305. JESENSKO ŠKROPLJENJE S PRIPRAVKI NA OSNOVI BAKRA - 16.11.2010 10:45 - Zaključeno


Obvestilo dne, 16. 11. 2010

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Ob koncu meseca oktobra se je rast rastlin ustavila in rastline prehajajo v fazo mirovanja. V prvih dneh meseca novembra je začelo intenzivno odpadati tudi listje. V letošnjem letu listje zelo hitro odpada in zato zadostuje v teh dneh, ko je glavnina listja že odpadla, opraviti eno škropljenje z bakrovimi pripravki.

Škropljenje z bakrovimi pripravki v jeseni je nujen preventiven ukrep v vseh nasadih jablan in hrušk, ki so bila okužena z bakterijo Erwinia amylovora, povzročiteljico hruševega ožiga, oziroma tistih nasadih, ki se nahajajo na okuženih območjih. Priporočamo, da škropljenje opravite tudi v vseh ostalih intenzivnih nasadih jablan in hrušk. S tem ukrepom prav tako posredno vplivate na zmanjšanje biološkega potenciala bolezni jablanovega škrlupa. Vloga bakrovih pripravkov je razkuževalne narave, zato je v jeseni z njimi smiselno poškropiti tudi ostale sadne vrste.

Z odmerki ne pretiravajte in jih skušajte prilagoditi tako, da v pridelovalnem letu ne uporabite več kot 5 kg čistega bakra na hektar. V mislih imejte tudi spomladanska škropljenja!

Pazite, da z bakrovimi pripravki ne škropite pri zelo nizkih temperaturah (vsaj enako ali višje od 5 °C).

Za jesensko zimska škropljenja proti hruševemu ožigu priporočamo naslednje pripravke: Cuprablau Z (0,8 %), Cuprablau Z ultra (0,7 %), Champion 50 WP (0,7 %), Kupro 190 SC (0,75 %), Nordox 75 WG (0,20 %), Ramin 50 (0,75 %), Bordojska brozga Caffaro ali Scarmagnan (0,95 – 1,15 %) ali Modra galica Scarmagnan (0,95 – 1,15 %).

Izdelajte plan rezi in pravočasno pristopite k samemu izvajanju. Zimska rez naj bo opravljena v fazi mirovanja, to je v času od konca odpadanja listja do začetka brstenja. V tem času je tudi možnost prenosa bolezni z orodjem najmanj verjetna, kar je še posebej pomembno za nasade na okuženih območjih ter v varovalnih in nevtralnih pasovih.


Datum objave obvestila: 16.11.2010 10:45
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS