69. UKREPI VARSTVA KMETIJSKIH RASTLIN PO TOČI - 12.07.2011 13:15 - Zaključeno


Obvestilo z dne: 12. julij 2011

Pripravila: Alenka Ferlež Rus in Silvo Žveplan

 

POSEBNO OBVESTILO O UKREPIH VARSTVA KMETIJSKI RASTLIN PO NEURJU S TOČO

Širše območje Kozjanskega je 11. julija zajelo hudo neurje s točo. Močno je prizadelo ter na posameznih območjih (Bistrica ob Sotli) povsem uničilo kmetijske posevke, pridelke v vinogradih, sadovnjakih in vrtovih.

 

Priporočila!

VINSKA TRTA

Vinograde, ki jih je močno prizadela toča čim prej zaščitite s pripravkom Folpan 80 WDG (1,5 kg/ha), ki vsebuje aktivno snov folpet ali fungicidom, ki vsebuje aktivno snov klorotalonil Bravo 500 SC (3L/ha). Uporabe bakrovih pripravkov ne priporočamo, saj ti zavirajo rast. V nastali situaciji pa želimo ravno obratno, da si trta čim hitreje opomore in nadaljuje rast. Zato svetujemo, da pri nadaljnjih škropljenjih dodajajte enega od biostimulatorjev rasti na osnovi aminokislin kot sta Drin (100 mL/100 L vode oz. 1L/ha) ali Protifert LMW (250 – 350 mL/100 L vode). Omenjena pripravka ugodno vplivata na obnovo poškodovanih celic v vseh stresnih situacijah rastline, tako toče kot suše.

SADNO DREVJE

V sadovnjakih, kjer je padla toča takoj opravite škropljenje s pripravkom na osnovi kaptana kot je Merpan 80 WDG (0,2 % konc.). Priporočamo da fungicidom dodate tudi foliarna gnojila na osnovi aminokislin kot je Drin (100 mL/100 L vode oz. 1L/ha) ali Protifert LMW (300 – 400 mL/100 L vode), ki so naravni fiziološki stimulatorji in ugodno vplivajo na obnovo poškodovanih celic v vseh stresnih situacijah rastline, tako toče kot suše.

Nastale rane predstavljajo nova vdorna mesta za širjenje bakterije Erwinia amylovora, povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Imetnike nasadov hrušk in jablan opozarjamo, da nadaljujejo z rednim preventivnim pregledovanjem nasadov in v primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).

VRTNINE

Močno so prizadete tudi vrtnine. Na vrtninah, ki so le delno poškodovane od toče priporočamo odstranitev vseh močneje poškodovanih plodov oziroma delov rastlin in čimprejšnjo zaščito z uporabo kontaktnih pripravkov s kratkimi karencami. Predlagamo uporabo pripravkov Quadris ali Bravo 500 SC (uporaba zalog Brava 500 SC je pri uporabnikih dovoljena do 28.08.2011!). Za jajčevce priporočamo, da uporabite Quadris (karenca 3 dni), za kapusnice uporabite Bravo 500 SC (karenca 3 dni). Za paradižnik proti paradižnikovi plesni priporočamo Revus ali Quadris (karenca 3 dni). Pripravki, Teldor SC 50 (karenca 3 dni), Bravo 500 SC in Switch 62,5 WG (karenca obeh 7 dni), delujejo proti sivi plesni. Za papriko in fižol priporočamo, da uporabite Bravo 500 SC (karenca 7 dni). V kumarah lahko uporabite, za preprečevanje kumarne plesni, pripravka Revus (karenca 3 dni) ali Bravo 500 SC (karenca 3 oziroma 7 dni). Za krompir v primeru močnih poškodb nadzemnega dela rastlin priporočamo mehansko odstranitev krompirjeve cime (nadzemnega dela rastlin) in po 7-10 dneh izkop krompirja v primeru, da ni prišlo do poškodb gomoljev. Če so bili poškodovani tudi vrhnji gomolji, opravimo izkop čim prej. V obeh primerih krompirjeve gomolje damo za približno teden dni na zračen, hladen, senčen prostor, da se kožica utrdi. Nato gomolje skrbno pregledamo in ob spravilu v skladišče ločimo poškodovane od nepoškodovanih. V primeru, da je krompirjeva cima le delno prizadeta in še ima liste, priporočamo uporabo pripravka Bravo 500 SC, oziroma enega od bakrovih fungicidov.

Priporočamo, da pri tako imenovanem sanacijskem škropljenju, najkasneje v roku 24 - 48 ur po toči, dodaste enega od biostimulator rasti (npr. Drin, ali Protifert LMW), katera bosta pripomogla k hitrejši regeneraciji rastlin. Omenjenih biostimulatorjev ne smemo kombinirati s pripravki na osnovi bakra, močljivega žvepla ali s pripravki na osnovi dinokapa in meptil–dinokapa!


Datum objave obvestila: 12.07.2011 13:15
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS