264. PREDSPOMLADANSKO ŠKROPLJENJE VINSKE TRTE - 19.04.2010 12:35 - Zaključeno


Obvestilo dne, 19. 4. 2010

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

 

Fenološki razvoj vinske trte

Na območju Celjske in Koroške regije je vinska trta v povprečju na opazovane lokacije v fenološki fazi rjave volne B (BBCH 05), na sončnih legah pa zaključuje stadij rjave volne B (BBCH 05) in prehaja v stadij začetka odpiranja brstov C (BBCH 07). Sorte kot so Chardonnay, Beli, Sivi pinot in Modra frankinja so v fenološki fazi C (BBCH 07), sledi sorta Sauvignon, ki prehaja iz fenološke faze B (BBCH 05) v C (BBCH 07). Najbolj zaostajata sorti Renski in Laški rizling, ki prehajata v fazo rjave volna A – B (BBCH 03 – 05).

Trsna kodravost ali akarinoza in erinoza

V vinogradih pogosto zasledimo pojav trsne listne pršice šiškarice (Colomerus vitis), ki povzroča erinozo in njene sorodne vrste (Calepitrimerus vitis), ki povzroča trsno kodravost ali akarinozo. Obe vrsti povzročata precej škode predvsem na sortah, ki so poznejše v razvoju (Laški in Renski rizling). Zato priporočamo, da v vinogradih, kjer so bile v preteklem letu težave z akarinozo in erinozo, opravite predpomladansko škropljenje. Tisti, ki ste vključeni v integrirano pridelavo opravite škropljenje z Žveplenoapneno brozgo (20-25 % konc.). Z žveplenoapneno brozgo lahko škropite samo do fenološke faze C oziroma D (BBCH 09-11). V tem času, (času napenjanja očes BBCH 05-07) lahko uporabite tudi pripravek na osnovi močljivega žvepla Thiovit Jet (2 % konc.). Pri tem upoštevajte, da morajo biti temperature v času škropljenja s pripravki na osnovi močljivega žvepla nad 15 °C.

V vinogradih, kjer ste v preteklem letu poleg omenjenih škodljivk imeli težave z obvladovanjem rdeče sadne pršice lahko pri pred pomladanskem škropljenju dodate ogrščično olje Ogriol (8 % konc.) ali Prima (3 % konc.). Ob začetku izleganja ličink rdeče sadne pršice lahko uporabite tudi Apollo 50 SC (0,04 % konc.). Škropljenje z omenjenim pripravkom je smiselno opraviti samo, če ste pri zimskem pregledu očes našli v povprečju več kot 50 % očes s prisotnostjo zimskih jajčec rdeče sadne pršice.

Za zatiranje akarinoze in erinoze se lahko odločite tudi kasneje, v fenofazi D do E (BBCH 11-13) oziroma, ko so mladice dolge 2 do 5 cm. Škropljenje opravite s pripravkoma Demitan (0,06 % konc.) ali Ortus 5 SC (0,1 % konc.).

Črna pegavost vinske trte

Pogoj za razvoj črne pegavosti je deževno vreme v času začetka rasti mladic. V takšnih razmerah lahko močnejši pojav bolezni pričakujemo predvsem na občutljivih sortah kot so: Laški rizling, Šipon, Kerner in Rizvanec. Za okužbe so najbolj občutljive 3 do 10 cm dolge mladice. V primeru pogostih padavin v začetku rasti mladic priporočamo, da v vinogradih, kjer ste imeli v preteklem letu težave s to boleznijo opravite dve škropljenji. Prvo opravite, ko bodo mladice dolge okoli 2 cm (do maksimalno 5 cm), drugo pa ponovite čez 7 do 10 dni. Škropljenje opravite pred dežjem, z enim od kontaktnih fungicidov kot so: Antracol, Antracol WG 70 (0,25 % konc.), Delan 700 WG ((0,075 % konc.) - se ne sme mešati z žveplenoapneno brozgo), Bravo 500 SC (0,3 % konc.), Folpan 80 WDG (0,125-0,15 % konc.) ali Polyram DF (0,3 % konc).

Uporabite lahko tudi pripravek Stroby WG (0,009 %) ali Quadris (0,1 % konc.). Zanj se odločite v vinogradih, kjer je v preteklem letu prišlo do močnejših okužb z oidijem.

Občasni škodljivci vinske trte

Najpogostejši občasni škodljivci vinske trte so zemljemerka, sovke in trsni brstar. Škodo povzročajo njihove gosenice v času odganjanja vinske trte. Prag škodljivosti je 2 do 3 % izjedenih očes.

Odrasle gosenice zemljemerke so sivo rjave barve z rumenimi in črnimi podolžnimi progami in dosežejo dolžino 5 do 6 cm. Videti so kot košček rozge, zato jih težko opazimo. Tudi gosenice sovke so dolge do 6 cm in rjavo sive barve. Gosenice trsnega brstarja so najmanjše in dosežejo dolžino 25 mm, so rumeno sive barve s črnimi bradavicami na hrbtni in bočni strani iz katerih rastejo belkaste dlačice.

Pregledujte brste in v primeru preseganja praga škodljivosti opravite škropljenje. V Sloveniji ni registriranega insekticida za zatiranje teh škodljivcev. Nanje zadovoljivo delujejo nekateri pripravki, ki so registrirani za zatiranje grozdnih sukačev kot so: Mimic, Runner 240 SC ali Pyrinex 25 CS. V primeru uporabe Pyrinex-a, ki je strupen za čebele, škropljenje opravite pozno zvečer ali zelo zgodaj zjutraj, ko so te v panjih. Poskrbite tudi, da bo cvetoča podrast pomulčena ali pokošena.


Datum objave obvestila: 19.04.2010 12:35
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS