42. OBVESTILO O VARSTVU VINSKE TRTE - 06.09.2004 11:00 - Poslano


OBVESTILO O VARSTVU VINSKE TRTE

Datum: 15. 7. 2004 Številka: 6

Tudi v prvi polovici meseca julija so bile vremenske razmere ugodne za širjenje peronospore na vinski trti. Na večini lokacij, kjer z vremenskimi avtomatskimi postajami spremljamo količino padavin in temperature, smo v času od 1. pa do 15. julija namerili od 45 do 85 mm padavin. Tako smo v Mariboru namerili 54 mm, na Pohorskem dvoru 75 mm, v Ritoznoju 62 mm, v Slovenskih Konjicah 85 mm in v Litmerku 45 mm padavin. Manj padavin je padlo le v Prekmurju, saj smo v Lendavi zabeležili le 30 mm, v Sebeborcih (Goričko) pa 28 mm.

Zaradi izjemno ugodnih vremenskih razmer in nadpovprečno bujne rasti vinske trte je zatiranje oz. preprečevanje okužb s peronosporo na vinski trti zelo zahtevno in marsikje, žal tudi ne dovolj uspešno. V vinogradih, kjer je prišlo do močnejšega pojava peronospore, priporočamo najbolj zanesljive oz. učinkovite kombinirane pripravke kot so: Melody combi, Forum star, Melody duo, Verita in Antracol combi, ki so se tudi v letošnjem poskusu izkazali.

V vinogradih, kjer ni opaziti močnejšega pojava peronospore lahko uporabimo ostale sistemične in polsistemične pripravke kot so: Aviso DF, Curzate M, Mikal, Ridomil gold MZ in Galben M. V nadpovprečno bujnih vinogradih lahko uporabimo sedaj že tudi kombinirane pripravke z bakrom, kot so Galben C, Curzate R in Ridomil gold plus. Presledki med škropljenji naj ne bodo daljši od 10 dni.

Ob pričakovani otoplitvi vremena in dovolj visoki relativni zračni vlagi lahko v prihodnje pričakujemo tudi močnejši pojav oidija. Za preprečitev okužb z oidijem priporočamo najbolj učinkovite kemične pripravke. Prednost dajemo predvsem naslednjim, ki so v poskusih in v praksi pokazali v zadnjih letih najboljše rezultate in to so: Crystal, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Stroby, Sabithane, Quadris in Eclair 49 WG – zadnja dva delujeta tudi proti peronospori. Manj zanesljivi pa so Rubigan, Anvil, Systhane, Topas 100 EC, Bumper 25 EC in Sumi 8. K vsem uporabljenim pripravkom (razen Sabithanu) je zaželjeno dodati še močljivo žveplo v odmerku 2 kg/ha. Uporabimo lahko Cosan, Kumulus DF, Microthiol, Pepelin in Močljivo žveplo Karsia.

Sorte, ki so zgodnejše v razvoju (chardonnay, sivi pinot, beli pinot, kerner,…) so na najbolj ugodnih legah pred strnitvijo jagod v grozdih. V takih vinogradih priporočamo uporabo enega od dveh dovoljenih botriticidov v integrirani pridelavi grozdja (Switch ali Teldor). Pri ostalih sortah bo čas za dodajanje teh pripravkov predvidoma šele čez teden ali 10 dni.

Let metuljčkov drugega rodu grozdnih sukačev se je začel šele v začetku julija, kar pomeni tri tedne pozneje, kot v lanskem letu. Ulovi metuljčkov so na vseh opazovalnih mestih zelo skromni. Izgleda, da je prišlo do »zloma« populacije obeh vrst v vinogradih SV Slovenije. Kaže, da v tem letu drugi rod grozdnih sukačev ne bo posebej nevaren, zato menimo, da bi lahko v večini vinogradov opustili zatiranje gosenic drugega rodu. Vinogradniki, ki se bodo kljub temu odločili za zatiranje grozdnih sukačev, lahko uporabijo v času od 19. do 24. julija pripravke iz skupine IRI (zaviralci razvoja žuželk) kot sta Match ali Nomolt oz. Mimic ali Laser v priporočenih odmerkih. V EKO ali BIO pridelavi pride v upoštev Delfin WG ob ponovitvi čez 10 dni. Predvidevamo, da bo optimalni termin za uporabo dovoljenih kontaktnih insekticidov (Reldan ali Zolone liq) šele po 25. juliju.

SVETOVALNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 06.09.2004 11:00
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MIKLAVC Jože
Pripravil: Jože Miklavc
Seznam registriranih FFS