291. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 08.07.2010 13:12 - Zaključeno


Obvestilo dne, 8. 7. 2010

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup in jablanova pepelovka

Nadaljujte z uporabo kontaktno delujočih fungicidov kot so: Merpan 80 WDG (1,25 do 2 kg/ha), Delan 700 WG (0,75 kg/ha), Dithane DG Neotec (2-2,5 % kg/ha), Dithane M-45 (2-2,5 kg/ha), Kor DG (2-2,5 kg/ha), (Polyram DF (2 kg/ha) ali Antracol, Antracol WG (2 kg/ha). V nasadih, kje je prisoten škrlup tudi na plodu nadaljujte s preventivno strategijo zaščite in pazite na razmike med škropljenji ter količino padavin. V primeru, da je od škropljenja minilo že več kot 7 dni in je padla le majhna količina padavin, ponovno opravite škropljenje. Prav tako ponovite škropljenje v primeru, če pade nad 30 mm dežja in je fungicidna obloga sprana. Proti jablanovi pepelovki dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kalinosul 80 WG, Kumulus DF, Močljivo žveplo, Pepelin ali Thiovit jet, v odmerku 2,0 kg/ha. V primeru zelo visokih temperatur (nad 30 °C) se izogibajte uporabe pripravkov na osnovi močljivega žvepla in foliarnih gnojil, saj lahko povzročajo ožige na plodovih.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom na osnovi kaptana kot je Merpan 80 WDG.

Jabolčni zavijač, sadni listni duplinar in listne uši

Na območju Celjske in Koroške regije znaša temperatura vsota pri pragu 10 °C od 477,1 °C (Radlje), 490,0 °C (Braslovče), 533,0 °C (Črnova), 553,3 °C (Slom), 557,2 °C (Rogaška), 586,7 °C (Orla vas) do 609,6 °C (Kasaze).

V insektariju se let metuljčkov prve generacije jabolčnega zavijača zaključuje. Beležimo le še kakšnega metuljčka na več dni. Tudi na feromonskih vabah trenutno ne beležimo večjih ulovov. Glede na vsoto efektivnih temperatur pri pragu 10 °C in napoved visokih temperatur, lahko ob koncu tega tedna pričakujemo intenzivnejši začetek leta drugega rodu jabolčnega zavijača, ki na podlagi večletnih opazovanj na območju Celjske regije začne let pri vsoti efektivnih temperatur nad 650 °C. Zato svetujemo, da na območju Spodnje Savinjske doline ter Celjske kotline v času med 15. in 20. julijem opravite prvo škropljrnje proti drugemu rodu jabolčnega zavijača s pripraki kot so: Coragen (90 mL/meter višine krošnje/ha), Match 050 EC (1 l/ha), Runner (0,45 l/ha) ali Mimic (0,9 do 1 l/ha). V nasadih, ker v preteklem letu jabolčni zavijač ni povzročil škode ter tudi v letošnjem letu poškodb ne najdete, lahko uporabite tudi pripravek Steward (255 g/ha). Na območju Braslovč in Koroške regije škropljenje proti jabolčnemu zavijaču z omenjenimi pripravki opravite med 20. in 25 julijem.

Tisti, ki nimate velikih težav z obvladovanjem jabolčnega zavijača in nameravate proti drugemu rodu opraviti še samo eno škropljenje z insekticidom, lahko namesto naštetih insekticidov v tem času opravite škropljenje s polnim odmerkom Madexa (100 mL/ha) in kasneje v vrhu leta druge generacije opravite škropljenje s kontaktnim insekticidom. V nasadih, kjer imate velike težave z jabolčnim zavijačem pa uporabite Madex kot dopolnilo klasičnim insekticidom v polovičnem odmerku (50 mL/ha).

Tam, kjer so v večjem obsegu prisotne še uši lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite tudi Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha). Oba pripravka prav tako delujeta tudi na sadnega listnega duplinarja. Proti sadnemu listnem duplinarju in ušem sta registrirana še pripravka Confidor SL 200 in Kohinor SL 200. Za zatiranje listnih uši lahko uporabite tudi pripravke: Actara 25 WG, Teppeki ali Pirimor 50 WG ali pripravek Neemazal T/S, ki ima dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi.

Rdeča sadna pršica

Nadaljujte z rednimi pregledi nasadov na prisotnost rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (5 - 7 gibljivih stadijev na list), opravite škropljenje s pripravki kot so: Milbeknock, Envidor ali Vertimec 1,8 EC. Slednjega uporabite v kombinaciji z enim od mineralnih ali ogrščičnih olj kot so: Belo olje - Frutapon, Ogriol ali Prima.

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).


Datum objave obvestila: 08.07.2010 13:12
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS