160. JESENSKO ŠKROPLJENJE S PRIPRAVKI NA OSNOVI BAKRA - 16.10.2007 14:25 - Poslano


Obvestilo št. 18; dne 16. 10. 2007

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

Sadjarji počasi zaključujete z obiranjem še zadnjih poznih sort, misli pa so že usmerjene v novo pridelovalno leto.

Vremenske razmere v letu 2007 so bile zelo ugodne za razvoj in širjenje bakterije Erwinia amylovora, povzročiteljice hruševega ožiga. V letošnjem letu se je bakterija zelo hitro in eksplozivno širila. Nastala so številna nova žarišča. Seznami in grafični prikazi žarišč so objavljeni na spletni strani Fitosanitarne uprave RS: http://www.furs.si/svn/zvr/hr_ozig.asp .

Pomen doslednega izvajanja preventivnih ukrepov zoper to bolezen je zato še toliko bolj pomemben.

Uporaba bakrovih pripravkov, ki imajo izraženo bakteristatično in baktericidno delovanje je eden izmed osnovnih preventivnih kemičnih ukrepov pri obvladovanju in omejevanju širjenja hruševega ožiga. Škropljenje gostiteljskih rastlin, predvsem jablan in hrušk, z bakrovimi pripravki izvajamo zgodaj spomladi (med brstenjem) in v jeseni po spravilu pridelka, ko začne odpadati listje.

V času odpadanja listja nastanejo na poganjkih številne odprte rane, na katerih se v ugodnih vremenskih razmerah lahko naselijo bakterije, bodisi v obliki težko opaznih rakastih ran ali v obliki nevidne latentne okužbe, ki predstavljajo nova žarišča za širjenje bolezni v naslednjem letu.

Zato je jesensko škropljenje z bakrovimi pripravki obvezno opraviti v vseh intenzivnih nasadih jablan in hrušk na okuženih območjih ter v novo ugotovljenih žariščih okužbe in v 5 kilometrskem nevtralnem pasu okoli žarišča okužbe s hruševim ožigom. Prav tako priporočamo, da škropljenje opravite v vseh ostalih intenzivnih nasadih jablan in hrušk. S škropljenjem z bakrovimi pripravki boste posredno vplivali tudi na zmanjšanje biološkega potenciala bolezni jablanovega škrlupa.

Asimilacija listne mase je trenutno še aktivna, kar ugodno vpliva na diferenciacijo cvetnih brstov. Vendar lahko pričakujemo ob padcu temperatur, ki jih že beležimo v jutranjih urah dneva in nizkih povprečnih dnevnih temperaturah, ki jih napovedujejo v drugi polovici tedna, intenzivnejši začetek odpadanje listne mase. Zato je čas jesenskega škropljenja za bakrovimi pripravki pred vrati.

Število škropljenj prilagodite vremenskim razmeram v času intenzivnega odpadanja listja. V primeru dolgotrajnejše in močnejše ohladitve bo glavnina listne masa odpadla hitro in bo zadostovalo opraviti eno škropljenje. V primeru, da bo napovedani ohladitvi sledila otoplitev in pogoste padavine, bo odpadanje listja počasnejše. V takšnem primeru opravite dve škropljenji. Prvo, ko odpade približno 10 do 20% listja in drugo, ko odpade večina listja. Sredstva in odmerki so navedeni v preglednici št. 1 na naslednji strani.

Z odmerki ne pretiravajte in jih skušajte prilagoditi tako, da v pridelovalnem letu ne uporabite več kot 5 kg čistega bakra na hektar. V mislih imejte tudi spomladanska škropljenja!

Pazite, da z bakrovimi pripravki ne škropite pri zelo nizkih temperaturah (vsaj enako ali višje od 5 °C).

V tem času izdelajte plan rezi in pravočasno pristopite k samemu izvajanju. Zimska rez naj bo opravljena v fazi mirovanja, to je v času od konca odpadanja listja do začetka brstenja. Takrat je tudi možnost prenosa bolezni z orodjem najmanj verjetna, kar je še posebej pomembno za nasade na okuženih območjih ter v varovalnih in nevtralnih pasovih.

Preglednica št. 1: Bakrovi pripravki in njihovi odmerki glede na čas odpadanja listja

Čas tretiranja

Aktivna snov

Pripravek

Odmerek

(kg, L/100 L vode = %)

Začetek odpadanja listja

bakrov hidroksid

Cuprablau Z

0,35

Cuprablau Z ultra

0,25

Chanpion 50 WP

0,25

bakrov oksid

Nordox 75 WG

0,10

bakrov oksiklorid

Ramin 50

0,40

bakrov oksisulfat

Kupro 190 SC

0,50

bakrov sulfat

Bordojska brozga (Caffaro, Scarmagnan)

0,60

Modra galica (Scarmagnan)

0,75

Konec odpadanja listja

bakrov hidroksid

Cuprablau Z

0,50

Cuprablau Z ultra

0,35

Chanpion 50 WP

0,50

bakrov oksid

Nordox 75 WG

0,20

bakrov oksiklorid

Ramin 50

0,50

bakrov oksisulfat

Kupro 190 SC

0,75

bakrov sulfat

Bordojska brozga (Caffaro, Scarmagnan)

1

Modra galica (Scarmagnan)

1,25


Datum objave obvestila: 16.10.2007 14:25
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS