110. VARSTVO VINSKE TRTE V ZADNJI DEKADI MESECA JULIJA - 19.07.2006 13:00 - Poslano


Vremenske razmere in fenološki razvoj vinske trte

V prvi dekadi meseca julija in v začetku druge dekade julija smo na območju Celjske in Koroške regije beležili pogoste plohe in nalive. Količina dežja od prvega julija do zadnjih padavin 14. julija je bila naslednja: Črnova (20,8 mm), Kasaze (24,8 mm), Braslovče (27,6 mm), Griže (30,8 mm), Frankolovo (36,2 mm), Šmartno ob Paki (40,2 mm), Žalec (51 mm). Povprečna dnevna temperatura prve dekade meseca julija je v Žalcu znašala 20,8 °C, kar je za 1,2 °C več kot znaša dolgoletno povprečje. Toplo vreme se nadaljuje tudi v drugi dekadi julija, kar ugodno vpliva na razvoj vinske trte in debelitev jagod. Tako so pri večini sort z izjemo poznih sort, jagode v grozdu strnjene.

Povprečna dnevna temperatura v Žalcu pa trenutno znaša 21,9 °C, kar je za 2 °C več kot znaša dolgoletno povprečje.

Peronospora in oidij vinske trte

V prvi polovici meseca julija so pogoste padavine in toplo vreme ustvarjale ugodne razmere za razvoj peronospore. V redno škropljenih vinogradih okužb s peronosporo nismo našli. V posameznih vinogradih, kjer varstva vinske trte niso dosledno izvajali pa se je peronospora v večjem obsegu pojavila predvsem na listih. V teh vinogradih priporočamo za zatiranje peronospore še naprej uporabo najučinkovitejših pripravkov s sistemičnim ali polsistemičnim delovanjem ali novejše kombinirane pripravke, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih. Zdaj je tudi čas za uporabo strobilurinskih pripravkov kot sta Quadris (0,1 %) ali Eclair 49 WG (0,05 %), ki delujeta tako na peronosporo kot na oidij. Omenjena pripravka imata po načinu delovanja močno površinsko delovanje in tako dobro zavarujeta grozdne jagode. Pripravkoma dodajte polovični odmerek enega od kontaktnih sredstev ( Antracol WG , Dithane DG , Bravo 500 SC , Folpan 80 WDG …). V vinogradih, kjer okužb s peronosporo ni, lahko uporabite pripravke v kombinaciji z bakrom kot so: Bakreni antracol (0,4 %), Bakreni dithane (0,4 %) ali Curzate R (0,3 %), ki ima tudi kurativno delovanje. Zelo učinkovita je prav tako kombinacija, ki jo lahko pripravite sami z mešanjem pripravkov Folpan 80 WDG (0,15 %) + Champion 50 WP (0,2 %). Našteti pripravki in kombinacije so primerni tudi za nujno škropljenje v primeru toče.

Do sedaj večjih okužb s pepelovko ali oidijem vinske trte nismo zabeležili, vendar ob nadaljevanju toplega vremena in v primeru višje zračne vlage kot je sedaj, lahko hitro pride do okužb. Zato nadaljujte z uporabo najučinkovitejših sredstev za zatiranje oidija kot so: Collis SC (0,03 –0,04 %), Crystal (0,02 %), Falcon EC 460 (0,035 %), Folicur EW 250 (0,035 %), Stroby WG (0,02 %) ali Sabithane (0,035 %). Uporabite lahko tudi pripravke: Bumper 25 EC (0,02 %), Systhane 12 E (0,025 %) ali Topas 100 EC (0,025 %).

Navedenim pripravkom je priporočljivo dodati tudi enega od pripravkov na osnovi močljivega žvepla ( Cosan , Kumulus DF , Microthiol WP ali WDG , Pepelin ali Močljivo žveplo ali Thiovit jet ) v 0,2 % koncentraciji. Pazite, da opravite škropljenja v vročih dneh izključno zgodaj vzjutraj ali zvečer, saj lahko žvepleni pripravki pri visokih temperatrah povzročajo hude ožige.

Pri uporabi vseh navedenih pripravkov upoštevajte antirezistenčno strategijo in razmike med škropljenji. Ti v primeru pogostih padavin, naj ne bodo daljši od 10 dni .

Grozdni sukači

Na feromonskih vabah opazovanih lokacij beležimo v letošnjem letu večje število grozdnih sukačev kot v preteklem letu. Na opazovanih lokacijah je bil vrh leta metuljčkov drugega rodu grozdnih sukačev dosežen med 13. in 15. julijem. Največje ulove smo beležili na lokaciji Virjštanj (78 metuljčkov/dan).

Predvidevamo, da bo optimalen čas zatiranja grozdnih sukačev s kontaktnimi insekticidi od konca tega tedna (21. 7.) do druge polovice naslednjega tedna (27. 7.) . Za zatiranje se odločite na podlagi pregleda vinogradov. V primeru, da najdete 4 goseničice na 100 pregledanih grozdov (Vir: S.Vrabel, Posebna entomologija) je potrebno opraviti škropljenje z enim od kontaktnih insekticidov kot so: Pyrinex 25 CS (0,1 %), Reldan 40 EC (0,125 %) ali Zolone liqid (0,2 %).

Trsne rumenice

Z uporabo omenjenih insekticidov v tem času sočasno zatiramo tudi obe pomenbni vrsti škržatov; ameriškega ( Scaphoideus titanus ) in svetlečega ( Hyalestes obsoletus ), ki so prenašalci fitoplazem povzročiteljic rumenic vinske trte.

V okuženih vinogradih in razmejitvenem območju, v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah, kjer se izvajajo izredni ukrepi omejevanja pojava in širjenje trsnih rumenic, zlasti zlate trsne rumenice je dovoljena dvakratna uporaba zgoraj navedenih organofosfornih insekticidov. Pripravke drugič uporabimo 2 do 3 tedne po prvem tretiranju. (Vir: Tehnološka navodila za IP grozdja 2006). Poleg zgoraj naštetih pripravkov so registrirani pripravki zoper ameriškega škržata še: Decis 2,5 EC, Decis 6,25 EG in NeemAzal-T/S.

Pripravila: Alenka Ferlež Rus


Datum objave obvestila: 19.07.2006 13:00
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: ZMRZLAK Marko
Pripravil: Marko Zmrzlak
Seznam registriranih FFS