39. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 11.06.2013 13:03 - Zaključeno


Obvestilo dne, 11. 6. 2013

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup in jablanova pepelovka

Na območju Celjske in Koroške regije smo v prvi dekadi meseca junija na sadjarskih lokacijah zabeležili od 8 do 9 dni z dežjem, predvsem v obliki pogostih ploh pa tudi nalivov. Skupna količina padavin ni bila velika (7,8 mm Bistrica ob Sotli; 12,2 mm Ponikva; 12,8 mm Braslovče; 23,8 mm Kasaze), z izjemo lokacije Črnova 43,8 mm, a dolgotrajna omočenost listne mase še naprej ustvarjala pogoje za okužbe s škrlupom. Na traku lovilca še vedno beležimo izbruhe askospor, čeprav so izbruhi majhni, so ti vsakodnevni in kontinuirani. Med 3. in 10. junijem smo v prvi polovici tedna do 5. junija,  šteli nad 100 spor/na dan, v drugi polovici tedna pa so dnevni izbruhi padli pod 100 spor /dan (70 do 95 spor/dan).

Strategijo zatiranja jablanovega škrlupa usmerite na popolno zaščito plodov pred sekundarnimi okužbami in nadaljujete s preventivnim pristopom varstva proti škrlupu. Zdaj je zaščita plodov s kontaktnimi fungicidi zelo pomembna še posebno tam, kjer so na listih pege in je nevarnost sekundarnih okužb velika. Tisti, ki ste uspeli v obdobju zadnjih petih dni uspešno izvesti škropljenje in do zdaj niste imeli težav z obvladovanjem škrlupa, nadaljujte s preventivnim pristopom in škropljenje opravite z enim od kontaktnih fungicidov kot so: Merpan 80 WDG (1,25–2 kg), Merpan 50 WP (2-3 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Dithane DG Neotic (2 kg /ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Manfil 75 WG (2 kg/ha), Manfil 80 WG (2kga/ha), Penncozeb 75 DG (2,5 kg/ha), Pinozeb M – 45 (2kga/ha), ali Polyram DF (2 kg/ha).

Ker so glede na ulove askospor primarne okužbe še vedno mogoče svetujemo, da v nasadih, kjer so prisotne pege škrlupa tako na listih (predvsem 5 do 7 listu) kot na plodovih, po ustalitvi vremena opravite še eno škropljenje z najučinkovitejšimi pripravki kot so: Score 250 EC (0,2-0,3 l/ha) ali Indar 5 EW (0,9 l/ha), ki jim dodate enega od kontaktnih fungicidov.

Za zatiranje jablanove pepelovke dodajte pripravke na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kalinosul 80 WG, Kumulus DF, Močljivo žveplo, Pepelin ali Thiovit jet, v odmerku 3,0 kg/ha.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Merpan 50 WP ali Orthocide 80 WG.

Jabolčni zavijač in listne uši

Ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonskih vabah so na večina opazovanih lokacijah pod pragom gospodarske škode, a kontinuirani. V zadnjem tednu beležimo višje ulove metuljčkov (nad 15 metuljčkov/vabo/teden), predvsem v neškropljenih (ekstenzivnih) nasadih jablan, kjer smo našli tudi prve izležene goseničice.

V posameznih nasadih zasledimo porast populacije predvsem mokaste pa tudi zelene uši.

V primeru, da prvega škropljenje proti jabolčnemu zavijaču še niste opravili, v tem tednu opravite škropljenje s pripravki kot so Calypso SC 480 (0,3 L/ha), Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha) ali Pyrinex 25 CS (3 L/ha). Tam, kjer so v večjem obsegu prisotne uši, dajte pri zatiranu jabolčnega zavijača prednost pripravku Calypso SC 480 ali Mospilan 20 SG.

Z navedenimi pripravki zatirate tudi breskovega zavijača, ki se v tem času pojavlja tako v nasadih breskev kot jablan.

V nasadih, kjer imate težave z jabolčnim zavijačem uporabite Madex kot dopolnilo klasičnim insekticidom v polovičnem odmerku (50 mL/ha).

Tam, kjer je prag škodljivosti presežen lahko poleg že omenjenih pripravkov za zatiranje listnih uši uporabite še: Teppeki, Pirimor 50 WG, Confidor SL 200, Kohinor SL 200 ali Actara 25 WG, v priporočenih koncentracijah in v skladu z navodili. Uporabite lahko tudi pripravek Neemazal T/S, ki ima dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi.

Rdeča sadna pršica

Ličinke rdeče sadne pršice prve poletne generacije se intenzivno izlegajo. Pri pregledu listov na prisotnost rdeče sadne pršice najdemo nad 50 % pravkar izleženih ličink prve poletne generacije. Zato preglejte nasade in ob preseganju praga škodljivosti opravite škropljenje z enim od učinkovitih pripravkov kot so: Envidor SC 240 (0,6 L/ha), Masai (0,75 kg/ha), Milbeknock (0,625 L/ha pri porabi vode 500 L/ha na 1 m višine krošnje), Vertimec 1,8 EC (0,75 L/ha) z dodatkom močila ali ogrščičnega oziroma parafinskega olja (2,5 L/ha) ali Zoom 11 SC (0,5 L/ha).

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).


Datum objave obvestila: 11.06.2013 13:03
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS