80. OBVESTILO O VARSTVU OLJČNIKOV - 24.06.2022 15:22 - Zaključeno


Oljčna muha

 

Oljkarje obveščamo, da je čas za namestitev vab za množičen ulov in za ukrepanje z odvračalnimi sredstvi.

Cilj množičnega ulova je privabljanje oziroma zatiranje škodljivca z večjim številom vab. Le te so lahko različnih oblik in delujejo vizualno (rumena barva), prehransko (razne amonijske soli, hidrolizirani proteini…) ter s pomočjo spolnih feromonov. Izdelamo jih lahko tudi sami.

 

V letošnjem letu sta za zatiranje oljčne muhe registrirani zastrupljeni vabi FLYPACK DACUS TRAP in ECO_TRAP, ki se lahko uporabljata tudi pri ekološki pridelavi oljk. Prva je v obliki lovne posode druga kot vrečka. Obe vsebujeta aktivno snov deltametrin, prehransko privabilo amonijev bikarbonat in spolni feromon samic.

Vaba ECO-TRAP je namenjena za preventivno uporabo v oljčnih nasadih v območjih s srednje intenzivnim pritiskom populacije oljčne muhe (Bactrocera oleae), kjer zmanjšuje delež poškodovanih plodov v osnovnem odmerku 100 vab/ha (1 vaba/100 m2). Karenca je zagotovljena z načinom uporabe.

FLYPACK DACUS TRAP - insekticidna vaba je zaprt sistem. Sestavljena je iz dvodelnega deljivega ohišja (posode) iz umetne snovi, feromonskega in prehranskega privabila ter obešala za pripenjanje v krošnjo dreves na zunanjosti pokrova. Spodnji del ohišja je rumeno oranžne barve, ki tudi z barvo privablja oljčne muhe, in ima stranske vstopne odprtine za odrasle osebke ciljnega organizma. Pokrov ohišja je prozoren, na njegovo notranjo stran je nanesen prozoren insekticidni premaz na osnovi deltametrina. V nasad oljk se enakomerno porazdeli od 50 do največ 100 vab na hektar, odvisno od pričakovane stopnje napada oljčne muhe.

Posamezno vabo lahko uporabljamo tudi za spremljanje pojava oljčne muhe.

 

Pred uporabo obvezno preberite in dosledno upoštevajte navodila za uporabo.

 

Kot odvračala za oljčno muho lahko uporabite tudi pripravke na osnovi talka oz. kaolina kot so npr. Invelop White Protect ali Surround WP. Raztopine omenjenih pripravkov rastlino ščitijo pred abiotičnim stresom kot so visoke temperature in omejijo napad škodljivih žuželk.

 

 

Marmorirana smrdljivka

 

V nekaterih oljčnikih opažamo ličinke druge razvojne stopnje, ki se prehranjujejo na plodovih oljk. Trenutno je pojav stenic še omejen in ne povzročajo škode. Da omejimo številčnost stenic v oljčnikih priporočamo uporabo prej omenjenih sredstev na osnovi talka oz. kaolina, ki imajo odvračalen učinek na škodljive žuželke.

 

 

 

Pripravil: Matjaž Jančar


Datum objave obvestila: 24.06.2022 15:22
Obvestilo prognostičnega centra: Zahodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Objavil/a: JANČAR Matjaž
Pripravil: Matjaž Jančar, tel.: 05 630 40 60
Seznam registriranih FFS