45. VARSTO ČEŠENJ IN VIŠENJ - 10.06.2019 14:37 - Zaključeno


Plodova vinska mušica

V fazo zorenja vstopajo pozne sorte češenj in višnje. V primeru ugodnih vremenskih razmerah za pojav sadnih gnilob, bodo te posledično privabljale in vplivale na pojav plodove vinske mušice.

Priporočamo, da v nasade češenj in višenj za spremljanje pojava plodove vinske mušice izobesite prehranske pasti.

Te si lahko sami naredite. V 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja škodljivko.

V plastenko nalijete raztopino jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v nasad na višino 1,5 m od tal.

Zmes v plastenki je lahko tudi zmes jabolčnega ali vinskega kisa ali vodna raztopina krušnega kvasa (75 g kvasa na 3,5 dl vode + 1 čajna žlička sladkorja).

V primeru ulova plodove vinske mušice v prehranske pasti opravite škropljenje s pripravki kot so: Imidan 50 WG (1,5 kg/ha), ki ima karenco 14 dni ali uporabite pripravek Laser plus (0,15 L/ha), ki ima karenco 7 dni, (dovoljenje za nujne primere 1.5. do 1.9.2019).

Češnjeva muha

Na območju Celjske in Koroške regije zgodnje sorte češenj zorijo (BBCH 89). Sorte, ki srednje pozno do pozno zorijo, pa vstopajo v fazo začetka barvanja plodov (BBCH 81). Zato je čas, da obesite rumene lepljive plošče za spremljanje pojava češnjeve muhe. Prag škodljivosti je presežen, če ulovimo eno muho na dve postavljeni plošči od faze, ko češnje spreminjajo barvo iz zelene v rumeno.

Ob preseganju praga škodljivosti opravite škropljenje z enim od insekticidov kot so: Mospilan 20 SG (0,375 kg/ha), Imidan 50 WG (1,5 kg/ha) ki imata karenco14 dni.

Prav tako lahko za zatiranje češnjeve muhe uporabite biološki pripravek na osnovi glive Beauveria bassiana Naturalis (2 L/ha), ki nima karence. Vendar morete opraviti vsaj tri tretiranja v časovnem razmiku 5 do 7 dni.

Za povečanje učinkovitosti lahko insekticidom dodate beljakovinsko vabo Nutrel (1,5 % konc.).

Pri zgodnjih sortah češenj muhe ni potrebno zatirati.

Tudi na vrtovih NE priporočamo zatiranja češnjeve muhe z insekticidi. Svetujemo, da v vrtovih obesite rumene lepljive plošče na katere se lovi češnjeva muha. Obesite 10 plošč na drevo (na zahodno in južno stran krošnje). Po končanem obiranju plošče odstranite.

PRI UPORABI SREDSTEV NEVARNIH ZA ČEBELE IZVAJAJTE ŠKROPLJENJE IZKLJUČNO POZNO ZVEČER, PONOČI ALI ZGODAJ VZJUTRAJ, KO SO ČEBELE V PANJIH TER POSKRBITE, DA BO PODRAST POMULČENA!

Sadne gnilobe

V primeru ploh in neviht bodo ugodne razmere za razvoj sadnih gnilob na plodovih češenj. Zato v nasadih češenj, kjer imate težave z obvladovanjem gnilob opravite škropljenje z enim od pripravkov, ki so navedeni v preglednici.

Pripravek

Odmerek

Karenca (dni)

Topsin - M

1 kg/ha

14

Luna experience

0,6 L/ha

7

Signum

0,75 kg/ha

7

Switch 62,5 WG

1 kg/ha

7

Teldor SC 500

1,5 L/ha

3

Prolectus

1,2 kg/ha

1

Amylo – X

1,5 – 2,5 kg/ha

karenca ni potrebna

Serenade Aso

8 L/ha

karenca ni potrebna


Datum objave obvestila: 10.06.2019 14:37
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS