30. OBVESTILO O VARSTVU VINOGRADOV št.2 - 11.04.2019 11:14 - Zaključeno


Vinska trta je na najtoplejših legah dosegla fenološko fazo 7 do 8 po skali BBCH (začetek odpiranja brsta - odpiranje brsta). To fenološko fazo so dosegle najbolj hitro razvijajoče se sorte kot so 'Chardonnay', 'Rumeni muškat' in 'Rizvanec'. Ostale sorte npr. 'Laški rizling' so šele v fenološki fazi BBCH 5 (stadij volne).

 

Ko vinska trta doseže fenološko fazo 8 po skali BBCH (konice zelenih poganjkov jasno vidne), je čas za prvo škropljenje proti črni pegavosti. Glivica je prisotna predvsem na občutljivih sortah kot so 'Laški rizling', 'Šipon', 'Rizvanec' in 'Kerner'. Do okužb prihaja samo v primeru deževnega vremena v začetku rasti mladic. Proti črni pegavosti vinske trte je potrebno običajno opraviti dvoje škropljenj, prvič, ko mladice dosežejo velikost 1 do 2 cm in drugič v primeru deževnega vremena čez približno 7 – 10 dni. Škropljenje je potrebno opraviti pred začetkom padavin. Proti črni pegavosti priporočamo uporabo kontaktnih fungicidov kot so: Antracol ali Antracol WG 70 (oba v 0,2% konc., zaloge v uporabi do 22.6.2019) ali Follow 80 WG (1,9 kg/ha) ali Folpan 50 SC (3 L/ha) ali Folpan 80 WDG (1,9 kg/ha) ali Polyram DF (3 kg/ha).

 

Proti črni pegavosti je mogoče je uporabiti tudi bakrove pripravke in sicer Cuprablau Z 35 WG (3 kg/ha), Cuprablau Z 35 WP (3 kg/ha) ali Cuprablau Z Ultra WP (1,8 kg/ha). Škropimo samo močneje okužene vinograde pred napovedanimi padavinami.

V vinogradih, kjer se je v preteklem letu močneje pojavil oidij, lahko namesto zgoraj omenjenih pripravkov proti črni pegavosti uporabite pripravek Universalis (2,0 L/ha).

Trsno kodravost ali akarinozo in erinozo lahko zatiramo tudi kasneje v fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 14) s pripravkom Vertimec pro v 0,1% konc.

 

Prve metuljčke grozdnih sukačev smo na področju SV Slovenije na feromonske vabe ujeli 8. aprila. Priporočamo, da se izobesijo feromonske vabe za spremljanje križastega in pasastega grozdnega sukača, še posebej za tiste vinogradnike, ki so vključeni v KOPOP ukrep »VIN-VABE«.

 

Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo, zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele in predpisanih razdalj od voda I. in II. reda. V primeru uporabe sredstev, nevarnih za čebele, je potrebno cvetočo podrast pokositi in škropljenje opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.

 

JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 11.04.2019 11:14
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MEŠL Miro
Pripravil: Miro Mešl
Seznam registriranih FFS