58. VARSTVO KORUZE PRED PLEVELI - 11.05.2012 14:24 - Zaključeno


V času setve koruze je zatiranje plevelov eden najpomembnejših tehnoloških ukrepov, saj pleveli koruzi jemljejo življenjski prostor, hranila in vodo ter tako ustvarjajo ugodne pogoje za razvoj drugih škodljivih organizmov kot so bolezni in škodljivci. V obdobju po vzniku koruze imajo pleveli največji negativni vpliv na rast in razvoj koruze.

Pri pridelovanju koruze so na njivah najpogosteje prisotni širokolistni pleveli kot so: bela metlika, srhkodlakavi ščir, navadna loboda, dresni, pasje zelišče, njivski in oplotni slak, njivski osat,… med ozkolistnimi pa navadna kostreba, krvavordeča srakonja, muhviči, plazeča pirnica, divji sirek,…

Kdaj ukrepati proti zapleveljenosti je odvisno od vrste tal, vrste plevela in samega načina ukrepanja. Koruza je posebej občutljiva v začetni fazi razvoja, saj jo zgodaj kaleči pleveli ponavadi prehitijo v razvoju. Prvih 5 do 6 tednov po vzniku koruze je torej glede zapleveljenosti najpomembnejših. Škropljenje pred vznikom je smiselno na zelo zapleveljenih površinah, kjer tla že v primeru manjših padavin ne omogočajo uporabe mehanizacije in je zaradi tega lahko poznejše ukrepanje proti plevelu neučinkovito. Pri tretiranju proti plevelom pred vznikom koruze pade škropivo na neporasla, gola tla in razgradnja herbicidov je na takšnih tleh praviloma počasnejša. V primeru obilnejših padavin pa lahko na takšnih tleh pride tudi do površinskega ali globinskega izpiranja herbicidov v podzemno vodo. Uporaba herbicidov se zato tudi pri koruzi nagiba v čas po vzniku koruze in tudi plevela.

Uporaba herbicidov v koruzi:

  • po setvi, pred in po vzniku: STOMP 400 SC, STOMP AQUA, CALLISTO 480 SC, TERANO WG, in drugi…

  • po vzniku: BASAGRAN 480, PEAK 75 WG, NICOSH, TAROT 25 WG in številni drugi,…

Podrobnejša navodila o zatiranju plevelov v koruzi so objavljena na spletni strani KGZS - Zavoda Novo mesto http://www.kmetijskizavod-nm.si/ .

Škropljenje opravite v času, ko čebele ne letajo in izvedite vse preventivne ukrepe potrebne za njihovo varstvo! Za varovanje vodnih virov spoštujte opozorila navedena v navodilih za uporabo za posamezno sredstvo. Kjer v prognostičnih obvestilih odmerki niso izrecno navedeni, upoštevajte odmerke iz navodil za uporabo!

Pripravila: Lucija Leskovšek


Datum objave obvestila: 11.05.2012 14:24
Obvestilo prognostičnega centra: Jugovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto
Objavil/a: BAJEC Domen
Pripravil: Domen Bajec
Seznam registriranih FFS