155. Napotki o stekleničenju vina - 08.12.2005 10:00 - Poslano


Čas novega leta je tudi čas daril. Med darili je velikokrat tudi steklenica dobrega vina. Da zadovoljimo potrošnike je potrebno vino za stekleničenje pripraviti in sicer:

  1. stabiliziramo ga na termolabilne beljakovine , ki največkrat postanejo vidne, ko vino pustimo na toplem. V vinu naredimo bentotest s katerim določimo vsebnost beljakovin in potrebno količino bentonita za stabilizacijo (ustrezni laboratoriji vam bodo test opravili in svetovali količino porabe). Bentonit se v vinu seseda 2 – 3 tedne, zato bodite pravočasni in natančni. Na trgu dobite različne tipe bentonitov.

stabilizacija vina na vinski kamen, ki se v steklenici izloči, ko je vino izpostavljeno prenizkim temperaturam (pod 0 stopinj celzija). Da preprečimo nastanek usedline, vino v času zorenja izpostavljamo nizkim temperaturam (s pomočjo hladilnih sistemov, zračenje kleti v nočnih urah) – naravni sistem izločanja vinskega kamna. Pred stekleničenjem vinu dodamo še enološko sredstvo – metavinska kislina in sicer 10 g/100 l vina, s katero dosežemo stabilnost za 6 – 9 mesecev.

stabilizacija vina na vsebnost prostega SO2, to pomeni, da vino pred stekleničenjem ohrani količino prostega žvepla vsaj tri tedne na želeni ravni. To nam pokaže, da so porabniki žvepla nasičeni oziroma nevtralizirani. Količina prostega žvepla naj bi se gibala med 25 – 30 mg/l. V primeru, da vino po filtriranju napolnite v cisterno in šele nato v steklenice, ga žveplate po filtriranju, tik pred stekleničenjem.

Pripravila: Tamara Rusjan


Datum objave obvestila: 08.12.2005 10:00
Obvestilo prognostičnega centra: Zahodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Objavil/a: ŽEŽLINA Ivan
Pripravil: Ivan Žežlina
Seznam registriranih FFS