57. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA - 21.06.2012 09:10 - Zaključeno


Eden izmed ključnih ukrepov za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice, nevarne bolezni vinske trte, je zatiranje ameriškega škržatka, ki je glavni prenašalec bolezni v naravi.

Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Konjice, zlata trsna runemica še ni prisotna, vendar smo v lanskem letu z natančnim spremljanjem populacije odraslih osebkov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami potrdili njegovo prisotnost na celotnem območju. Na večini opazovanih lokacij je bil prag zatiranja, 4 osebki/ploščo/teden, presežen.

Zato priporočamo, da v času med 23. in 30. junijem, ko bo cvetenje vinske trte popolnoma zaključeno, opravite prvo škropljene proti ličinkam ameriškega škržatka. Trenutno prevladujejo ličinke L2 razvojnega stadija (70%), odstotek ličink L3 je še majhen (5 %), še vedno pa s prisotne tudi ličinke prvega L1 razvojnega stadija (25 %). Škropljenje opravite s pripravkom Actara 25 WG v odmerku 200 g/ha. V ekološki pridelavi uporabite pripravka na osnovi piretrina Kenyatox verde (800 mL/ha) ali Flora verde (1,6 L/ha). Ukrepi zatiranja so učinkoviti, če se sistematično izvajajo vsaj dve leti zapored.

Čas aplikacije prilagodite razvoju vinske trte in ga opravite, ko bodo vse sorte v vinogradu zaključile cvetenje. Na območju vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožjega okoliša Konjice je cvetenje vinske trte večine sort zaključeno, le na posameznih lokacijah sta v fazi odpadanja zadnjih cvetnih kapic (BBCH 68) še sorti laški in renski rizling.

Pri aplikaciji pazite na varstvo čebel in poskrbite, da opravite škropljenje v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah, ko so čebele v panjih ter da je pokošena cvetoča podrast.

Na ogroženih območjih ter vinogradih v žariščih in pripadajočih varnostnih območjih za zlato trsno rumenico sta v juniju in juliju obvezni najmanj dve tretiranji ličink ameriškega škržatka v rastni dobi. Če je populacija ameriškega škržatka konec julija in v začetku avgusta srednja ali velika, to je, da se na rumene lepljive plošče ulovi 4 ali več škržatkov na ploščo na teden, opravimo še tretje škropljenje. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah pa je obvezno opraviti 3 tretiranja.

Zemljevid razmejitvenih območji z žarišči okužbe in podrobnejše informacij o ukrepih zatiranja zlate trsne rumenice so vam na voljo na spletni strani Fitosanitaran uprave Republike Slovenije: www.fu.gov.si.

Obešanje rumenih lepljivih plošč

Svetujemo, da v vinograde konec meseca junija oziroma prve dni julija, ko se začnejo izlegati odrasli osebki ameriškega škržatka, izobesite rumene lepljive plošče. Plošče obesite tik pod območjem grozdja na žico ali na trse, po možnosti v senčne dele trsov, kjer se škržatek najraje zadržuje. V večjih vinogradih je priporočljivo izobesiti vsaj eno ploščo na hektar vinograda. V vinogradih, manjših od 2 hektarov, sta potrebni vsaj 2 plošči na različnih mestih. Plošče je potrebno redno pregledovati v juliju ter v prvi polovici avgusta in sicer na 7 do 10 dni. Tako dobite točne podatke o prisotnosti in velikosti populacije ter pomenu zatiranja. Populacija ameriškega škržatka je:

  • majhna, če je ulovljenih od 0 do 3 na ploščo na teden;

  • srednja, če je ulovljenih od 4 do 15 na ploščo na teden;

  • velika, če je ulovljenih 16 in več na ploščo na teden

Za pomoč pri prepoznavanju ameriškega škržatka se obrnite na javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).


Datum objave obvestila: 21.06.2012 09:10
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS