235. DELA V KLETI MESECA NOVEMBRA - 30.10.2007 11:05 - Poslano


Zračen pretok in primerna zaščita:

- nezaželjeni vonji nastali med fermentacijo so velikokrat lahko odpravljivi samo z zračnim pretokom in ustrezno zaščito vino – obvezna meritev po pretoku prostega žvepla.

- zračno pretakanje lahko izvajamo na dva načina:

vino prečrpamo v plavnik in iz plavnika v čisto cisterno

vino prečrpamo iz vrelne cisterne v novo, čisto cisterno

- v obeh primerih vino žveplamo, dan do dva po pretoku (za dobro učinkovitost žvepla je potrebna čim boljša razporeditev dodanega žvepla po vsej količini vina) – nasvet ne velja za oksidirana vina!

Glede na višje pH vrednosti v vinih, vam letos priporočamo, da se količine dodanega žvepla v belih vinih gibljejo med 1 in 1,2 dcl/100 l vina žveplaste kisline ali 10 – 12 g/100 l vina kalijevega metabisulfita.

Temperatura po končani fermentaciji:

- za zorenje in stabilizacijo potrebujejo vina nižjo temperaturo in sicer med 10 in 12 stopinj celzija

- nižja kot bo temperatura vina, lažje se bo po naravni poti izločal vinski kamen

- vsi, ki bi radi vino čistili z bentonitom ali drugimi čistili, ne nižajte temperature vina – počasnejše usedanje koloidnih delcev (predhodno se posvetujte s strokovno službo, kajti vina po končani fermentaciji zahtevajo večje količine čistil kot po zorenju)

Biološki razkisi:

Na veliko presenečenje vinarjev so letos razkisi pospešeno tekli tudi v belih vinih. Vina ja potrebno po končanem razkisu zračno pretočiti in jih ustrezno zažveplati. Bodite pozorni na vonje - vsakodnevno okušanje vina!

V primeru, da vam razkis še teče in bi ga radi prekinili, priporočamo zračen pretok (odstranitev grobih droži) dvig prostega žvepla na 30 – 35 mg/l in hitra ohladitev vina na 5 in manj stropinj celzija. (opozorim naj, da bakterije kljub storjenim ukrepom lahko nadaljujejo razkis – obvezna filtracija preko filter policaja).

Napake, ki so že prisotne v vinih letošnjega letnika:

Bekser ali vonj po žveplecu – vonji so zelo različni, vendar opažamo, da se v vinih letošnjega letnika pojavljajo »tipični« bekserji – vonj po gnilih jajcih. Najhitreje ga odpravimo s pomočjo močnega zračnega pretoka. Vino žveplamo dva dni po pretoku.

Oksidacija – vino porjavi in dobi značilen vonj po prezrelih jabolkah ali posušeni skorji kruha. V primeru, da imamo v kleti zdrave droži, prizadetemu vinu dodamo zdrave droži in premešamo. Vino primerno zaščitimo z žveplom. Vina ne zračno pretakamo!

Povišana ocetna kislina – vonj po ocetni kislini nas opozori, da je tako vino potrebno takoj po končani fermentaciji ločiti – zračno pretočiti od droži in ga ustrezno zažveplati ( 30 – 35 mg/l ). Priporočamo vam, da opravite meritev hlapnih kislin – podatek vam bo nakazal koliko je bolezen že napredovala. Vino hranimo v prostoru s čim nižjo temperaturo. Zaželjena je hitra poraba in pogostejša meritev prostega žvepla. Ne mešajte ga z ostalimi zdravimi vini brez predhodnega posveta s strokovno osebo.

Pripravila: Tamara Rusjan


Datum objave obvestila: 30.10.2007 11:05
Obvestilo prognostičnega centra: Zahodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Objavil/a: ŽEŽLINA Ivan
Pripravil: Ivan Žežlina
Seznam registriranih FFS