62. VARSTVO ŽIT PRED BOLEZNIMI IN ŠKODLJIVCI - 15.05.2012 09:15 - Zaključeno


Z razvojem žit in primernimi okoljskimi pogoji so razmere za razvoj glivičnih bolezni ugodne. Pridelovalcem svetujemo redno pregledovanje posevkov in v primeru opaženih okužb ustrezno ukrepanje. Za zatiranje bolezni v posevkih žit so v Republiki Sloveniji registrirana fitofarmacevtska sredstva, ki so zbrana v naslednji tabeli.

 

FFS

ODMEREK

Žitna pepelovka

Rjavenje pšeničnih plev

Ječmenov

listni ožig

Pšenična listna pegavost

Ječmenova mrežasta pegavost

Žitne fuzarioze

Žitne rje

ARCHER TOP 400 EC

1 l/ha

p j

 

j *

p j

p j

BUMPER 25 EC

0,5 l/ha

p j r

p

p j r

 

p j r

CORBEL

0,75 l/ha

p j

 

 

 

p j

EMINENT 125 EW

0,8 l/ha

p j

p

j

p j

p j

FALCON EC 460

0,6l/ha

p j

p

j *

p

p j

FOLICUR EW 250

0,5-1 l/ha

p j o r

p

j r

p

p j o r

IMPACT

1 l/ha

p

p

j *

p

p j

OPUS 1

1,5 l/ha

p j o r pr t

p j o r pr t

p j o r pr t

p j o r pr t

p j o r pr t

SPHERE 535 SC

0,3-0,5 l/ha

p j

p

j *

 

p j

AMISTAR EXTRA

0,6-1 l/ha

p j o r

p t

j r *

p

p j o r t

THIOVIT JET

6-8 kg/ha

p j

 

 

 

 

KUMULUS DF

6-8 kg/ha

p j

 

 

 

 

ARTEA PLUS

0,4-0,5 l/ha

 

p t

j

 

p j t

BAVISTIN FL

0,3 l/ha

 

p

 

 

 

AMISTAR OPTI

2,5 l/ha

 

p j t

p j t

 

p j t

DITHANE DG NEOTEC

2 kg/ha

 

p

 

 

 

DITHANE M-45

2 kg/ha

 

p

 

 

 

CARAMBA

1,5 l/ha

 

p t

 

p

p j r

PROSARO

1 l/ha

p j r t

p t

j r t *

p r t

p j r t

PENNCOZEB 75 DG

2 kg/ha

 

p

 

 

 

TEBUSHA 25% EW

1 l/ha

p j r t

p t

 

p j r t

p j r t

 

 

 

 

 

 

 

Legenda: p - pšenica; j - ječmen; r – rž; o – oves; t – tritikala; pr – pira; *registriran tudi za mrežasto pegavost

 

PRIPRAVKI NA OSNOVI ŽVEPLA se uporabljajo predvsem za zmanjševanje okužb s pepelovko in v ekološki pridelavi.

Za zatiranje rdečega žitnega strgača se odločimo na podlagi preseganja kritičnih števil. Cilj pri zatiranju so začetni razvojni stadiji ličink. Ker je obdobje odlaganja jajčec zelo dolgo je pogosto potrebno izvesti dva zatiranja, ki jih združimo z zatiranjem drugih škodljivcev. Pri zatiranju strgača težimo k enkratni uporabi insekticida. Prvič strgača neposredno zatiramo konec aprila ali v prvi dekadi maja, izjemoma tudi drugič, če se pojavijo zelo velike populacije, konec maja, ko zatiramo uši, tripse in stenice. Zatiramo lahko hroščke ali ličinke. Najbolj racionalno bi bilo, če zatiramo hroščke, ko se le-ti masovno pojavijo po zimski diapavzi in še preden začno samice odlagati jajčeca. To je trenutek, ko v sončnem in toplem delu dneva v velikem številu opazimo hroščke, ki se hranijo in parijo. To zatiranje lahko izvedemo v kombinaciji z zatiranjem plevela. Po nekaterih podatkih naj bi zatirali hroščke samo na robovih polj, preden se razširijo v notranjost parcel (to je pri nas konec aprila ali v začetku maja), kadar najdemo od 8 do 15 hroščkov na m2. Za odločitev o zatiranju ličink lahko uporabimo enega od pragov: 1 ličinka na posamezen vrhnji list ali 10 ličink na m2, ali uporabimo prag 15 % poškodovane površine najbolj vitalnih zgornjih listov. Optimalni rok za zatiranje je, ko se iz jajčec izleže 10 do 15 % ličink. Insekticidi ne delujejo na jajčeca, zato ne hitimo z njihovo rabo. Kritično število ugotovimo tako, da pregledamo vsaj 50 vrhnjih listov na različnih mestih parcele.

V pričakovanju toplejšega vremena vas opozarjamo, da skrbno opazujete svoje posevke žit in ukrepate ob morebitnem preseganju kritičnega števila. Strategija zatiranja žitnega strgača je, da odraslih hroščkov običajno ne zatiramo.

Ob preseganju kritičnih števil (pragov škodljivosti) lahko uporabite enega od naslednjih insekticidov: Biscaya (0,3 l/ha; j, ozp, o, r, t; dovoljena uporaba 1× letno; karenca zagotovljena s časom uporabe), Bulldock EC 25 (0,3-0,5 l/ha; j, o, p, r, t; priporoča se uporaba antidriftnih šob; karenca 21 dni), Karate Zeon 5 CS (0,15 l/ha; j, o, p, r, t; karenca 30 dni), Decis 2,5 EC (0,2-0,3 l/ha; karenca 30 dni), Poleci (0,2-0,3 l/ha; strna žita; karenca 30 dni), Mavrik 240 EW (0,2 l/ha; j, o, p, r, t; uporaba insekticida z ročnimi oz. nahrbtnimi škropilnicami in pršilniki je prepovedana!; karenca 28 dni za p, r, t in 49 dni za j, o), Fastac 100 EC (0,12-0,125 l/ha; j, p; karenca 21 dni) (j - ječmen; p - pšenica; ozp - ozimna pšenica; p - pšenica; r - rž; t-tritikala; pr - pira; o - oves).

Pripravke iz skupine piretroidov (Decis 2,5 EC, Karate Zeon 5 SC, Bulldock EC 25, Fastac 100 EC, Poleci in Mavrik 240 EW) se sme po smernicah integrirane pridelave poljščin uporabiti le enkrat letno! Če želi pridelovalec piretroide uporabiti dvakrat letno, mora za to dobiti soglasje kontrolne organizacije za integrirano pridelavo, ki preveri upravičenost dvakratne rabe!

Podrobnejša navodila o varstvu pred glivičnimi obolenji so objavljena na spletni strani KGZS - Zavoda Novo mesto http://www.kmetijskizavod-nm.si/ .

Škropljenje opravite v času, ko čebele ne letajo in izvedite vse preventivne ukrepe potrebne za njihovo varstvo! Za varovanje vodnih virov spoštujte opozorila navedena v navodilih za uporabo za posamezno sredstvo. Kjer v prognostičnih obvestilih odmerki niso izrecno navedeni, upoštevajte odmerke iz navodil za uporabo!

Pripravila: Lucija Leskovšek, Domen Bajec


Datum objave obvestila: 15.05.2012 09:15
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: RODIČ Karmen
Uredila: Karmen Rodič
Seznam registriranih FFS