199. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 28.07.2008 14:45 - Poslano


Obvestilo dne, 28. julija 2008

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Jablanov škrlup in jablanova pepelovka

Mesec julij si bomo zapomnili po hladnem in deževnem vremenu s pogostimi neurji s točo. Na območju Celjske in Koroške regije smo na opazovanih lokacijah v juliju do zdaj zabeležili naslednje količine padavin: 176,6 mm (Frankolovo); 190,2 mm (Žalec); 196,8 mm (Šmartno ob Paki); 208,4 mm (Ponikva – Slom); 214 mm (Črnova); 226,4 mm (Loke – Petrovče); 240,2 mm (Kasaze) in 241,4 mm (Braslovče).

Nestanovitno vreme je ustvarjalo ugodne razmere za razvoj sekundarnih okužb z jablanovim škrlupom. Zato v nasadih, kjer je škrlup prisoten še naprej pazite na razmike med škropljenji in količino padavin. V primeru, ko pade nad 30 mm dežja je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje ponoviti.

Proti jablanovem škrlupu nadaljujte z uporabo kontaktno delujočih fungicidov kot so: Thiram 80 WG (2 kg/ha), Merpan 80 WDG (1,5 – 2 kg/ha), Delan 700 WG (0,4 – 0,7 kg/ha), Dithane DG Neotec (2 kg/ha), Dithane M-45 (2 kg/ha), Kor DG (2 – 2,5 kg/ha) ali Polyram DF (2 kg/ha). Proti jablanovi pepelovki dodajte enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan , Kalinosul 80 WG , Kumulus DF , Močljivo žveplo , Pepelin ali Thiovit jet , v odmerku 2,0 kg/ha.

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravkom na osnovi kaptana kot je Merpan 80 WDG .

Jabolčni zavijač , sadni listni duplinar in listne uši

Hladno in deževno vreme v začetku zadnje dekade meseca julija je vplivalo na upočasnitev razvoja druge generacije jabolčnega zavijača o čemer pričajo tudi maloštevilni ulovi v insektariju in na feromonskih vabah. Glede na vremensko napoved pričakujemo dvig temperatur in s tem ugodnih pogojev za hitrejši razvoj jabolčnega zavijača. V večini nasadov ste zadnje škropljenje proti omenjenemu škodljivcu opravili med 15. in 20. julijem z ineskticidi iz skupine IRI ali MAC skupine. Svetujemo, da v drugi polovici tega tedna – med 30. julijem in 4. avgustom , opravite drugo škropljenje proti drugemu rodu jabolčnega zavijača s kontaktnim insekticidom Pyrinex 25 CS (3L/ha) ali insekticidoma klornikotinilne skupine Calypso SC 480 (0,3 L/ha) ali Mospilan 20 SG (0,4 kg/ha). V nasadih, kjer opazite številne poškodbe zavijačev prve generacije, dodajte naštetim insekticidom polovični odmerek (0,5 dcl/ha) bioinsekticida iz skupine virusov granuloze Madex .

V sadovnjakih, kjer imate težave z obvladovanjem sadnega listnega duplinarja dajte prednost Mospilanu 20 SG . Proti sadnemu listnem duplinarju in listnim ušem sta registrirana še pripravka Confidor SL 200 in Kohinor SL 200 .

Proti omenjenim škodljivcem lahko še zadnjič uporabite pripravke na osnovi diazinona kot so: Basudin 600 EW (1,3 L/ha), Diazol 50 EW (1,5 L/ha) ali Diazinon 20 (3 kg/ha) in pri tem pazite na karenco , ki znaša 60 dni . Zato lahko diazinonske pripravke uporabite samo še za škropljenje zimskih sort, ki jih boste obirali v oktobru.

Rdeča sadna pršica

Bodite pozorni na razvoj populacije rdeče sadne pršice. V kolikor je prag presežen (8 pršic/list), opravite škropljenje s pripravki kot so: Milbeknock , Envidor ali Vertimec 1,8 EC . Slednjega uporabite v kombinaciji z enim od mineralnih ali ogrščičnih olj kot so: Belo olje , Frutapon , Ogriol ali Prima .

Bodite dosledni pri upoštevanju karenčne dobe glede na tehnološki rok obiranja in čas skladiščenja (plodovi za takojšnjo uporabo ali za skladiščenje v hladilnicah) posameznih sort!

Preglednica: Pripravki in karenčne dobe

FITOFARMACEVTSKO SREDSTVO

KARENCA (št. dni)

FUNGICIDI

Merpan 80 WDG, Delan 700 WG, Dithane DG, Dithane M-45, Kor DG

21

Polyram DF

28

Thiram 80 WG

35

INSEKTICIDI

Calypso SC 480, Mospilan 20 SG, Confidor SL 200 in Kohinor SL 200

14

Pyrinex 25 CS

30

Basudin 600 EW, Diazol 50 EW, Diazinon 20

60

AKARICIDI

Envidor, Milbeknock

14

Vertimec 1,8 EC

28

Hrušev ožig

Močni nalivi so v začetku zadnje dekade julija na okuženih območjih in tam, kjer je padla toča, ustvarjali ugodne pogoje za nadaljevanje razvoja bolezni. V primeru, da okužen nasad prizadene toča, takoj opravite škropljenje z bakrovim pripravkom Cuprablau Z v 0,06 % koncentraciji.

Sadjarje opozarjamo, da nadaljujejo z rednim in temeljitim pregledovanjem nasadov jablan in hrušk. Pregledujejo naj se tudi travniški nasadi in ohišnice. Na okuženih območjih redno izrezujte okužene poganjke in veje do zdravega dela. Pri tem pazite, da izrezane dele rastlin spravite v vreče, ki jih zavežete in odnesete iz nasada ter nato skurite. Delo naj bo opravljeno izključno v suhem vremenu .

Poleg jablan, hrušk in kutin pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…).

Ob sumu na bakterijski hrušev ožig takoj obvestite lokalno fitosanitarno inšpekcijo, javno službo zdravstvenega varstva rastlin na IHPS (telefonska številka: 71-21-600 ali 041-399-304) ali dežurno GSM številko fitosanitarne uprave (041-354-405), ki je dosegljiva tudi ob koncu tedna.

Podrobnejše informacije o bolezenskih znamenjih, navodilih za ukrepanje, razmejitvah in drugem se nahajajo na spletni strani http://www.furs.si/law/slo/zvr/hrus_ozig.asp .


Datum objave obvestila: 28.07.2008 14:45
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS