59. VARSTVO HMELJA - 02.07.2018 08:35 - Zaključeno


Rast in razvoj hmelja

Kot smo že večkrat omenili lahko za letošnje leto za hmeljišča v Savinjski dolini rečemo, da rast in razvoj hmelja močno prehitevata glede na dolgoletno povprečje. Prav tako se srečujemo tudi s pojavom izredno neizenačenega nastopa generativne faze predvsem pri sortah Savinjski golding in Aurora. Tako v tem času v nasadih omenjenih sort lahko na posameznih rastlinah najde od komaj formiranih cvetnih nastavkov, cvetov, do napol razvitih ali pa celo že do popolnoma razvitih storžkov. V povprečju lahko rečemo, da sta sorti Savinjski golding in Aurora v razvojni fazi BBCH 63-65 (približno 30 % cvetov je odprtih do polnega cvetenja). Nekoliko manj je je neizenačenost cvetenja izražena pri sorti Celeia, tako, da lahko fenološko to sorto opišemo z razvojno faza BBCH 61 kar pomeni začetek cvetenja.

Hmeljeva peronospora

Iz ulova spor je razvidno, da so le te v zadnjem obdobju na vseh lokacijah nekoliko upadle kljub temu pa so na večini lokacij nad kritično mejo. Velja opozorilo, da hmelj prehaja v razvojno fazo polnega cvetenja. Glede na zelo ugodne vremenske razmere v zadnjem obdobju, pogoste padavine, kakor tudi na osnovi ulova spor in ob dejstvu, da je cvetenje najbolj občutljiva faza za okužbe s hmeljevo peronosporo (kritična meja je sedaj 10 ulovljenih spor v štirih zaporednih dneh) je potrebno hmeljišča takoj ko bo mogoče zaščititi.Svetujemo vam, da v kolikor v nasadih nimate težav z hmeljevo peronosporo uporabite enega od kontaktnih fungicidov. V tem času bi ponovno dali prednost pripravku Folpan 80 WDG v odmerku 4,68 kg/ha. V kolikor imate nasade občutljivih sort ter na listih že opazite pege, svetujemo uporabo enega od pripravkov iz skupine Alliete, ki ga v tem času uporabite v odmerku med 5 in 6 kg/ha, odvisno od bujnosti nasada ali pa pripravek Revus v odmerku 1,6 l/ha, ki pa ga lahko uporabite samo 2 krat letno. Pri škropljenju hmeljišč morate upoštevati odmike od voda, ki zanašajo pri Folpanu 80 WDG 30 m (1 in 2 red), Revusu 15 m (1 in 2 red), pri pripravkih iz skupine Alliete 15 m 1 red in 5 m vode 2 reda. S škropljenem hmeljišč ne smete odlašati prav tako je potrebno škropljenje ponovit v kolikor vam večja količina padavin (40 mm) izpere fungicidni nanos.

 

Hmeljeva pepelovka

Prav tako kot za hmeljevo peronosporo so tudi za hmeljevo pepelovko trenutno ugodni pogoji za razvoj te bolezni. Svetujemo vam v vseh nasadih preventivno uporabite enega od pripravkov namenjenih zatiranju hmeljeve pepelovke. Na voljo imate pripravke na osnovi žvepla, ki jih uporabite v odmerku 6 kg/ha, na voljo sta tudi pripravka Vivando, ki ga uporabite v odmerku 0, 66 l/ha vendar je njegova uporaba omejena 2 krat letno ali pa Vitisan, ki ga uporabite v odmerku 12 kg/ha.

 

Hmeljeva listna uš

Konec prejšnjega tedna ste v večini primerov uporabili sistemične insekticide za zatiranje hmeljeve listne uši. V večini primerov uši niso več prisotne v nasadih, pa vseeno vam priporočamo, da v hmeljiščih preverjate uspešnost izvedenega ukrepa.

 

Hmeljeva pršica

Trenutno je populacija pršice v večini hmeljišč še vedno zelo nizka, mestoma je niti ne najdeno. Zato vam svetujemo, da v hmeljiščih ob rednih pregledih spremljate njen nadaljnji razvoj, da boste lahko pravočasno ukrepali. Uporaba akaricidov v večini hmeljišč v tem času še ni potrebna.

 

O vseh dilemah in nejasnostih glede pršice, se lahko obrnite na Inštitut, na Oddelek za varstvo rastlin, kamor lahko vsak dan do 8. ure zjutraj prinesete v pregled liste hmelja, ki jih boste nabrali v svojih hmeljiščih. Listi naj predstavljajo povprečen vzorec, nabran na različnih mestih v hmeljišču in na različnih višinah hmelja (spodaj, v sredini in zgoraj).

 

Koruzna vešča

Let metuljev 1. generacije še vedno traja. Populacija je v zadnjih dneh izredno nizka (maks. 3 metulji/noč), kar je verjetno posledica hladnih in vlažnih noči ter pogostih padavin. Na območjih, kjer imate težave z gosenicami koruzne vešče, in kjer ste opazili že tudi poškodbe na hmelju, je vsekakor smiselno ponovno uporabiti pripravek Agree WG (1 kg/ha) ali Lepinox plus (1 kg/ha). To je še posebej priporočljivo, če je minilo več kot 10 dni in da je padlo preko 40 mm padavin.


Datum objave obvestila: 02.07.2018 08:35
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS