12. VARSTVO OLJNE OGRŠČICE PRED ŠKODLJIVCI - 28.03.2012 12:47 - Zaključeno


V letošnji pomladi se soočamo z velikim pomanjkanjem padavin, kar zelo neugodno vpliva na rast in razvoj oljne ogrščice. V zadnjih dneh opažamo, da so posevki oljne ogrščice izredno nizki. Opažamo tudi, da oblikovanja stranskih poganjkov in podaljševanja stebel v tem času skoraj ni. Beležimo pa že pojav posameznih primarnih socvetij, sekundarnih socvetij ni.

Kljub izredno nizki oljni ogrščici smo v zadnjih dneh pri kontroli posevkov v primarnih socvetjih zasledili pojav hroščkov repičarja (Meligethes aeneus F.) Repičar povzroča škodo neposredno pred cvetenjem oljne ogrščice, preden se odprejo cvetovi. Posevke je potrebno redno pregledovati, še posebno, ko se pojavijo cvetni brsti in ko se temperatura zviša nad 12 °C. Prag škodljivosti je mogoče ugotoviti samo z natančnim pregledom vsaj petdesetih rastlin posevka. Čez njivo gremo po diagonali in ne upoštevamo robnih rastlin do globine 10 m. Prag škodljivosti je presežen, kadar imamo povprečno na posameznih rastlinah 1-2 hrošča v času razpiranja brstov (brsti še zavarovani z lističi), ali kadar imamo 2-3 hrošče na rastlino v času nabreklih cvetnih brstov, ali 4-6 hroščev na rastlino v času nekaj dni pred razcvetenjem prvih cvetov. Škropimo v večernem ali nočnem času s pripravki: Fastac 100 EC v odmerku 0,1 l/ha, Karate Zeon 5 CS v odmerku 0,15 l/ha, Bulldock EC 25 v odmerku 0,3-0,5 l/ha, Decis 2,5 EC v odmerku 0,3 l/ha, Mavrik 240 v odmerku 0,2 l/ha, Poleci v odmerku 0,3 l/ha, Biscaya v odmerku 0,3 l/ha. Uporaba insekticida Biscaya je v času cvetenja prepovedana!!!

Pri kontroli posevkov oljne ogrščice na območju celjske in koroške regije smo v zadnjih dneh na vseh lokacijah našli posamezne vbode samic repičnega kljunotaja (Ceutorhynchus napi) na oljni ogrščici. Prag za zatiranje oziroma kritično število znaša pred začetkom bujne rasti oljne ogrščice povprečno dva vboda na posamezno rastlino ali 2-4 hroščki na 10 rastlin. Če hroščke lovimo z rumenimi posodami je prag v tem času ulov 5 hroščkov na posodo na dan. Spomladi, pred cvetenjem oljne ogrščice, podobne poškodbe kot repični kljunotaj povzroča tudi stebelni kapusov kljunotaj (Ceutorhyncus quadridens). Kot kritično število za zatiranje kapusovega kljunotaja uporabimo prag, ko se v posevku pojavijo več kot 2-3 hrošči na m2. Zatiranje stebelnega kapusovega kljunotaja lahko združimo z zatiranjem repičnega kljunotaja, pri tem lahko uporabimo enega od insekticidov: Karate Zeon 5 CS v odmerku 0,15 l/ha, Mavrik 240 v odmerku 0,2 l/ha, Decis 2,5 EC v odmerku 0,3 l/ha. Glede na vremenske obete in številčnost škodljivcev lahko pride do preseganja pragov škodljivosti že v nekaj naslednjih dneh. V tem času bomo lahko, ob preseganju pragov škodljivost, z enim škropljenjem hkrati zatirali vse omenjene škodljivce.

Insekticide iz skupine piretroidov (Bulldock, Decis, Fastac, Mavrik, Karate Zeon in Poleci smemo v integrirani pridelavi oljne ogrščice uporabiti le enkrat letno! Izjemoma je dovoljeno piretroide uporabiti dvakrat letno, vendar le v primeru izrednih razmer ter uradne napovedi opazovalno napovedovalne službe! Pri škropljenju je potrebno upoštevati vse ukrepe za varovanje čebel in voda!

V ČASU CVETENJA OLJNE OGRŠČICE JE PREPOVEDANA UPORABA INSEKTICIDOV V OLJNI OGRŠČICI!!!


Datum objave obvestila: 28.03.2012 12:47
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS