176. VARSTVO POLJŠČIN IN TRAVINJA - 16.05.2008 07:05 - Poslano


Obvestilo dne, 16. maja 2008

Pripravil: Silvo Žveplan

VARSTVO OZIMNIH ŽIT PRED BOLEZNIMI IN ŠKODLJIVCI

Rdeči žitni strgač

Toplo vreme ugodno vpliva na aktivnost hroščkov žitnega strgača, ki se v tem času zadržujejo predvsem na robovih njiv posejanih z žiti. Samice so že začele odlagati jajčeca. Iz njih se po 8 do 17 dneh (odvisno od temperatur) izležejo ličinke, ki strgajo zgornjo povrhnjico. Hroščkov običajno ne zatiramo. Cilj zatiranja so začetni razvojni stadiji ličink.

Priporočamo, da uporabite enega izmed insekticidov: Bulldock EC 25 , Karate Zeon 5 CS , Decis 2,5 EC , Fastac 10 SC .

Uši na žitih

Žita napada veliko vrst listnih uš kot so: velika žitna uš, zelena žitna uš, svetla žitna uš, čremsina uš. Večje populacije uši zasledimo v žitih predvsem v obdobju začetka cvetenja. Najintenzivnejše pa se hranijo na klaskih v času mlečne zrelosti. Poleg neposredne škode so škodljive tudi zaradi prenosa virusov. V posevkih žit zdaj zasledimo največ zelenih žitnih uši.

Uši navadno zatiramo v obdobju cvetenja in ob začetku mlečne zrelosti. Če je mogoče združite obe škropljenji, tako za žitnega strgača kot za listne uši. Za zatiranje uši lahko v integrirani pridelavi uporabite naslednje fitofarmacevtske pripravke: Bulldock EC 25 , Karate Zeon 5 CS , Decis EC 2,5 in Pirimor 50 WG . Piretroide smete v integrirani pridelavi uporabiti v le enkrat letno.

Škropljenje opravite v skladu z Zakonom o varstvu rastlin, kajti vsi navedeni insekticidi so strupeni za čebele. Škropite zvečer, dve uri po sončnem zahodu ali zgodaj zjutraj, dve uri pred sončnim vzhodom. V času cvetenja gojenih rastlin in izločanja medene rose mora vsak uporabnik vsaj 48 ur pred škropljenjem s pripravkom, ki je strupen za čebele, obvestiti čebelarje, ki imajo panje v oddaljenosti do 3 km od mesta škropljenja.

Bolezni žit

Vremenske razmere za razvoj pepelaste plesni so vse bolj ugodne. V posevkih žit se še za enkrat pojavlja zelo malo. Ob ugodnih vremenskih pogojih lahko pričakujemo močnejši napad pepelaste plesni. V posevkih ječmena najdemo predvsem ječmenovo mrežasto pegavost in ječmenov listni ožig. V posameznih posevkih pšenice se pojavljajo okužbe s septorijsko pegavostjo, sicer pa so žita razmeroma zdrava. V kolikor še niste opravili škropljenja in imate težave z obvladovanjem navedenih bolezni to storite nemudoma.

Pri izbiri fungicidov dajte prednost tistim, ki hkrati delujejo tudi na bolezni klasa (fuzarioze, rjavenje pšeničnih plev). Uporabite lahko naslednje pripravke: Amistar exstra , Artea plus , Archer top 400 EC , Bumper 25 EC , Eminent 125 EW , Falcon EC 460 , Folicur EW 250 , Impact , Opus team in Sphere 535 SC .

ZATIRANJE ŠČAVJA NA TRAVNIKIH IN PAŠNIKIH

Padavine v aprilu in začetku maja so pospešile rast trav in hkrati tudi ščavja oziroma kislic ( Rumex sp.). Najpogosteje na intenzivno oskrbovanih travnikih najdemo kot plevel topolistno kislico ali ščavje ( Rumex obtusifolius L). Precej travnikov je že bilo pokošenih za travno silažo, na nepokošenih travnikih pa ima ščavje že razvito cvetno steblo. Zato vam priporočamo, da z zatiranjem ščavja počakate do ponovne rasti po prvi košnji, ko bo ščavje imelo razvito vsaj 5-6 listov. Priporočamo uporabo herbicidov: Starane 2 , Starane 250 , Tomigan 250 EC , Banvel 480 S , Duplosan KV , Grodyl, Harmony 75 DF , Herbocid in Dicofluid MP-combi . Priporočamo vam, da v tem času škropite le posamezne rastline ali gnezda. Po opravljenem škropljenju ne pozabite izvesti zelo pomembnega agrotehničnega ukrepa dosejevanja praznih mest, ki bodo nastala, ko bo ščavje propadlo. V kolikor je ščavja preveč za lokalno tretiranje, škropljenje celih površin opravite v jeseni, ko bo izpad pridelka zaradi fitotoksičnosti manj občuten in bo imela travna ruša dovolj časa, da si opomore. Ne pozabite upoštevati karenčne dobe pri posameznih sredstvih, preden spustite živino na pašo ali ponovno kosite!

VARSTVO PRED PLEVELI, KO IMA KORUZA VEČ KOT TRI LISTE

Večina pridelovalcev koruze je setev koruze opravila v zadnjem tednu aprila in v prvem tednu maja. Za zatiranje plevelov, ko ima koruza več kot tri liste lahko uporabite: Maister OD , Mustang , Equip , Callisto 480 SC , Peak 75 WG , Cambio , Bromotril 225 EC , Harmony 75 DF , Herbocid, Banvel 480 S , Starane 2 , Starane 250 , Tomigan 250 EC , Lontrel 100 , Motivell in Tarot 25 WG . Dobro učinkovitost pri zatiranju večletnih trav dosežemo, ko so trave visoke vsaj 10 do 15 cm in koruza nima več kot 5 do 6 listov. V zadnjem času se na tržišču pojavljajo kombinacije dveh herbicidov v tako imenovanem duo ali dvojnem pakiranju. Dobi se dvojno pakiranje, v katerem sta Equip in Mustang, ali Stomp 400 SC in Frontier, ali kombinacija Motivell in Cambio.

Podrobnejše informacije najdete v Obvestilih poljedelcem št. 5/2008 na spletni strani www.ihps.si Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.


Datum objave obvestila: 16.05.2008 07:05
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: SILVO Zveplan
Pripravil: Silvo Zveplan
Seznam registriranih FFS