48. VARSTVO HMELJA - 11.06.2018 09:18 - Zaključeno


Hmeljeva peronospora

S spremljanjem ulova spor smo letos pričeli 10. maja na treh lokacijah v Savinjski dolini ter v Vojniku. Iz ulova spor je razvidno, da so le-te prisotne na vseh lokacijah. Na večini lokacij presegajo kritično mejo (40 ulovljenih spor v štirih zaporednih dneh). Na osnovi ulova spor, kakor tudi zaradi dejstva, da so trenutno ugodne razmere za razvoj hmeljeve peronospore, vam svetujemo, da povsod tam, kjer s peronosporo nimate težav, hmeljišča preventivno poškropite s pripravkom Folpan 80 WDG v odmerku 2,8 kg/ha. V kolikor imate nasade občutljivih sort ter na listih že opazite pege, svetujemo uporabo enega od pripravkov iz skupine Alliete, ki ga v tem času uporabite v odmerku med 4 in 5 kg/ha, odvisno od bujnosti nasada. S škropljenem hmeljišč ne smete odlašati.

 

Hmeljeva listna uš

Prelet krilatih uši na hmelj še ni končan, vendar se počasi zaključuje. Pričakujemo, da se bo končal v tem tednu. V primerjavi z lanskim letom, kakor tudi s petletnim povprečjem je manjši, populacija uši v večini hmeljišč še ni presegla praga škodljivosti, mestoma pa so nasadi, v katerih je že potrebno ukrepati.Opozoriti je potrebno, da je veliko nasadov že doseglo vrh opore, prav tako hmelj prehaja v generativno fazo cvetenja, zato svetujemo, da povsod tam, kjer pri pregledih hmeljišč opazite več kot 50 uši na list, uporabite sistemični insekticid za zatiranje hmeljeve listne uši. V tem primeru svetujemo uporabo pripravka Teppeki v odmerku 0,18 kg/ha. V kolikor pa ste za zatiranje hmeljeve listne uši načrtovali uporabo pripravka Movento SC 100 in populacija uši še ni dosegla praga gospodarske škode, svetujemo, da z uporabo insekticida še nekoliko počakate. O primernem času uporabe vas bomo obvestili v naslednjih Hmeljarskih informacijah.

 

Koruzna vešča

V začetku maja smo pričeli s spremljanjem koruzne vešče s svetlobno vabo, in sicer na dveh že znanih lokacijah, to sta IHPS Žalec in Roje pri Žalcu. Prve metulje smo na obeh lokacijah ulovili 9. maja. Letos je let metuljev na obeh spremljanih lokacijah primerljiv, in sicer smo v maju zabeležili na noč maksimalno po 4 metulje. Potrebno pa je poudariti, da je let zaradi vremenskih razmer, pogostega dežja in vetra, manjši kot v lanskem letu.V naslednjih dneh pričakujemo že prve gosenice koruzne vešče 1. generacije. Bodite posebej pozorni v nasadih, kjer ste običajno imeli težave z veščo, še posebej v hmeljiščih na širšem žalskem območju, kot seveda tudi izven te lokacije. Predvidevamo, da bo prva aplikacija z registriranimi insekticidi v naslednjem tednu. Prednost v tem času bi dali pripravku Agree WG ali Lepinox plus.

 

Hmeljeva pršica

Hmeljevo pršico smo v nekaterih hmeljiščih že zasledili. Njena populacija v večini hmeljišč trenutno ni velika, mestoma pa so hmeljišča, kjer je pršica že množično prisotna. Pri pregledih hmeljišč bodite še posebej pozorni tudi na pršico, da se boste v času uporabe sistemičnih insekticidov lahko pravilno odločili glede uporabe posameznega pripravka. Če boste imeli težave pri odločanju, se obrnite na IHPS.

 

Viroidna zakrnelost hmelja

Smo v obdobju, ko na rastlinah že lahko opazimo prva bolezenska znamenja. Okužene rastline zaostajajo v rasti ter razvijajo zbito rast glavnih in stranjskih poganjkov. Značilno bolezensko znamenje predstavlja tudi vihanje listnih robov navzdol, intenzivnejše poganjanje stranskih poganjkov ter blago rumenenje listne mase, predvsem v zgornjem delu rastlin. V nadaljevanju vegetacije se pojav bolezenskih znamenj stopnjuje tako, da rastline ne dosežejo višine žičnice, listi ostajajo manjši in nekoliko mehurjasti, storžki pa deformirani in nepopolno razviti. Bolezen se prenaša z rastlinskim sokom, ki se zasuši na orodju in opremi, s sadilnim materialom, hmeljevino ter ostalimi ne-razgrajenimi ostanki rastlin. Obolele rastline so neozdravljive in kužne po celotni površini, zato je ključnega pomena, da jih čim prej odkrijemo in odstranimo iz nasada. Po uradni potrditvi bolezni v nasadu je tako potrebno nemudoma odstraniti nadzemne dele obolelih rastlin in 2 sosednji rastlini v isti vrsti. Sosednje ne-simptomatične rastline so namreč v večini primerov okužene in ob ne-uničenju predstavljajo vir ponovnih okužb. Po uničenju nadzemnih delov rastlin hkrati opravimo premaz bazalnega dela trt na prerezu s totalnim herbicidom, da povzročimo propad korenike, ki jo lahko odstranimo po obiranju. V ta namen je registriran herbicidni pripravek Touchdown System4 (15% konc.) podjetja Syngenta. Okužene nadzemne dele lahko najhitreje uničimo z zakopom (globina min. 0.5m), ki ne sme biti na vodovarstvenem območju I. reda. Možen je tudi sežig ali pa odvoz na javno deponijo ob predhodnem dogovoru z podjetjem Simbio d.o.o., ki vam na želeno mesto dostavi kontejner za odvoz organskih odpadkov. V začetku junija IHPS prične s sistematičnem nadzorom hmeljišč, katerega namen je predvsem pomoč pri hitrem odkrivanju žarišč, evidenca in strokovna podpora. Ker v okviru nadzora ne moremo pregledati vseh površin, je potrebno, da pridelovalci tudi sami redno spremljate svoje nasade in v primeru najdbe sumljivih rastlin obvestite Oddelek za varstvo rastlin (IHPS; tel.: 03 71 21 600). V primeru nasadov, ki imajo status okuženosti iz preteklih let in pridelovalci izvajate lokalno uničenje pred prihodom preglednikov ali FSI, na mesta obolelih rastlin postavite količek, da lahko opravimo evidenco žarišč ter morebitne potrditvene analize iz korenike. Pri delu v nasadih ne pozabite na razkuževanje delovne opreme. Glede izbire razkužila priporočamo uporabo pripravka Virocid v 2% konc.

Za dodatne informacije lahko na spletni strani IHPS dostopate do priročnika »Huda viroidna zakrnelost hmelja« http://www.ihps.si/wp-content/uploads/2016/08/Huda-viroidna-zakrnelost-hmelja-2017.compressed.pdf

 

Verticiljiska uvelost hmelja

V okuženih hmeljiščih, sajenih z zelo občutljivo sorto Celeia, že opažamo prvi pojav venenja obolelih rastlin. Med najbolj prepoznavna bolezenska znamenja spadajo rumenjenje in odmiranje listov, pri čemer se listni robovi obrnejo navzgor, prizadeti listi pa ob dotiku odpadejo. Razvoj bolezni se prične na spodnjem delu rastline in v času 1-2 tednov prizadene celotno rastlino. Ob prerezu obolelih trt v spodnjem delu rastline je vidno rjavo prevodno tkivo.

V juniju bo IHPS pričel z vsakoletnim izvajanjem sistematičnih pregledov hmeljišč na okuženih območjih, s katerim nadzorujemo pojav in širjenje letalne oblike verticilijske uvelosti hmelja. Nadzor bo v letu 2018 ciljno usmerjen pregledom že okuženih hmeljišč, nasadom, ki so ponovno posajeni na karantenske premene, in nasadom, za katera nas boste pridelovalci sami opozorili na obolele rastline. Pred vsakim območnim pregledom hmeljišč vas bomo telefonsko obvestili, da boste seznanjeni z našim obiskom.

Pri omejevanju hmeljeve uvelosti je ključnega pomena, da ste hmeljarji, tako kot do sedaj, tudi sami pozorni na pojav uvelih rastlin, saj le s pravočasnim odkritjem manjših žarišč uspemo upočasniti širjenje te bolezni. Ob pojavu sumljivih rastlin obvestite Oddelek za varstvo rastlin (IHPS; tel 03 71 21 600), da opravimo laboratorijsko analizo in vam svetujemo glede nadaljnjih ukrepov.

 

 


Datum objave obvestila: 11.06.2018 09:18
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS