6. OBVESTILO O VARSTVU PEČKARJEV - 23.03.2020 18:55 - Zaključeno


Ohladitev ozračja brez izrazito nizkih temperatur je v tem času dobrodošla, saj je močno upočasnila razvoj sadnega drevja. Razvojne stopnje jablan in hrušk so zelo različne. Medtem ko najzgodnejše hruške na toplejših območjih že začenjajo cveteti, pa razvojno počasnejše sorte jablan na hladnejših območjih šele dobro napenjajo brste. V nasadih, ki razvojno še niso preveč napredovali, je tako še vedno čas za uporabo bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z35 WP, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 50 WP, Cuprablau Z ultra WP, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. V nasadih, kjer pečkarji dosegajo razvojno stopnjo mišjega ušesa (BBCH 54) ali več, je za varstvo pred okužbo z jablanovim ali hruševim škrlupom potrebno uporabiti enega izmed dotikalnih fungicidov kot so Avtar 75 NT, Dithane DG Neotec , Dithane M–45, Manfil Plus 75 WG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Syllit 400 SC, Syllit 544 SC ali Delan Pro. Namesto naštetih pripravkov lahko uporabite tudi pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga (dovoljenje za nujne primere, od 15.3.2020 za 120 dni), slednji je podobno kot bakrovi pripravki dovoljen tudi za ekološko pridelavo. Škropljenje s fungicidi opravite pred napovedanimi padavinami.

 

Še vedno je čas za uporabo parafinskega olja Ovitex z namenom zatiranja škodljivcev kot so listne uši, navadna pršica, rdeča sadna pršica, ameriški kapar in drugi.

 

Sadjarjem priporočamo, da pozorno spremljate prisotnost in škodo zaradi jablanovega cvetožera. Zaradi ohladitve se nam obeta počasnejši in dalj časa trajajoč razvoj do cvetenja kar povečuje nevarnost za večjo škodo. Za zatiranje jablanovega cvetožera je registriran pripravek Imidan 50 WG ter pripravek Asset Five (dovoljenje za nujne primere, od 1.3.2020 za 120 dni), slednji je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. Zaradi nevarnosti za čebele mora biti škropljenje opravljeno vsaj 14 dni pred cvetenjem jablan, priporoča se škropljenje v toplem vremenu, ko se hroščki aktivno hranijo.

 

Pridelovalcem hrušk svetujemo, da v tem času redno obnavljate nanose kaolinskih glin, ki odvračajo hruševe bolšice. Uporabite lahko pripravke kot so Cutisan, Malusan ali Surround WP.


Datum objave obvestila: 23.03.2020 18:55
Obvestilo prognostičnega centra: Osrednja Slovenija/Kmetijski inštitut Slovenije
Objavil/a: Novljan Matic
Pripravil: Matic Novljan, Primož Žigon, Uredila: Meta Zemljič
Seznam registriranih FFS