154. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 02.08.2007 13:00 - Poslano


Obvestilo št. 16; dne 2. 8. 2007

Pripravila: Alenka Ferlež Rus

VREMENSKE RAZMERE

Mesec julij so zaznamovale ekstremno visoke temperature in pomanjkanje padavin v drugi in začetku tretje dekadi tega meseca. Povprečna dnevna temperatura druge in tretje dekade julija je v Žalcu znašala 21,9 °C in je bila za 2 °C višja od dolgoletnega povprečja. V času od 14. do 23. julija so v Žalcu maksimalne dnevne temperature dosegle vrednosti nad 33 °C (od 33,2 °C do 37,2 °C). Pomanjkanje padavin, ki smo ga zabeležili že v drugi dekadi meseca julija se je nadaljevalo še v začetku zadnja dekade meseca. V drugi dekadi julija smo na opazovanih lokacijah zabeležili samo od 0,2 mm (Griže) do 2,8 mm (Frankolovo) dežja. V času od 12. do 24. julija sploh ni deževalo. Razmere so se nekoliko izboljšale šele v zadnjih dneh julija. Tako smo na opazovanih lokacijah v tretji dekadi juliju zabeležili naslednje količine padavin: Ponikva (41,2 mm), Griže (42,8 mm), Žalec (43 mm), Kasaze (50,8 mm), Črnova (53,2 mm), Orla vas (57 mm), Šmartno ob Paki (57,4 mm), Braslovče (64,2 mm), Frankolovo in (66,2 mm).

Začetek avgusta je hladen, saj so se minimalne jutranje temperature spustile pod 10 °C (7,8 °C), povprečna dnevna temperatura pa je dosegla vrednost 16,7 °C.

JABLANOV ŠKRLUP

Priporočamo, da nadaljujete s škropljenji z enim od fungicidov, ki dobro ščitijo plodove pred sekundarnimi okužbami s škrlupom. Pri izbiri pripravkov dajte prednost tistim, ki dobro delujejo na pozni-skladiščni škrlup in ostale skladiščne bolezni . Zato svetujemo, da škropite s pripravki kot so: Bellis (0,8 kg/ha), Zato 50 WG (150 g/ha) ali Thiram 80 WG (3 kg/ha). Pri izbiri fungicidov upoštevajte, da se bo v letošnjem letu obiranje posameznih sort začelo prej (predvidevamo, da okoli 10 dni) kot v običajnih letih. Zato pazite na karenčne dobe. Te so navedene v preglednici spodaj. Ob naštetih fungicidov ima najkrajšo karenco (7 dni) nov pripravek Bellis, ki je kombinacija aktivne snovi piraklostrobin ter boskalit in poleg škrlupa dobro deluje na skladiščne bolezni.

V primeru obilnih padavin bodite pozorni na izpiranje fungicidne obloge. Zaščita plodov pred škrlupom je še naprej zelo pomembna, še posebno tam, kjer je škrlup prisoten na listih . Poletni trosi ali konidiji, ki se razpršijo v glavnem z dežnimi kapljicami, lahko povzročajo sekundarne okužbe do konca rastne dobe. Zato vas naj letošnje sorazmerno ne problematično leto glede škrlupa, ne zavede. Poskrbite, da bodo plodovi predvsem tisti, ki jih nameravate skladiščiti daljše časovno obdobje, dobro in stalno zaščiteni s fungicidno oblogo.

JABLANOV ZAVIJAČ, AMERIŠKI KAPAR, KRVAVA UŠ SADNI LISTNI DUPLINAR IN RDEČA SADNA PRŠICA

Glede na opazovanja (feromonske vabe, insektarij) predvidevamo, da je bil vrh leta druge generacije jabolčnega zavijača dosežen med 16. in 23. julijem. Trenutno so ulovi metuljčkov z insektarija in na feromonskih vabah maloštevilni, k čemer delno pripomorejo tudi nizke temperature v zadnjih dneh. Glede na razvoj zapredkov v insektariju predvidevamo, da se bo let druge generacije ob otoplitvi vremena še nadaljeval. Zato svetujemo, da med 10. in 15. avgustom opravite še eno škropljenje proti jabolčnemu zavijaču. Uporabite lahko naslednje pripravke in upoštevajte karenčne dobe: Calypso SC 480 (0,3 L/ha), Basudin 600 EW (1,3 L/ha), Diazol 50 EW (1,5 L/ha), Diazinon 20 (3,6 kg/ha), Zolone liquid (2,5 L/ha) ali Pyrinex 25 CS (2 L/ha).

V nasadih, kjer imate težave z ameriškim kaparjem, dajte prednost pripravkom na osnovi diazinona (Basudin 600 EW, Diazol 50 EW, Diazinon 20), saj pričakujemo začetek izleganja ličink drugega rodu tega škodljivca. Omenjeni pripravki dobro delujejo tudi na krvavo uš.

V nasadih, kjer se pojavlja sadni listni duplinar pa uporabite Calypso SC 480.

Redno spremljajte populacijo rdeče sadne pršice. Še posebej bodite pozorni v mladih nasadih in pri sortah, ki se pozno obirajo (Fuji, Braeburn). V kolikor je prag presežen (8 pršic/list), lahko pri poznih sortah še uporabite Envidor ali Vertimec 1,8 EC . Slednjega uporabite v kombinaciji z enim od mineralnih ali ogrščičnih olj kot so: Belo olje, Frutapon, Ogriol ali Prima.

Ob zaključnih škropljenjih bodite dosledni pri upoštevanju karenčne dobe glede na tehnološki rok obiranja in čas skladiščenja (plodovi za takojšnjo uporabo ali za skladiščenje v hladilnicah) posameznih sort!

Preglednica: Pripravki in karenčne dobe

FITOFARMACEVTSKO SREDSTVO

KARENCA (št. dni)

FUNGICIDI

Bellis

7

Zato 50 WG

21

Thiram 80 WG

35

INSEKTICIDI

Calypso SC 480

14

Basudin 600 EW, Diazol 50 EW, Diazinon 20

21

Pyrinex 25 CS

30

Zolone liquide

28

AKARICIDI

Envidor

14

Vertimec 1,8 EC

28

Hrušev ožig ( Erwinia amylovora )

Nadaljujete z rednim pregledovanjem nasadov jablan, hrušk in kutin na prisotnost hruševega ožiga, saj še vedno odkrivamo nova žarišča s to boleznijo. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). Ob sumu na bakterijski hrušev ožig takoj obvestite lokalno fitosanitarno inšpekcijo, javno službo zdravstvenega varstva rastlin na IHPS (telefonska številka: 71-21-600 ali 041-399-304) ali pokličite na dežurno GSM številko fitosanitarne uprave (041-354-405), ki je dosegljiva tudi ob koncu tedna.


Datum objave obvestila: 02.08.2007 13:00
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS