64. VARSTVO PEČKARJEV - 29.06.2022 14:43 - Zaključeno


 

V tem času, za varstvo pred škrlupom priporočamo uporabo sredstev z aktivno snovjo kaptan (Merpan 80 WDG, Captan 80 WG, Merplus, Ortocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC). Prav tako je uporaba dotičnih sredstev priporočljiva v nasadih, prizadetih v neurjih s točo. V sadovnjakih kjer ne opažate peg škrlupa, obnavljajte fungicidno oblogo na 10-14 dni oz. škropljenje prilagodite padavinam (če skupno pade več kot 25 mm padavin velja obloga za sprano). V kolikor so na listju prisotne pege škrlupa je potrebno poskrbeti, da so plodiči stalno zaščiteni. V ekoloških sadovnjakih lahko za varstvo uporabite pripravek Curatio-žvepleno apnena brozga (deluje tudi proti jablanovi pepelovki).

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljiva uporaba žveplenih pripravkov, ki zmanjšujejo infekcijski potencial bolezni. Pri nekaterih sortah je pri temperaturah na 28 stopinj žveplo lahko fitotoksično. V močno okuženih nasadih je možna uporaba sistemičnih fungicidov (Luna experience, Stroby WG, Zato, Zato plus, Tercel, Topas 100 EC, Topaze, Sercadis ali Sercadis plus).

 

Ulovi metuljev jabolčnega zavijača se glede na lokacije močno razlikujejo. V nasadih še naprej spremljajte ulove na feromonske pasti in ob preseženem pragu škodljivosti (7-10 metuljev/past/teden) ukrepajte. Na voljo so sredstva Imidan 50 WG, Delegate, Coragen, Voliam in Laser plus. Kjer imate težave z listnimi ušmi, priporočamo uporabo sredstva Mospilan 20 SG, ki deluje na oba škodljivca. V močno napadenih nasadih svetujemo dodajanje polovičnega odmerka virusa granuloze (Madex max ali Carpovirusine).

 

Redno pregledujete nasade za morebitne pre razmnožitve rdeče sadne in navadne pršice. Na voljo so registrirani akaricidi Vertimec PRO, Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

 

Sadjarje opozarjamo, bodite pozorni na morebitne znake okužb s hruševim ožigom. Tveganje predstavljajo predvsem nasadi, ki so dolgo pocvitali. V tem času prepoznamo okužbe po venečih, rjavečih in ukrivljenih poganjkih (oblika pastirske palice). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

 

Insekticidi so nevarni čebelam, zato jih uporabite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih. Pred škropljenjem odstranite cvetočo podrast! Pri izbiri FFS upoštevajte pravila antirezistentne strategije. Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in registracije ter jih upoštevajte.


Datum objave obvestila: 29.06.2022 14:43
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: SNOJ David
Pripravil: David Snoj
Seznam registriranih FFS