59. VARSTVO POLJŠČIN - 10.05.2005 13:30 - Poslano


Varstvo ozimnih žit pred boleznimi

Na območju Spodnje Savinjske in Šaleške doline ozimni ječmen že prehaja v fenofazo začetka klasenja (BBCH 49 – 51). Ozimna pšenica je sredi kolenčenja (BBCH 33).

Nestanovitno vreme s pogostimi padavinami in ugodnimi temperaturami za razvoj glivičnih bolezni žit se nadaljuje.

V posevkih ječmena se je poleg ječmenove mrežaste pegavosti v zadnjih dneh mestoma pojavil tudi ječmenov listni ožig ter v gostih posevkih pepelasta plesen . Na njivah, kjer je z omenjenimi boleznimi okuženih več kot 35 % rastlin z dobro razvitimi pegami je zdaj čas, da opravite škropljenje z enim od fungicidov. Pri izbiri fungicidov d ajte prednost tistim, ki hkrati delujejo na bolezni klasa (fuzarioze, rjavenje pšeničnih plev ) kot so: Artea 330 EC, Archer top 400 EC, Eminent 125 EW, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Opus team, Sphere 267,5 EC.

Redno pregledujte posevke ozimne pšenice in bodite pozorni na pepelasto plesen ter morebitne okužbe s pšenično listno pegavostjo . Za zatiranje pšenične listne pegavosti se odločite, če v času kolenčenja najdete opisane simptome na polovici rastlin. Pepelasto plesen boste najprej opazili v gostih posevkih. Če je v fazi kolenčenja ne boste našli na 25 % rastlin (treh zgornjih listov bili) svetujemo, da počakate na fazo oblikovanja polnega klasa do cvetenja , saj v tem času hkrati zaščitite rastline tudi pred boleznimi klasa. S škropljenjem v klas zavaru jete pšenico pred rjavenjem pšeničnih plev in fuzariozami .. Vsi zgoraj našteti pripravki delujejo tudi na pepelasto plesen, pšenično listno pegavost, rje in že omenjene bolezni klasa.

Varstvo ozimnih žit pred škodljivci

Toplo vreme v prvih dneh maja je ugodno vplivalo na pojav in razvoj rdečega žitnega strgača . Tako v letošnjem letu v ozimnih žitih kot v jarem ječmenu beležimo množično prisotnost tega škodljivca. Prva odložena jajčeca smo opazili 5. maja..

Hroščkov običajno ne zatiramo. Prag škodljivosti je dosežen, ko na zastavičarju najdemo 1 do 2 jajčeci ali ličinki rdečega žitnega strgača. Pravi čas za zatiranje je, ko se iz jajčec izleže 10 do 15% ličink. Ob otoplitvi vremena pričakujemo začetek izleganja ličink. Zato redno pregledujte posevke žit. P osebno pozorni bodite na robove njiv in goste posevke, kjer se ta škodljivec najprej pojavi. Ob preseganju praga škodljivosti škropite z insekticidi kot so: Bulldock EC 25 , Decis 6,25 EG , Decis EC 2,5 , Fastac 10 SC (potek registracije 23.6.05), Karate 2,5 WG , Karate Zeon 5 SC ali Sumialfa 5 FL . Piretroide smete uporabiti le enkrat letno.

V fenofazi klasenja žit se običajno pojavijo tudi žitne uši, ki jih do sedaj v posevkih žit še nismo opazili. Uši zatiramo, ko najdemo povprečno več kot 5 do 8 uši na klas v času cvetenja ali 7 do 10 uš na klas v sredini mlečne zrelosti. Če je le mogoče združite obe škropljenji, tako za žitnega strgača kot za listne uši. Za zatiranje uši so v letu 2005 registrirani naslednjin pripravki: Bulldock EC 25 , Karate Zeon 5 SC , Decis EC 2,5 , Pirimor 50 WG in Sumialfa 5 FL .

Zatiranje plevelov v sladkorni pesi po vzniku

Za 1.zatiranje plevelov po vzniku , uporabimo herbicide v stadiju kličnih listov širokolistnih plevelov, ne glede na razvojni stadij sladkorne pese. Priporočamo: Betanal tandem new + Goltix ( WP ali WG ).

Za 2.škropljenje po vzniku , če imamo njivo zapleveljeno s ščirom, belo metliko, navadno lobodo, navadno zvezdico, navadno a mbrozijo, njivsko gorjušico ali z rogovilčkom priporočamo: Beetup compact ali Betanal progress OF + Goltix ( WP,WG ) ali Pyramin turbo .

Pri zatiranju ščira so nekol iko boljše kombinacije z Goltix-om, pri zatiranju ambrozije pa kombinacije s Pyramin-om turbo. Namesto Betanal progress-a OF lahko uporabite Beetup trio ali Betanal expert .

Za 2. škropljenje po vzniku , če so med pleveli tudi smolenec ali dresni (slakovolistna, ptičja, breskovolistna) priporočamo: Betanal progress OF + Goltix ( WP , WG ) ali Pyramin turbo . Pri zatiranju slakovolistne dresni je nekoliko boljša kombinacija s Pyramin turbo.

Za 3. škropljenje po vzniku lahko uporabite enake kombinacije kakor pri d rugem škropljenju. Odmerek Goltix-a (WP,WG) ali Pyramin-a turbo lahko povečate. Enoletne ozkolistne (travne) plevele lahko učinkovito zatremo v stadijih od dveh pravih listov do konca razraščanja s herbicidi (graminicidi): Agil , Aramo 50 , Focus ultra , Fusilade forte , Furore super 75 ali Targa super .

Prej navedene kombinacije herbicidov za zatiranje širokolistnih plevelov po vzniku niso dovolj učinkovite pri zatiranju baržunastega osleza ( Abutilon thepohrasti ). Za zatiranje baržunastega osleza zato priporočamo uporabo, v stadiju kličnih do dveh pravih listov plevela (1-3 krat), Safari + Betanal tandem new ali Beetup compact ali Beetup trio ali Betanal progress in dodamo Belo olje . Safari je učinkovit tudi pri zatiranju ščira, dresni, kamilice, njivske redkve in gorjušice.

Za zatiranje deljenolistnega mrkača ( Bidens tripartita ) škropimo z Lontrel-om 100 , ko je plevel v stadiju 2-6 pravih listov. Lontrel 100 dobro deluje tudi na kamilico (v zgodnjih razvojnih stadijih), ambrozijo in njivski osat.

Zatiranje plevelov v koruzi po vzniku

Večina posev kov koruze je v fenofazi vznika BBCH 07-09. Samo koruza, ki je bila sejana zelo zgodaj ima v povprečju 1 do 2 lista (BBCH 11 - 12).

Po vzniku do razvoja treh listov koruze priporočamo uporabo herbicidov Merlin ali Terano WG 62,5 katera zatirata širokolistne in ozkolistne enoletne plevele .

Za zatiranje širokolistnih plevelov lahko v fazi, ko ima koruza 2 do 6 listov in pleveli ne več kot 1 do 4 pare pravih listov , uporabimo herbicid Cambio z dodanim močilom, Harmony 75 WG ali Bromotril 225 EC . Na kraških tleh in erozivnih zemljiščih je uporaba Harmony 75 WG prepovedana.

Sistemični herbicid Equip uporabimo po vzniku koruze (2 do 6 listov ) in plevelov za zatiranje širokolistnih in ozkolistnih plevelov. Do faze, ko ima koruza največ 5 listov lahko za zatiranje enoletnih in večletnih širokolistnih plevelov, kot so: ščavje, slak, osat in delno gabez uporabimo Herbocid ali Banvel 480 S . Za korekcijsko uničevanje plevelov kot so: njivski slak, robide in kislice priporočamo uporabo herbicida Starane 250 ali Tomigan 250 EC . Lontrel 100 uporabljamo za uničevanje njivskega osata in navadne ambrozije . Za uničevanje ostalih širokolistnih plevelov ni dovolj učinkovit. Preko listov deluje tudi sistemični herbicid Callisto 480 EC , ki je zelo selektiven in ga lahko uporabimo do razvojne faze koruze 8 do 10 listov. Uspešno zatira vse pomembnejše širokolistne plevele , dobro delovanje ima tudi na navadno kostrebo . Za zatiranje ostalih ozkolistnih plevelov dodamo ustrezen graminicid.

Problem v koruzi pogosto predstavljajo večletni travni pleveli kot sta plazeča pirnica in divji sirek . Uporabimo graminicida Motivell ali Tarot 25 WG z dodatkom močila. Dobro učinkovitost pri zatiranju večletnih trav dosežemo, ko so trave visoke vsaj 10 do 15 cm , koruza naj ne bi imela več kot 5-6 listov . Še boljšo učinkovitost dosežemo, če herbicide uporabimo v deljenih (split) odmerkih .


Datum objave obvestila: 10.05.2005 13:30
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: ZMRZLAK Marko
Pripravil: Marko Zmrzlak
Seznam registriranih FFS