1. Varstvo koščičarjev - 10.04.2013 15:32 - Zaključeno


Po dolgi in obilno namočeni zimi pričakujemo ob otoplitvi vremena hiter razvoj rastlin. Razmere bodo ob dežju nevarne tudi za razvoj in širjenje različnih glivičnih bolezni kot so breskova kodravost, listna luknjičavost koščičarjev, cvetna in plodova monilija, rožičavost češpelj ipd.

 

Razvoj koščičarjev je sedaj zelo različen, odvisno od vrste, sorte in lege oz. območja. V toplejših območjih breskve, nektarine in marelice večinoma cvetijo, drugod pa so še v stadiju brstenja.

 

Breskve in nektarine je med brstenjem potrebno varovati pred okužbami mladih lističev z breskovo kodravostjo. V hladnejših območjih lahko med brstenjem uporabite bakrov pripravek kot je Champion 50 WG, Cuprablau-Z, Cuprablau-Z Ultra, Kupro 190 SC, Kocide 2000, Kocide DF, Nordox 75 WG ali Bordojska brozga Caffaro. Kjer so rastline že pred cvetenjem pa uporabite organski fungicid kot je npr. Ziram 76 WG ali Syllit 400 SC. Med cvetenjem je breskve in nektarine potrebno zavarovati tudi pred okužbami cvetov s cvetno in plodovo monilijo. Škropljenje opravite pred dežjem. Uporabite lahko pripravek Chorus 50 WG, Rovral aquaflo, Topsin M, Topas 100 EC ali Teldor SC 500. Podobno velja za cvetoče marelice, kjer lahko uporabite tudi pripravek Duaxo koncentrat, ne pa pripravka Topas 100 EC. Pri ekološki pridelavi pa lahko za varstvo cvetočih rastlin uporabite Ulmasud B ali Mycosin.

 

Slive, češplje, češnje in višnje zavarujte pred listno luknjičavostjo koščičarjev. V hladnejših območjih kjer je razvoj počasnejši lahko uporabite bakrov pripravek. Kjer so rastline že pred cvetenjem pa uporabite pripravek kot je Ziram 76 WG, Merpan 50 WP ali Merpan 80 WDG. V ekoloških nasadih pa lahko uporabite pripravek Vitisan v kombinaciji z žveplovim pripravkom.

 

Za varstvo pred boleznimi je zelo pomembna tudi rastlinska higiena. Sadjarjem priporočamo, da iz nasadov odstranjujejo in uničujejo mumije, okužene veje in druge rastlinske dele, ki so stalen vir okužb.


Datum objave obvestila: 10.04.2013 15:32
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS