280. VARSTVO ŽITNIH POSEVKOV - 26.05.2010 14:21 - Zaključeno


VARSTVO ŽITNIH POSEVKOV PRED ŠKODLJIVCI IN BOLEZNIMI

 

Obvestilo: 26. 5. 2010

Pripravil: Silvo Žveplan, univ. dipl. inž. kmet.

 

 

Rdeči žitni strgač (PONOVNO OPOZORILO!!!)

Toplo vreme ugodno vpliva na razvoj in aktivnost ličink žitnega strgača, ki strgajo zgornjo povrhnjico. Na listih ostanejo bele ozke proge, ob močnejšem napadu pa je večji del listja poškodovan in se suši. Hroščkov običajno ne zatiramo, cilj zatiranja so začetni razvojni stadiji ličink. Priporočamo, da uporabite enega izmed insekticidov: Biscaya OD, Bulldock EC 25, Decis 2,5 EC, Fastac 10 SC, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 240 EW. Piretroide smete v integrirani pridelavi uporabiti le enkrat letno!

 

Uši v žitnih posevkih

Žita napada veliko vrst listnih uši: velika žitna uš, zelena žitna uš, svetla žitna uš, čremsina uš. Večje populacije uši zasledimo v žitih predvsem v obdobju začetka cvetenja. Najintenzivnejše pa se hranijo na klaskih v času mlečne zrelosti. Poleg neposredne škode so škodljive tudi zaradi prenosa virusov. V posevkih žit zdaj zasledimo največ zelenih žitnih uši.

Uši navadno zatiramo v obdobju cvetenja in ob začetku mlečne zrelosti. Kot kritično število uporabljamo prag, ko imamo poprečno več kot 5 do 8 uši na klas v času cvetenja, ali 7 do 10 uši na klas v sredini mlečne zrelosti, ali ko imamo z ušmi naseljeno več kot 20 % klasov v času cvetenja, ali ko imamo z ušmi naseljeno več kot 30 % klasov v času mlečne zrelosti. Če je mogoče združite obe škropljenji, tako za žitnega strgača kot za listne uši. Za zatiranje uši lahko v integrirani pridelavi uporabite enega od naslednjih fitofarmacevtskih sredstev: Biscaya OD, Bulldock EC 25, Decis 2,5 EC, Fastac 10 SC, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 240 EW, Pirimor 50 WG, Teppeki. Piretroide smete v integrirani pridelavi uporabiti v le enkrat letno.

Škropljenje opravite v skladu z navodi, ki so priložena vsakemu od naštetih insekticidov! Pazite na varstvo čebel! Z insekticidi nevarnimi za čebele škropite posevke žit zvečer, dve uri po sončnem zahodu ali zgodaj zjutraj, dve uri pred sončnim vzhodom. Upoštevajte predpisane odmerke in pazite na karenco!

 

Bolezni žit (PONOVNO OPOZORILO!!!)

Vremenske razmere za razvoj pepelaste plesni so zelo ugodne. V posevkih ozimin jo najdemo skoraj povsod, kjer še ni bilo opravljeno varstvo posevkov pred boleznimi. Poleg pepelaste plesni v posevkih ozimin se lokalno močneje pojavljajo žitne rje. V posevkih ječmena najdemo predvsem ječmenovo mrežasto pegavost in ječmenov listni ožig. V posameznih posevkih pšenice se pojavljajo okužbe s septorijsko pegavostjo. V kolikor še niste opravili škropljenja in imate težave z obvladovanjem navedenih bolezni to storite nemudoma. Uporabite fungicide, ki hkrati delujejo tudi na bolezni klasa (fuzarioze, rjavenje pšeničnih plev). Uporabite lahko naslednje pripravke: Amistar exstra, Amistar Opti, Artea plus, Archer top 400 EC, Bumper 25 EC, Eminent 125 EW, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Impact, Opus team, Sphere 535 SC. Več informacij o zatiranju bolezni in škodljivcev v žitih najdete v Obvestilih poljedelcem številka 3 na www. ihps.si.


Datum objave obvestila: 26.05.2010 14:21
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS