99. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 09.06.2006 13:30 - Poslano


Vremenske razmere

Hladno in deževno vreme, ki se je začelo v zadnjih dneh maja se je nadaljevalo tudi v začetku meseca junija. V zadnji dekadi maja je v Žalcu padlo kar 163,6 mm dežja, kar je za 123 mm več kot znaša dolgoletno povprečje. Pogoste plohe so zaznamovale tudi začetek junija. Do sedaj je v prvi dekadi meseca junija padlo 22,2 mm padavin. V tem času smo zabeležili tudi zelo nizke temperature za ta čas. Še posebno mrzla so bila jutra z minimalnimi temperaturami od 4,2 °C do 9,7 °C. Povprečna dnevna temperatura prve dekade junija pa je do sedaj 12,3 °C, kar je za 4,9 °C manj kot znaša dolgoletno povprečje.

Jablanov škrlup in pepelasta plesen (Venturia inaequalis in Podosphaera leucotricha) Prognozni model za jablanov škrlup je na različnih lokacijah do sedaj na podlagi meritev opravljenih z Adconovimi agrometeorološkimi postajami, zabeležil 12 do 14 krat izpolnjene pogoje za primarno okužbo. V mesecu juniju so bili do sedaj pogoji za primarno okužbo izpolnjeni enkrat (6. 6.).

Na objektnih stekelcih po vsakem dežju še vedno beležimo ulove askospor, vendar so ti številčno majhni (2. 6.-55spor, 5. 6.-33 spor, 7. 6.-48 spor).

Večina sadjarjev trenutno obvladuje težave s škrlupom. Pege na listih so po večini ustavljene in le redko jih najdemo na plodovih. Strategija krajših razmikov med škropljenji (v povprečju 5 dni) in večkrat zaporedna uporaba sistemičnih pripravkov ali hkratna raba sistemičnih in strobilurinskih pripravkov ob dodatku polnih odmerkov kontaktnih fungicidov je obrodila sadove.

Zdaj je zaščita plodov s kontaktnimi fungicidi zelo pomembna, še posebno tam, kjer so na listih pege in je nevarnost sekundarnih okužb velika.

Glede na dane razmere priporočamo, da tam kjer imate na listih veliko število peg še opravite škropljenje s strobilurinskimi pripravki kot sta Stroby WG ali Zato 50 WG v kombinaciji s polnim odmerkom kontaktnega fungicida. Uporabite lahko tudi Clarinet, ki mu prav tako dodate kontaktni fungicid. V tem času je smiselna tudi uporaba anilinopirimidinskega pripravka Chorus v kombinaciji s polovičnim odmerkom kontaktnega fungicida ali uporaba kontaktnega fungicida z daljšim kurativnim delovanjem kot je Syllit 400 SC .

V kolikor do sedaj s škrlupom niste imeli težav ali imate pege na listih zabrisane preidite na samostojno uporabo kontaktnih fungicidov. Pri tem pazite na razmike med škropljenji (ne daljši od 7 dni) in količino padavin . V primeru, da pade več kot 20 mm padavin je potrebno škropljenje s kontaktnimi fungicidi ponoviti. Od kontaktnih fungicidov lahko uporabite naslednje: Delan SC - 750 (0,05 %), Merpan 80 WDG (0,15 %), Captane 45 WP (0,25 – 0,3 %), Dithane M – 45 (0,25 %), Dithane DG (0,2 – 0,25 %), Mazeb (0,25 %), Mankozeb 80 WP (0,25 %), Pencozeb 80 WP (0,25 %) ali Polyram DF (0,25 %). Kontaktna fungicida kot sta Euparen multi WG 50 in Tiram 80 WG uporabite kasneje, v fazi zaključnih škropljenj. Proti pepelasti plesni dodajte pripravke na osnovi močljivega žvepla kot so: Cosan , Kumulus DF , Microthiol WDG , Močljivo žveplo ali Pepelin DF , vse v 0,2 % koncentraciji.

Jabolčni zavijač (Cydia pomonella)

Hladno vreme je zelo upočasnilo let metuljčkov jabolčnega zavijača. Na vseh feromonskih vabah beležimo zelo majhno število metuljčkov. Tudi vsote efektivnih temperatur pri pragu 10 °C napredujejo zelo počasi (v tednu dni komaj za 5 °C) in se trenutno gibljejo med 250 °C in 260 °C. Zato priporočamo, da na območju Spodnje Savinjske in Šaleške doline ter Celjske kotline opravite škropljenje proti jabolčnemu zavijaču z enim od kontaktnih insekticidov v drugi polovici prihodnjega tedna. To je med 15. in 20. junijem. Uporabite lahko insekticide kot so: Basudin 600 EW v 0,13 % konc.(1,3 L/ha), Diazol 50 EW v 0,15 % konc. (1,5 L/ha), Diazinon 20 v 0,3 % konc. (3 kg/ha), Reldan 40 EC v 0,125 % koc. (1,25 L/ha) ali Zolone liquid v 0,2 % konc. (2 L/ha) ali Pyrinex 25 CS v konc. 0,2 % (3L/ha poraba vode 1500L/ha).

Za uspešnejše zatiranje jabolčnega zavijača lahko omenjenim insekticidom dodate bioinsekticid Madex v 1/3 odmerku (30 mL/ha).

Pripravki na osnovi diazinona (Basudin 600 EW, Diazol 50 EW, Diazol 40 WP, Diazinon 20) hkrati zatirajo tudi ameriškega in vejičastega kaparja ter zeleno, mokasto in krvavo uš, ki so v tem času lahko prisotni v nasadih.

Hrušev ožig ( Erwinia amylovora )

27. maja, se je iztekla inkubacijska doba sprožena 25. in 26. aprila in tako lahko pričakujemo pojav morebitnih prvih simptomov bolezni na poganjkih in plodičih. Pri prvem pregledu aktivnega žarišča okužbe (Črnova) do sedaj okužb nismo našli. Vse sadjarje pozivamo, da nadaljujete z natančnim in vestnim pregledovanjem jablan, hrušk kutin in nešpelj. Še posebej bodite pozorni na zgornje lističe enoletnih poganjkov, ki ob prvih znakih začnejo rahlo veneti in rumeneti, nato na njih opazite tudi izcedek. Pregledujte okolico nasadov, kjer se nahajajo okrasne in gozdne rastline, ki so tudi gostiteljice omenjene bolezni.

O okužbi je potrebno obvestiti fitosanitarno službo ali javno službo za varstvo rastlin in vsako okuženo drevo ali grm označiti. Samo na uradno določenih okuženih območjih smejo imetniki sami izvajati higienske ukrepe.

Pripravila: Alenka Ferlež Rus


Datum objave obvestila: 09.06.2006 13:30
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: ZMRZLAK Marko
Pripravil: Marko Zmrzlak
Seznam registriranih FFS