27. VARSTVO POSEVKOV ŽIT PRED BOLEZNIMI - 22.04.2011 10:03 - Zaključeno


Na območju Spodnje Savinjske doline so posevki ozimne pšenice v fazi prvega, zgodnje setve že drugega kolenca (BBCH 31-32). Pri pregledu pšeničnih posevkov smo opazili pšenično listno pegavost in tudi bolezen rjavenje pšeničnih plev. Pepelaste plesni v posevkih pšenic še nismo opazili. V prihodnjih dneh, ko naj bi se nadaljevalo toplo vreme in bomo imeli morda tudi nekaj padavin, lahko pričakujemo tudi pojav pepelaste plesni. Posevki ozimnega ječmena so večinoma v fazi dveh do treh kolenc (BBCH 32-33). Na posevkih ozimnega ječmena sta mestoma na posameznih njivah prisotna ječmenova mrežasta pegavost, močnejši pa je napad z ječmenovim listnim ožigom. Pepelasto plesen smo v posevkih ječmena opazili le mestoma na dveh lokacijah. Kot prag za zatiranje ječmenove mrežaste pegavosti v začetku kolenčenja je, ko se pri 10 % rastlin pojavijo pege na vsaj treh listih. V suhih pomladih lahko z zatiranjem zavlačujemo, dokler ni presežen tudi prag škodljivosti za pepelasto plesen. Prag za zatiranje ječmenovega listnega ožiga v sredini kolenčenja znaša 35 % rastlin z dobro razvitimi posameznimi pegami. Za tiste, ki škropite žita proti boleznim dvakrat v sezoni je prag za škropljenje v fazi kolenčenja presežen, ko ugotovite pepelasto plesen na treh zgornjih listih bili pri 30 % rastlin. Pri ječmenu upoštevamo nekoliko nižji prag škodljivosti. Pri pregledih posevkov ozimne pšenice bodite pozorni tudi na okužbe s pšenično listno pegavostjo (Septoria tritici). Za zatiranje se odločite, če najdete septorijske pege na zgornjih treh listih pri več kot 10 % rastlin.

Pri izbiri fungicidov dajte prednost tistim, ki poleg pepelaste plesni zatirajo tudi pšenično listno pegavost, ječmenov listni ožig, ječmenovo mrežasto pegavost, ramularijsko pegavost ječmena, rje in hkrati delujejo tudi na bolezni klasa (fuzarioze, rjavenje pšeničnih plev). Priporočamo uporabo: Amistar Extra, Amistar opti, Archer top 400 EC, Bumper 25 EC, Caramba, Eminent 125 EW, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Impact, Opus 1, Prosaro, Sphere 535 SC.

Opozarjamo vas, da pred vsakim škropljenjem posevkov pozorno preberete priložena navodila za uporabo fitofarmacevtskega sredstva!

Podrobnejše informacije o zatiranju bolezni v žitih dobite v Obvestilih poljedelcem na spletnem naslovu www.ihps.si Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije!


Datum objave obvestila: 22.04.2011 10:03
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS