201. VARSTVO KROMPIRIŠČ IN KORUZNI HROŠČ - 30.07.2008 13:00 - Poslano


Obvestilo dne, 30. 07. 2008

Pripravila: Silvo Žveplan in Magda Rak Cizej

VARSTVO KROMPIRIŠČ

Vremenske razmere še naprej ustrezajo razvoju krompirjeve plesni, pojavljajo se tudi črna listna pegavost in ličinke koloradskega hrošča. Potrebno je nadaljevati z rednimi škropljenji krompirišč. Še vedno priporočamo uporabo fungicidov z delno sistemičnim delovanjem, kot so acrobat MZ , antracol combi , aviso DF , electis 75 WG , equation pro , infinito , melody duo WP 66,8 , revus , ranman twinpack , tattoo , ali kontaktnih fungicidov, kot so antracol, antracol WG 70 , bakreni pripravki , dithane DG neotec , dithane M-45 , kor DG , polyram DF , shirlan 500 SC . V krompiriščih, kjer boste kmalu začeli z izkopom, dajte prednost pripravkom s krajšo karenčno dobo: electis 75 WG in tattoo . Upoštevajte karence! V okuženih krompiriščih prihaja ob nalivih do spiranja trosov z listov v zemljo in posledično do gnitja gomoljev. V teh primerih priporočamo fungicide, ki delujejo na trose: npr. electis 75 WG , shirlan 500 SC . Še vedno je potrebno spremljati pojav ličink koloradskega hrošča in po potrebi uporabiti insekticid. Obširneje smo o zatiranju bolezni in škodljivcev pisali v prejšnji - sedmi številki Obvestil poljedelcem.

Dva do tri tedne pred predvidenim izkopom lahko opravite desikacijo; krompirjevo cimo in plevele zatrete z uporabo herbicidov na podlagi glufosinata ( Basta 15 ) ali dikvata ( Reglone 200 SL ). Upoštevajte karence! S krompirišč, kjer krompirjevo cimo mehansko kosite, le to čim prej odstranite z njiv in počakajte z izkopom vsaj 14 dni, da kožica na krompirjevih gomoljih nekoliko otrdi. V primeru, ko je bila krompirjeva cima močno napadena zaradi bolezni, priporočamo, da skrajšate čakalni čas do izkopa gomoljev.

KORUZNI HROŠČ

Na opazovanih lokacijah širšega Celjskega območja (Spodnja Savinjska dolina, Šmarje pri Jelšah, Slovenske Konjice, Vojnik, Frankolovo, Slovenj Gradec) tudi v letošnjem letu na feromonskih vabah beležimo številčne ulove koruznega hrošča. Pridelovalce koruze obveščamo, da upoštevate vse predpise za preprečevanje širjenja tega škodljivca v skladu Zadrževalnim programom koruznega hrošča 2007-2008 ( http://www.furs.si/Diabrotica/Index.asp ) . Na prvem mestu upoštevajte kolobar kar pomeni, da setev koruze v monokulturi (koruza za koruzo) ni zaželena. V kolikor boste v naslednjem letu (leta 2009) sejali koruzo na isto njivo kot v letošnjem letu, bo potrebno v letu 2009 opraviti setev koruze s semenom, ki bo tretirano z insekticidom oziroma uporabiti talni insekticid ali pa letošnji posevek koruze poškropiti s kontaktnim insekticidom Decis 2,5 EC . Insekticid Decis 2,5 EC ( 0,5 l/ha ) uporabite v tem času do najkasneje 15. avgusta .

Za pridelovalce koruze, ki ste vključeni v INTEGRIRANO PRIDELAVO POLJŠČIN navedene informacije ne veljajo, kajti v integrirani pridelavi predpisi dovoljujejo setev koruze na isto njivo 2-krat v treh letih, vendar ne dvakrat zapored (torej koruzo za koruzo ne smete sejati, tudi če bi uporabili tretirano seme oziroma koruzo škropili z insekticidom v predhodnem letu).

Za podrobnejše informacije pokličete na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, Oddelek za varstvo rastlin, tel.: 03-71-21-600.

Opozarjamo vas, da je v skladu s Pravilnikom o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevstkih sredstev (Ur. l. RS, št. 62/2003 in 5/2007) uporaba kontaktnih FFS, ki so strupena za čebele v času cvetenja gojenih rastlin dovoljena le v nočnem času (dve ure po sončnem zahodu ali dve uri pred sončnim vzhodom). Prav tako mora uporabnik v času cvetenja gojenih rastlin vsaj 48 ur pred uporabo kontaktnih insekticidov, ki so za čebele strupena obvestiti čebelarje, ki imajo panje v oddaljenosti 3 km.


Datum objave obvestila: 30.07.2008 13:00
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS