297. VARSTVO VINSKE TRTE - 30.07.2010 11:40 - Zaključeno


Obvestilo dne, 30. 7. 2010

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Vremenske razmere

Končno smo dobili padavine, ki bodo vsaj malo omilile sušne razmere. V letošnjem letu smo od meseca aprila naprej v vseh dekadah v primerjavi z dolgoletnim povprečjem beležili manj padavin. V zadnji dekadi julija je na opazovanih lokacijah Celjske in Koroške regije do današnjega dne padlo od 35,8 mm (Žalec) do 60 mm (Braslovče) dežja. Povprečne dnevne temperature so v juliju glede na dolgoletno povprečje zelo visoke. Prva dekada julija je bila v Žalcu toplejša za 2,2 °C, druga pa kar za 4,9 °C od dolgoletnega povprečja, nad povprečjem bo tudi tretja dekada meseca julija.

Peronospora in oidij vinske trte

Zaščito vinogradov proti peronospori nadaljujte s preventivnim pristopom in škropljenje opravite s kontaktnimi fungicidi kot so: Folpan 80 WDG (0,125-0,15 % konc.), Delan 700 WG (0,05 % konc.), Antracol WG ali Antracol WG 70 v 0,25 % koncentraciji, Bravo 500 SC (0,3 % konc.), Dithane DG Neotec, Dithane M-45 ali Kor DG v 0,2-0,25 % koncentraciji, Polyram DF (0,24 % konc.), Electis 75 WG (0,15 do 0,18% konc.) ali Mildicut (0,4% konc.).

V vinogradih, ki zelo bujno rastejo že lahko uporabite kombinirane pripravke z bakrom, kot so Curzate R (2-3 kg/ha), Galben C (4-5 kg/ha), Ridomil Gold plus 42,5 WP (3-4 kg/ha) ali Bakreni antracol (2,5-3,5kg/ha). Kombinacije lahko pripravite tudi sami z mešanjem kontaktnega in bakrovega pripravka kot na primer: Folpan 80 WDG (0,15% konc.) + Champion 50 WP (0,2% konc.) ali Antracol WG (0,2 % konc.) + Cuprablau Z – ultra (0,2% konc.) ali Folpan 80 WDG (0,15% konc.) + Kocide (0,2% konc.).

Upoštevajte dejstvo, da velike količine padavin sperejo fungicidno oblogo!

Presledki med škropljenji naj znašajo od 10 do največ 12 dni, oziroma škropljenja prilagodite vremenskim razmeram in prirastu trte. Krajši presledek velja, kadar je po škropljenju padlo več kot 30 mm dežja.

V vinogradih, kjer bo zdaj niste zasledili okužb z oidijem opravite škropljenje proti oidiju s pripravki na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan (0,3 – 0,6 % konc.), Kalinosul 80 WG (0,3 – 0,6 % konc.), Vindex 80 WG (0,3 – 0,6 % konc.), Kumulus DF (0,3 – 0,5 % konc.), Močljivo žveplo (0,3 – 0,5 % konc.), Pepelin (0,3 – 0,6 % konc.) ali Thiovit Jet (0,3 – 0,6 % konc.).

V vinogradih, ki so okuženi z oidijem dajte prednost pripravkom, ki vsebujejo aktivno snov terbukonazol kot so: Falcon EC 460, Folicur EW 250, Orius 25 EW, Mystic ali Nativo 75 WG. Lahko uporabite tudi Karathane Gold 350 EC, vendar v kombinaciji z naštetimi pripravki.

V primeru toče opravite škropljenje s pripravkoma Folpan 80 WDG ali Bravo 500 SC.

V letošnjem letu je bila oplodnja zelo dobra. Posledica so zbiti grozdi in jagode v njih. Zato lahko pričakujemo, v primeru močnejših padavinah v času zorenja, večji odstotek pokanja jagod in posledično večjo nevarnost pojava sive grozdne plesni (botritisa). Čas za drugo škropljenje proti sivi grozdni plesni bo v začetku fenološke faze mehčanja jagod. O optimalnem času zatiranja in sredstvih za preprečevanje botritisa vas bomo obvestili.

Zatiranje ameriške škržatka

Na območju Šmarsko virštanjskega vinorodnega pod okoliša smo prve odrasle škržatke tako v vinogradih kot na rumenih ploščah našli 14. julija. V zadnji dekadi julija je število odraslih osebkov na rumenih lepljivih ploščah opazovanih lokacij (Bistrica ob Sotli, Buče, Rogaška) narastlo (od 1 do 20 odraslih osebkov/ploščo/7 dni).

Na območju Celjske in Koroške regije do zdaj zlata trsna rumenica še ni bila potrjena na vinski trti je pa potrjena na navadnem srobotu, vzorčenem v neposredni bližini vinogradov. Zato vas opozarjamo, da upoštevate ukrepe zatiranja ameriškega škržatka.

V začetku meseca avgusta ozirom dva tedna po zadnjem škropljenju je čas za tretje zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine Flavescence dorée oz. FD.

V trsnicah, matičnih vinogradih, matičnjakih in na razmejitvenih območjih (žarišča okužbe in varnostna območja, kjer je bila v letu 2009 potrjena zlata trsna rumenica) je tretje zatiranje ameriškega škržatka obvezni ukrep. Tretje škropljenje opravite z insekticidi kot so kot so: Actara 25 WG (200g/ha), Pyrinex 25 CS (1L/ha) ali Reldan 22 EC (1L/ha). Slednja uporabite, v kolikor jih že niste za drugo zatiranje ameriškega škržatka in grozdnih sukačev. Reldan 22 EC se lahko uporabi le 1x v rastni dobi.

V ekološki pridelavi pa lahko uporabite: Valentin eko insekticid iz nar. piretrina konc., Biotip floral, Flora verde ali Kenyatox verde.

Tretje škropljenje lahko v vinogradih na razmejitvenih območjih opustimo, v kolikor se na rumene lepljive plošče, ki smo jih postavili sredi meseca julija, po drugem škropljenju proti ameriškemu škržatku v avgustu več ne lovijo odrasli osebki ameriškega škržatka.

V primeru, da se v trsnicah, matičnih vinogradih in matičnjakih po tretjem škropljenju ulovi odraslih osebkov ameriškega škržatka na rumene plošče nadaljujejo, je potrebno s škropljenjem še nadaljevati.

Pri škropljenju z insekticidi bodite še posebno pozorni na nevarnosti zastrupitve čebel. Poskrbite, da je podrast v vinogradih pokošena in, da škropljena opravljate pozno zvečer (2 uri po sončnem zahodu) ali zgodaj zjutraj (dve uri pred sončnim vzhodom), ko so čebele še v panjih.

Zdaj je čas za prepoznavanje bolezenskih znamenj trsnih rumenic. Spoznate jih po tipičnih bolezenskih znamenjih kot so: zvijanje listov navzdol, pri belih sortah listi rumenijo, pri rdečih rdečijo. Listi so togi in krhki, opazna so sektorska razbarvanja med žilami; rodni nastavek je šibkejši, cvetovi se sušijo in odpadejo; jagode sredi poletja ovenijo in se posušijo; mladike pa slabo olesenijo. Znaki se začnejo pojavljati v juliju in se proti jeseni stopnjujejo.

 


Datum objave obvestila: 30.07.2010 11:40
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS