se lahko opravi foliarno tretiranje proti odrastlim hroščem z insekticidi na osnovi a.s. deltametrin (Decis, Decis 2,5 EC ali Gat decline 2,5 EC) ali opustite pridelavo koruze na isti površini v naslednjem letu.

Druga možnost pri monokulturi koruze je, da uporabite v naslednjem letu ob setvi koruze na isti površini talni insekticid (Force 1,5 G), tudi v tem primeru morate spremljati populacijo koruznega hrošča z rumenimi lepljivimi ploščami. Če je prag presežen, morate prekiniti pridelavo koruze za 1 leto oz. tretirati odrasle hrošče v času njihovega naleta (konec julija in v avgustu).

 

V primeru, da na svojih njivah opazite znake napada koruznega hrošča kot so poleganje koruze v obliki gosjih vratov ali gluhi storži, morate opustiti pridelavo koruze na tisti površini vsaj za eno leto.


Datum objave obvestila: 02.08.2013 13:30
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS