289. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 23.06.2010 11:20 - Zaključeno


Obvestilo dne, 23. 6. 2010

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup in jablanova pepelovka

Na območju Celjske in Koroške regije je od 15. do 21. junija deževalo vsak dan. Na opazovanih lokacijah je padlo od 54,6 mm (Kasaze) do 107,6 mm (Bistrica ob Sotli) dežja. Pri pregledu traka lovilca spor po 18. 6. askospor jablanovega škrlupa nismo več našli. Predvidevamo, da je obdobje primarnih okužb zaključeno.

Strategija zatiranja jablanovega škrlupa naj bo usmerjena na popolno zaščito plodov pred sekundarnimi okužbami in preventivnim pristopom varstva proti škrlupu. V nasadih, kjer je škrlup prisoten tako na listih kot plodovih pazite, da razmiki med škropljenji ne bodo predolgi. Razmike med škropljenji prilagodite količini padavin. V primeru, ko pade nad 30 mm dežja je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje takoj ponoviti. Razmiki med škropljenji naj ne bodo daljši od 7 dni, tudi v primeru manjših ploh in neviht.

Nadaljujte z uporabo kontaktno delujočih fungicidov kot so: Merpan 80 WDG (1,25 do 2 kg/ha), Delan 700 WG (0,75 kg/ha), Dithane DG Neotec (2-2,5 % kg/ha), Dithane M-45 (2-2,5 kg/ha), Kor DG (2-2,5 kg/ha), (Polyram DF (2 kg/ha) ali Antracol, Antracol WG (2 kg/ha). Uporabite lahko tudi biotični pripravek Serenade WP (0,25-0,4 %). Proti jablanovi pepelovki dodajte še enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan, Kalinosul 80 WG, Kumulus DF, Močljivo žveplo, Pepelin ali Thiovit jet, v odmerku 2,0 kg/ha in izrezujte okužene poganjke, saj s tem tudi zmanjšate možnosti za nove okužbe. Močljiva žvepla lahko uporabite do 5 krat v eni rastni dobi.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom na osnovi kaptana kot je Merpan 80 WDG.

Jabolčni zavijač, sadni listni duplinar in listne uši

V insektariju so bili ulovi metuljčkov prve generacije jabolčnega zavijača najštevilčnejši med 14. in 18. junijem. Predvidevamo, da je bil v tem času dosežen tudi vrh leta prve generacije. Zdaj je število ulovov metuljčkov v insektariju močno padlo. Tudi na feromonskih vabah opazovanih lokacij, kjer so v prejšnjem tednu opravili drugo škropljenje proti jabolčnemu zavijaču večjih ulovov trenutno ne beležimo. V nasadih, kjer ste že opravili dve škropljenji a klub temu najdete poškodbe prvega rodu jabolčnega zavijača in je od zadnjega škropljenja minilo več kot 15 dni je smiselno opraviti škropljenje s pripravkom Steward (255 g/ha), ki mu lahko dodate še polovični odmerek bioinsekticida Madex (50 mL/ha). Tam, kjer so v večjem obsegu prisotne še uši lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite tudi Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha). Oba pripravka delujeta tudi na sadnega listnega duplinarja.

Za zatiranje listnih uši lahko uporabite še: Confidor SL 200, Kohinor SL 200, Actara 25 WG, Teppeki ali Pirimor 50 WG, v priporočenih koncentracijah in v skladu z navodili. Uporabite lahko tudi pripravek Neemazal T/S, ki ima dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi. Na zatiranje krvave uši ima dober učinek pripravek Pirimor WG.

Rdeča sadna pršica

Nadaljujte z rednimi pregledi nasadov na prisotnost rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (5 - 7 gibljivih stadijev na list), opravite škropljenje s pripravki kot so: Milbeknock, Envidor ali Vertimec 1,8 EC. Slednjega uporabite v kombinaciji z enim od mineralnih ali ogrščičnih olj kot so: Belo olje - Frutapon, Ogriol ali Prima.

Pri uporabi pripravka Milbeknock upoštevajte opozorilo, da pri sortah Zlati delišes, Gala in Braeburn lahko pride do fitotoksicnosti, zato sredstvo za enkrat ni primerno za uporabo na omenjenih sortah.

Hrušev ožig

Izvajajte redne preventivne preglede na prisotnost Erwinie amylovora povzročiteljice bakterijskega hruševega ožiga. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600 ali 616).

 


Datum objave obvestila: 23.06.2010 11:20
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS