264. VARSTVO KROMPIRJA - 07.08.2008 13:20 - Poslano


VARSTVO PRED KROMPIRJEVO PLESNIJO

Vremenske razmere s toplim vremenom in pogostimi padavinami so idealne za razvoj in izbruh krompirjeve plesni na poznih sortah krompirja. Marsikje so že opazne škode na nezaščitenih posevkih krompirja.

Krompirjevo plesen spoznamo po sivo-rjavih pegah na listih. Na spodnji strani listov v vlažnem vremenu in zjutraj v času rose opazimo snežno belo plesnivo prevleko na robu peg. Po učinkovito izvedenem škropljenju pege porjavijo, bele prevleke pa ne opazimo več.

Priporočamo, da svoje posevke pregledate in jih v primeru opaženih okužb čim prej zaščitite s sredstvi s sistemičnim delovanjem kot so: RIDOMIL GOLD MZ PEPITE - 2,5 kg/ha ali RIDOMIL GOLD COMBI PEPITE - 2 kg/ha ali GALBEN M – 2 -2,5 kg/ha. S temi sredstvi lahko v sezoni škropite največ dvakrat !

Bujne posevke, kjer še ni opaženih okužb zaščitimo s sredstvi z lokalnim sistemičnim delovanjem kot so: ACROBAT MZ ali AVISO DF ali ANTRACOL COMBI ali MELODY DUO WP 66,8 ali EQUATION PRO ali TATTOO ali INFINITO ali REVUS ali ELECTIS 75 WG.

Za zadnje škropljenje proti koncu rasti krompirja lahko uporabimo tudi kontaktna sredstva kot so ANTRACOL, DITHAN, BRAVO, KOR ter sredstva na osnovi bakra kot so BAKRENI ANTRACOL, CUPRABLAU, KOKCIDE in podobna.

Priporočamo, da sredstva menjujete. Pri predvidenem izkopu pazite na karenco uporabljenih pripravkov!

V primeru, da je na nezaščitenih posevkih več kot polovica krompirjevih listov in stebel že porjavelih in so na preostalih listih vidne pege z belo prevleko na spodnji strani listov priporočamo, da krompirjevo cimo čimprej pokosite in jo odstranite z njive. S tem preprečite, da bi okužba prešla skozi stebla in skozi zemljo do gomoljev. Okuženi gomolji zgnijejo že v zemlji ali kasneje v skladišču.

Gomolje izkopljemo, ko se pokožica na gomoljih utrdi. Po izkopu s krompirjevo plesnijo napadenih posevkov priporočamo, da gomolje raztegnemo v tanki plasti v zračen temen prostor(garaža,lopa). Gomolje preberemo in jih spravimo v klet šele, ko se dobro ohladijo in osušijo. Klet redno zračimo, ko je zunanja T nižja od notranje.

Pripravila: Anka Poženel


Datum objave obvestila: 07.08.2008 13:20
Obvestilo prognostičnega centra: Zahodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Objavil/a: ŽEŽLINA Ivan
Pripravil: Ivan Žežlina
Seznam registriranih FFS