46. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 02.07.2013 13:29 - Zaključeno


Obvestilo dne, 2. 7. 2013

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup

Nadaljujte z uporabo kontaktno delujočih fungicidov kot so: Merpan 80 WDG (1,25–2 kg), Merpan 50 WP (2-3 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2kga/ha), ali Polyram DF (2 kg/ha).

Sadjarji, ki ste do sedaj uspešno obvladali okužbe s škrlupom, v primeru nadaljevanja suhega vremena ali majhne količine dežja, razmike med škropljenji podaljšajte na 10 do 14 dni. V nasadih, kjer so pege škrlupa prisotne tudi na plodovih, naj razmiki med škropljenji ne bodo daljši od 7 dni, saj je ponoči in zjutraj relativna zračna vlaga zelo visoka in listje dalj časa mokro. V primeru napovedi dolgotrajnih in obilnih padavin opravite škropljenje pred dežjem. Predvsem pa razmike med škropljenji prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade nad 30 mm dežja je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje ponoviti.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom Merpan 80 WDG.

Jabolčni zavijač

Let prve generacije jabolčnega zavijača še traja, vendar so ulovi metuljčkov na feromonskih vabah v nasadih, kjer sta bili opravljeni dve škropljenji proti prvi generaciji jabolčnega zavijača, maloštevilni (od 0 do 3 metuljčki na 3 dni) in pod pragom gospodarske škode. Pri vizualnih pregledih teh nasadov črvivih plodov ne najdemo, oziroma je delež le teh minimalen. Tudi na lokacijah ekstenzivnih – neškropljenih nasadov jablan je število ulovov metuljčkov na feromonskih vabah padlo (od 3 do 6 metuljčkov na teden). Pri pregledu in prerezu črvivih plodov pa ugotavljamo, da večina gosenic prve generacije še ni zapustila plodov. Na območju Celjske in Koroške regije je trenutno vsota efektivnih temperatur (pri pragu 10 °C) od 476 °C (Črnova) do 548 (Kasaze). Pri vsoti 650 °C, pa se na podlagi dolgoletnih podatkov začne let druge generacije. Iz navedenih podatkov lahko razberemo, da se krivulja leta prve generacije preveša v zadnjo tretjino. Izlet druge generacije pa se še ni začel. O nadaljnjem škropljenju, vas bomo obvestili.

Rdeča sadna pršica

Nadaljujte z rednimi pregledi nasadov na prisotnost rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (ko zmnožek med številom pršic na list in številom dni do obiranja preseže vrednost 500), opravite škropljenje s pripravki kot so: Envidor SC 240 (0,6 L/ha), Masai (0,75 kg/ha), Milbeknock (0,625 L/ha pri porabi vode 500 L/ha na 1 m višine krošnje), Vertimec 1,8 EC (0,75 L/ha) z dodatkom močila ali ogrščičnega oziroma parafinskega olja (2,5 L/ha) ali Zoom 11 SC (0,5 L/ha).

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).


Datum objave obvestila: 02.07.2013 13:29
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS