78. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 09.08.2011 08:46 - Zaključeno


Obvestilo dne, 9. 8. 2011

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

 

Jablanov škrlup, mušja pegavost in sajavost jablan ter ostale skladiščne bolezni

Nevarnost za sekundarne okužbe s škrlupom obstaja do konca rastne dobe. V poznem deževnem in vlažnem poletju se predvsem na nižinskih in zaprtih legah radi pojavita tudi mušja pegavost in sajavost jabolk. Zato poskrbite, da bodo plodovi, ki jih nameravate skladiščiti daljše časovno obdobje, dobro in stalno zaščiteni s fungicidno oblogo.

Škropljenje opravite s pripravki, ki delujejo na pozni-skladiščni škrlup, ostale skladiščne bolezni ter mušjo pegavost in sajavost jabolk kot so: Zato 50 WG (100 – 150 g/ha), Zato plus (1,9 kg/ha), Bellis (0,8 kg/ha) ali Thiram 80 WG (3 kg/ha). Svetujemo, da zaključna škropljenje opravite s pripravkom Bellis (0,8 kg/ha), ki imata najkrajšo karenčno dobo. V primeru pogostih ploh in padavin v drugi polovici avgusta pri sortah, ki se pozno obirajo (Idared, Fuji, Braeburn) z uporabo Bellisa ne hitite, saj bodo zaključna škropljenja v tem primeru opravljena v prvi dekadi septembra.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom na osnovi kaptana kot je Merpan 80 WDG.

Jabolčni zavijač, sadni listni duplinar, listne uši in rdeča sadna pršica

Ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonskih vabah so še vedno številčni in kontinuirani. V neškropljenih nasadih je % črvivih plodov nad gospodarskim pragom. Spremljajte % črvivih plodov in kjer imate postavljene vabe, let metuljev na feromonskih vabah, kar je še posebej pomembno za sorte, ki se pozno obirajo.

Večinoma ste sadjarji v zadnjih desetih dneh opravili drugo škropljenje proti drugemu rodu jabolčnega zavijača. V nasadih, kjer boste našli več kot 1 % črvivih plodov in na feromonskih vabah beležili več kot 7 metuljčkov/teden bo po 15. avgustu smiselno pri sortah, ki se pozno obirajo, opraviti še eno škropljenje proti drugemu rodu jabolčnega zavijača. V tem primeru uporabite insekticide klornikotinilne skupine, ki imajo najkrajšo karenčno dobo kot sta Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha). V sadovnjakih, kjer je od zadnjega škropljenja minilo več kot 15 dni s škropljenjem ne odlašajte in ga čimprej opravite. Tam, kjer imate težave z obvladovanjem sadnega listnega duplinarja dajte prednost Mospilanu 20 SG. Proti sadnemu listnem duplinarju in listnim ušem sta registrirana še pripravka Confidor SL 200 in Kohinor SL 200.

Redno spremljajte populacijo rdeče sadne pršice. Še posebej bodite pozorni v mladih nasadih in pri sortah, ki se pozno obirajo (Fuji, Braeburn). V kolikor je prag presežen (8 pršic/list), lahko uporabite Envidor SC 240 ali Vertimec 1,8 EC.

Bodite dosledni pri upoštevanju karenčne dobe glede na tehnološki rok obiranja sorte jabolk! (Preglednic na drugi strani!)

Preglednica: Pripravki in karenčne dobe

FITOFARMACEVTSKO SREDSTVO

KARENCA (št. dni)

FUNGICIDI

 

Thiram 80 WG, Zato plus

35

Zato 50 WG

21

Bellis

7

INSEKTICIDI

 

Calypso SC 480, Mospilan 20 SG, Confidor SL 200 in Kohinor SL 200

14

AKARICIDI

 

Envidor SC 240

14

Vertimec 1,8 EC

28

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).

 

 


Datum objave obvestila: 09.08.2011 08:46
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS