107. Varstvo jablan in hrušk - 12.07.2006 09:00 - Poslano


Za varstvo jablan in hrušk v nasadih kjer ni peg škrlupa še naprej uporabljajte dotikalne fungicide, kot so delan, dithane M-45, dithane DG neotec, polyram DF, merpan 80 WDG, captan 45 WP, syllit, euparen multi, thiram in podobni. Proti jablanovi pepelovki škropivu dodajte žveplov pripravek ali sredstvo na osnovi dinocapa. Škropljenja ponavljajte v do dvotedenskih razmakih. V primeru močnejših padavin je potrebo škropilno oblogo obnoviti takoj po dežju. V nasadih, kjer je veliko listja okuženega s škrlupom, je ob padavinah nevarnost širjenja bolezni na plodove velika. Pojav škrlupa je močnejši v vlažnejših legah in v nasadih, pregnojenih z dušikom. V takih nasadih so potrebna bolj pogosta in temeljita škropljenja. Priporočamo kombinirano rabo dotikalnega in sistemičnega fungicida z obveznim dodajanjem žveplovega pripravka. Zaradi preprečevanja razvoja odpornosti škrlupa na sistemične fungicide menjujte pripravke.

V nasadih jablan in hrušk je potrebno redno zatiranje jabolčnega in breskovega zavijača. Do začetka prihodnjega tedna je čas za uporabo insekticidov, ki ovirajo razvoj gosenic, kot so match, nomolt, runner in mimic ali pripravka calypso . V dneh okoli 20. julija pa bo predvidoma čas za rabo klasičnih insekticidov, kot so basudin 600 EW, diazol 50 EW, diazinon 20, pyrinex 25 CS, reldan 40 EC ali zolone liquid. V nasadih, kjer so velike težave z zatiranjem gosenic škropivu dodajajte virusni pripravek madex v polovičnem odmerku (0,05 l/ha). V nasadih spremljajte tudi razvoj drugih škodljivcev, predvsem rdečo sadno pršico. Zatiranje z akaricidom je potrebno, če je v povprečju na listu več kot 6 pršic.

Pri rabi FFS upoštevajte sredstvom priložena navodila!

Hrušev ožig

Po nedavnem neurju s točo, ki je poškodovalo drevje, je potrebno še bolj natančno pregledovanje gostiteljskih rastlin hruševega ožiga. Poleg jablan, hrušk in kutine pregledujte tudi gozdne in okrasne gostiteljske rastline, kot so panešpljice, glog, ognjeni trn, jerebike, šmarne hrušice, skorž, fotinija in japonska kutina. V primeru odkritja bolezenskih znamenj ukrepajte v skladu s predpisi fitosanitarne službe in o pojavu obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali strokovne službe za varstvo rastlin.


Datum objave obvestila: 12.07.2006 09:00
Obvestilo prognostičnega centra: Napovedi za vso Slovenijo/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: ZEMLJIČ Marjeta in ŠKERLAVAJ Vojko
Pripravila: Marjeta Zemljič in Vojko Škerlevaj
Seznam registriranih FFS