54. VARSTVO SADNEGA DREVJA - 21.06.2018 13:43 - Zaključeno


Fenološki razvoj jablan

Na območju Celjske in Koroške regije so jablane v povprečju na opazovane lokacije in sorte v fenološki fazi BBCH 75 -76.

Škrlup in pepelasta plesen

Sadjarji, ki ste do sedaj uspešno obvladali okužbe s škrlupom, nadaljujte s škropljenji v razmikih na 10 do 14 dni. V primeru, ko pade več kot 25 mm dežja predvidevamo, da je fungicidna obloga sprana in je potrebno škropljenje pred naslednjimi padavinami ponoviti. V nasadih, kjer so na listih in plodovih pege je v času padavin nevarnost za sekundarne okužbe velika. Zato v primeru napovedi dolgotrajnih in obilnih padavin opravite škropljenje pred dežjem.

Škropljenje proti škrlupu opravite z enim od pripravkov na osnovi aktivne snovi kaptan: Merpan 80 WDG (1,88 kg/ha), Orthocide 80 WG (2 kg/ha), Scab 80 WG (1,9 kg/ha) ali Scab 480 SC (3,13 L/ha).

Za zmanjšanje infekcijskega potenciala jablanove pepelovke dodajte enega od naslednjih pripravkov: Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specilal, Thiovit jet ali Vindex 80 WG, v odmerku 3 kg/ha. Uporabite lahko tudi pripravka Pol sulphur 800 SC ali Symbiotica Fito, v odmerku 4 kg/ha. Pazite na temperature zraka, če te presegajo 30 °C se izogibajte dodajanju vseh pripravkov na osnovi močljivega žvepla.

Jabolčni zavijač

V neškropljenih-travniških nasadih so ulovi metuljčkov na feromonskih vabah začeli padati in so v tem tednu na večina opazovanih lokacij manj številčni, pod pragom škodljivosti. Tudi v intenzivnih nasadih jablan, kjer so opravili prvo in drugo škropljenje proti prvemu rodu jabolčnem zavijaču v napovedanem roku so ulovi malo številčni ali pa se metuljčki sploh ne lovijo. Zato menimo, da se krivulja leta prvega rodu jabolčnega zavijača preveša v zadnjo tretjino. O velikosti populacije, nadaljevanju razvoja in pojavu druge generacije ter nadaljnjih rokih zatiranja vas bomo sproti obveščali.

Redno spremljate populacijo listnih in krvave uš ter rdeče sadne pršice. Ob preseganju praga škodljivost (rdeča sadna pršica: pet gibljivih stadijev na list) uporabite enega od registriranih pripravkov za njihovo zatiranje.

Pragovi škodljivosti na 100 pregledanih poganjkov

Zelena jablanova uš

8 do 10 kolonij

Mokasta jablanova uš

1 do 2 koloniji

Jablanova uš šiškarica

5 do 8 kolonij

Krvava uš

12 kolonij oz. 5 - 8 % napadenih vej

V primeru toče takoj opravite škropljenje s pripravki, ki vsebujejo aktivno snov kaptan kot so: Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG ali Scab 480 SC.

Hrušev ožig

Nadaljujte z rednim pregledovanjem nasadov jablan in hrušk na prisotnost bakterije Erwinia amylovora, povzročiteljice hruševega ožiga. Pregledujte tudi travniške sadovnjake. Preglede opravljajte v času, ko je listje suho. Simptome opazite predvsem na poganjkih, ki venejo in se sušijo (pastirska palica), spremlja jih lahko tudi bakterijski izcedek, ki je na začetku mlečno rumene barve, nato postane oranžen. Poleg nasadov pregledujte tudi okolico, kjer se nahajajo okrasne in samonikle rastline, ki so gostiteljice hruševega ožiga (glog, panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica…). V primeru suma na okužbo s hruševim ožigom obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu (03 71 21 600).

 

 


Datum objave obvestila: 21.06.2018 13:43
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS