73. VARSTVO HMELJA - 11.08.2021 09:34 - Zaključeno


      1. Hmeljeva peronospora

Obilne padavine s točo so v zadnjem neurju pri kontaktnih fungicidih izprale fungicidni nanos iz rastlin zato je hmelj ostal nezaščiten (na različnih lokacijah v savinjski dolini je v kratkem času padlo med 20 in 40 mm padavin). Iz ulova spor je razvidno, da je bila kritična meja v zadnjem obdobju na vseh lokacijah presežena prav tako so ugodni pogoji za okužbo s hmeljevo peronosporo. Svetujemo vam, da takoj ko bo mogoče opravite škropljenje hmeljišč proti hmeljevi peronospori. Za zaključna škropljenje vam odsvetujemo uporabo bakrovih pripravkov ter vam priporočamo uporabo pripravka Folpan 80 WDG v odmerku 4, 68 kg/ha v kolikor vam karenca (21 dni) še to dopušča, drugače uporabite pripravek Revus v odmerku 1,6 l/ha (dovoljen 2 krat letno). Uporabo slednjega pripravka zaradi svojega delno kurativnega učinka svetujemo predvsm v nasadih kjer se vam že pojavlajo bolezenska znamenja. Sistemične fungicide (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC) lahko uporabite samo še pri poznih sortah hmelja (npr. Celeia), ki jo boste obirali po 10 . septembru saj znaša karenca 28 dni. Pri škropljenju hmeljišč morate upoštevati odmike od voda, ki zanašajo pri pripravkih Mirador 250 SC, Ortiva in Zaftra AZT 250 SC 20 m (1 in 2 red), Folpanu 80 WDG 30 m (1 in 2 red), Revusu 15 m 1 red in 5 m 2 red.

      1. Hmeljeva pepelovka

Še vedno so izpolnjeni vsi pogoji za pojav pepelaste plesni na hmelju. Svetujemo vam, da natančno pregledate svoje nasade, ter se držite navodili iz prejšnjih hmeljarskih informacij.

 

      1. Koruzna vešča

Kot smo vas obvestili že v zadnji številki Hmeljarskih informacij je koruzna vešča množično prisotna, prav tako tudi gosenice, katere so se v prejšnjem tednu pričeli izlegati. Ker so sredstva, ki ste jih uporabili konec tega tedna zaradi obilnih in močnih padavin izprana, vas opozarjamo na ponovno uporabo sredstev za zatiranje gosenic. V tem času, če nimate težav s hmeljevim bolhačem, bi dali prednost pripravkom na osnovi Bacillus thuringhiensis (BT). Za zatiranje koruzne vešče imate na razpolago pripravke Agree WG (1 kg/ha), ki vsebuje a.s. Bacillus thuringhiensis var. aizawai ali Lepinox plus (1 kg/ha), ki vsebuje a.s. Bacillus thuringhiensis var. Kurstaki. Ker imata pripravka Agree WG in Lepinox plus dobro delovanje, če je pH pod 6,5 ju je smotrno uporabiti kar se da samostojno. Odsvetujemo vam uporabo BT pripravkov v kombinaciji z različnimi pripravki, še posebej z gnojili, biostimulanti, aminokislinami. Vsekakor pa se pred morebitnim mešanjem posvetujete z distributerji pripravkov.

 

UKREPANJE V STRESNIH RAZMERAH - PO TOČI

Po neurju s točo v tem terminskem obdobju, ko so rastline v fenofazi razvoja storžkov, zgodnejša sorta Savinjski golding pa že v fazi zorenja storžkov, je ukrepanje predvsem v smislu, da omogočimo rastlinam čim hitrejšo regeneracijo do termina obiranja ter za naslednjo rastno sezono.

Pozne sorte je priporočljivo čimprej (da je čim daljši razmak do obiranja) poškropiti s foliarnimi pripravki na osnovi aminokislin, npr. Fertiactyl GZ (3 l/ha), Etamin (200 do 300 ml/100 litrov vode), Protifert LMW (v 0,35 % koncentraciji), Drin (v 0,17 % koncentraciji). Deflan Plus (1,5 l/ha; aminokisline) uporabite v kombinaciji s Phylgreen (1 l/ha; hladno stiskane rjave alge). Pripravki delujejo kot naravni aktivatorji metabolnih procesov, kar ugodno vpliva na rastline – aktivirajo se biokemični in encimski procesi v rastlini. Poleg aminokislin vsebujejo še naravne biološke pospeševalce in mikrohranila. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi alg, ki delujejo na rastline kot stimulatorji, kot so Fructol Bio (2 l/ha ), Coralite KR+ (vsebuje 42 % kalcija, 3 % magnezija, alignate, vitamine, aminokisline in elemente v sledovih), AlgoVital Plus (1,5‒2 l/ha; vsebuje tudi ogljikove hidrate, vitamine, predstopnje

rastlinskih hormonov, mikro- in sekundarna hranila) ali Algo-Plasmin (v 0,4 % koncentraciji; narejen iz vitaliziranih rdečih morskih alg in sedimentnih mineralov).

Škropljenje ne sme biti izvedeno tekom dneva, saj so temperature za varno uporabo previsoke, poleg tega so takrat reže zaprte. Zato naj škropljenje poteka zvečer.

Za Savinjski golding je termin prepozen za uporabo teh pripravkov.

Na trgu so seveda tudi drugi pripravki, navajamo tiste, ki smo jih preizkusili v poskusih IHPS.


Datum objave obvestila: 11.08.2021 09:34
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS