165. ZATIRANJE PELINOLISTNE AMBROZIJE - 14.08.2012 09:46 - Zaključeno


Obveščamo vas, da je uničevanje pelinolistne ambrozije, ki je alergena rastlina, obvezno. Za zatiranje pelinolistne ambrozije je potrebno poskrbeti še pred začetkom njenega cvetenja, da preprečimo tvorjenje kaljivih semen in nastanek cvetnega prahu!

Pelinolistna ambrozija v teh dneh že prehaja v razvojno stopnjo cvetenja. Rezultati meritev cvetnega prahu pelinolistne ambrozije in ostalih alergenih rastlin za območje Novega mesta so dostopni tudi na spletni povezavi: http://www.kmetijskizavod-nm.si/file/3061/download/3538

Priporočamo več načinov postopanja:

  1. Ročno odstranjevanje, ki je zelo zanesljivo ter učinkovito. V poštev pride zlasti v primeru manj obsežnih površin, oz. manjše gostote poraslosti zemljišča. Izruvanih rastlin se v obdobju semenenja ne kompostira, priporočamo sežiganje.

  2. Pri košnji ali muljčenju pazite, da bo odkos čim nižji, saj se sicer ambrozija obrašča in razrašča predvsem pri tleh. Tak način odstranjevanja škodljivih rastlin je primeren za večje, bolj zapleveljene površine.

  3. Zatiranje s herbicidnimi sredstvi lahko na zatravljenih nekmetijskih površinah (brežine avtocest, železnice, 1,5 m pas ob regionalnih cestah, urbane površine, ki vključujejo parke, zelenice in športne terene, ter drugih) izvajate tudi s sredstvi kot so CALLISTO 480 SC (0,25 l/ha), HARMONY 75 WG (20-30 g/ha ob dodatku močila) ter BANVEL 480 S (0,5 - 1,0 l/ha). Možnost njihove uporabe je največ 1 krat v isti rastni dobi. Zaradi zmanjšanja tveganja za površinski odtok FFS ali odtok preko drenažnih sistemov, se priporoča škropljenje v obdobju, ko je predvideno daljše obdobje brez padavin. Ob škropljenju je potrebno preprečiti zanašanje škropiva na sosednje gojene rastline ter ob tretiranju javnih površin poskrbeti tudi za varovanje zdravja ljudi.

Na podlagi Odredbe o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Uradni list RS, 63/10) je potrebno ukrepati tako na kmetijskih kot nekmetijskih površinah. Več informacij je dostopnih na: http://www.fu.gov.si/si/storitve_in_ukrepi/skodljive_rastline/

Na spletni strani:

http://fito-gis.mko.gov.si/FURS-SO/?PN=43#map_x=500000&map_y=100000&map_sc=1828571

je dostop do aplikacije, ki omogoča vnose prijav prisotnosti dotične invazivne vrste.


Datum objave obvestila: 14.08.2012 09:46
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: RODIČ Karmen
Uredila: Karmen Rodič
Seznam registriranih FFS