180. VARSTVO KROMPIRJA - 30.05.2008 14:05 - Poslano


Obvestilo dne, 30. maja 2008

Pripravil: Silvo Žveplan

VARSTVO KROMPIRJA

KROMPIRJEVA PLESEN ( Phytophthora infestans )

Na območju Spodnje Savinjske doline in Celjske regije so nasadi krompirja v fazi sklenitve vrst in večina srednje poznih in poznih sort krompirja vstopa v fazo cvetenja. Ekološke razmere za razvoj krompirjeve plesni so ugodne, kar potrjuje tudi dinamika naraščanja fitoftorne vrednosti, ki bo v naslednjem tednu na opazovanih lokacijah dosegla vrednost 150. Zato priporočamo, da v nasadih krompirja, kjer vrste še niso sklenjene in ni znakov bolezni opravite preventivno škropljenje s kontaktnimi fungicidi kot so: Antracol , Antracol WG 70 , Bravo 500 SC , Dithane M 45 , Dithane DG Neotec , Kor DG , Polyram DF, Ranman twinpack, Revus ali Shirlan 500 SC . Našteti pripravki, razen Ranman twinpack-a in Revus-a, imajo delovanje tudi na črno listno pegavost krompirja , ki jo že najdemo v nasadih krompirja.

Tam, kjer je bil krompir posajen zelo zgodaj, so vrste sklenjene in je v fazi vstopa v polno cvetenje. Trenutne vremenske razmere ustvarjajo ugodne pogoje za hitro in bujno rast krompirja, zato lahko v teh nasadih že opravite škropljenje z enim od pripravkov s polsistemičnim ali sistemičnim delovanjem kot so: Acrobat MZ, Antracol combi, Aviso DF, Electis 75 WG, Equation pro, Galben M, Infinito, Melody duo WP 66,8, Ridomil Gold MZ Pepite, Ridomil Gold Combi Pepite ali Tattoo. V nasadih zgodnjega krompirja dajte prednost pripravkom s krajšo karenčno dobo kot so: Electis 75 WG ali Tatoo. Pripravka Acrobat MZ in Electis 75 EW sta registrirana tudi za zatiranje črne listne pegavosti.

KOLORADSKI HROŠČ ( Leptinotarsa decemlineata )

Visoke temperature v začetku tedna so zelo pospešile razvoj koloradskega hrošča. Na območju Spodnje Savinjske doline in ostale Celjske regije smo opazili veliko odraslih koloradskih hroščev, ki se intenzivno parijo in odlagajo jajčeca. Na posameznih grmih krompirja so se že izlegle prve ličinke, ki se intenzivno prehranjujejo in povzročajo škodo z objedanjem listov. Za enkrat najdemo na listih samo nižje razvojne stadije ličink. Zato natančno in vestno preglejte nasade krompirja. V nasadih krompirja, kjer najdete predvsem ličinke višjih razvojnih stadijev opravite škropljenje s sistemičnimi-kloronikotinilnimi pripravki kot so: Actara 25 WG, Mospilan 20 SP ali Mospilan 20 SG. V nasadih, ki so tik pred začetkom cvetenja in najdete na več kot 20 % grmov več kot 10 ličink prvega stadija na grm, ali po višku cvetenja, ko imajo več kot 20 ličink na grm; lahko uporabite enega od piretriodov, ki so v letu 2008 dovoljeni v krompirju. Pri visokih temperaturah imajo piretroidi slabšo učinkovitost ker hitro izhlapijo! V primeru, da v nasadih še prevladujejo ličinke nižjih razvojnih stadijev in je izleženih le 10 do 15 % ličink, lahko še vedno uporabite enega od zaviralcev razvoja žuželk kot sta Match 050 EC ali Nomolt.

Za dobro učinkovitost vseh uporabljenih pripravkov je pomembno, da zatirate ličinke čim nižjih razvojnih stadijev. V preglednici 3 so navedeni vsi registrirani pripravki za zatiranje ličink koloradskega hrošča. Oznako IP imajo tisti, ki jih je dovoljeno uporabljati v integrirani pridelavi.

Pri zgodnjem krompirju še posebej pazite na karenčne dobe (čas od zadnje uporabe pripravka do spravila pridelka). Foliarno škropljenje (preko listov) proti ličinkam koloradskega hrošča s sistemičnimi insekticidi zaščiti krompir za dobo 3-5 tednov ob predpostavki, da je škropljenje opravljeno v skladu z dobro kmetijsko prakso. Odmerek pripravka na hektar je potrebno enakomerno razporediti na površino, pri čemer porabite 300-600 L vode/ha. Če uporabite kontaktne insekticide, škropljenje po potrebi ponovite po 7-10 dneh.

Ob škropljenju upoštevajte vse zakonske predpise o varovanju čebel!

Podrobnejše informacije najdete v Obvestilih poljedelcem št. 6/2008 na spletni strani www.ihps.si Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.


Datum objave obvestila: 30.05.2008 14:05
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS