41. VARSTVO HMELJA - 23.05.2018 08:56 - Zaključeno


RAST IN RAZVOJ HMELJA

Na IHPS sistematično že več let zaporedoma spremljamo rast in razvoj hmelja v Savinjski dolini krajši čas pa tudi na območju Koroške. Spremljamo glavne tri sorte: Savinjski golding, Auroro in Celeio. Za letošnje rastne razmer predvsem v aprilu in maju so značilni bistveni odkloni temperatur glede na dolgoletno povprečje, april je bil tako toplejši kar za 4,3 °C prva dekada maja pa za 3,7 °C. Nadpovprečno toplo vreme je bistveno vplivalo tudi na rast in razvoj hmelja tako so Aurore, ki najbolj odstopajo v povprečju za slabih 50 cm višje kot v lanskem letu (BBCH 16), Savinjski golding prav tako tudi Celeia pa sta višja za slabih 20 cm (BBCH 14). Naj vas ponovno opozorimo, da lahko podrobnejše podatke o vremenu za posamezno lokacijo kakor tudi urna gibanja temperatur in padavin najdete na spletnem naslovu: http://agromet.mkgp.gov.si/APP/Home/METEO/-1.

 

VARSTVO HMELJA

 

Hmeljeva peronospora – primarna okužba

V letošnjem letu beležimo bistveno manjši pojav kuštravcev v primerjavi z lanskim letom razlog je verjetno v hitri rasti hmelja, ki so mu botrovale nadpovprečno visoke temperature v aprilu in maju. Kljub temu pa so v določenih nasadih kuštrovci prisotni. Pozorno preglejte svoje nasade hmelja predvsem občutljivih sort kot so Savinjski golding, Bobek, Celeia , Dana ter novi sorti Styrian Wolf in Styrian Gold. V kolikor ugotovite kuštravce na več kot 3 % rastlin pomeni, da morate nemudoma uporabiti sistemični fungicid. Na voljo imate pripravke na osnovi a.s. Al – fosetil in sicer Aliette, Aliette flash in Aliette WG, ki jih v tem času uporabite v 0,25% koncentraciji glede na višino hmelja pri klasični porabi vode 300 do 400 L / m višine hmelja.

 

Hmeljev bolhač

V letošnjem letu smo prve hrošče hmeljevega bolhača opazili 13. aprila, številčnejše je bil na hmelju prisoten v drugi in tretji dekadi aprila, še posebej v mlajših nasadih. V teh dneh na večini opazovanih lokacij ugotavljamo, da je hmelj v večini primerov zaradi ugodnih vremenskih razmer hitro rastel in dobesedno »ušel« bolhaču. Pa vendarle mestoma lahko v maju, še posebej v prvoletnih nasadih, na mladih komaj odgnanih rastlinah, povzroča na listih škodo z izjedanjem. V takšnih primerih morate pravočasno ukrepati, da vam hmeljev bolhač ne povzroči prevelike škode. Za zatiranje hmeljevega bolhača imate na razpolago kontaktna insekticida z a.s. lambda-cihalotrin in sicer Karate Zeon 5 CS, katere uporabite v koncentraciji 0,01 %, ter Karis 10 CS, ki ga uporabite v 0,005 % koncentraciji. V tem času za vsak meter višine porabite cca. 300 l vode. Insekticid za zatiranje bolhača lahko uporabite skupaj s sistemičnim fungicidom (npr. Aliette flash) za zatiranje primarne okužbe hmeljeve peronospore. Za podaljšano in boljše delovanje kontaktnega insekticida je priporočljivo poleg insekticida dodati tudi kakšno močilo (npr. Siltac, Silwet, Nu-film, itd.).

Opozorimo naj vas, da je uporaba insekticida Karate Zeon 5 CS in Karis 10 CS na istem zemljišču dovoljena škropljenje le 2-krat letno. Omenjenih insekticidov ne smete uporabljati v vročem in vetrovnem vremenu! Ker sta sredstvi nevarni za čebele, je pred njuno uporabo potrebno zmulčiti cvetočo podrast v hmeljiščih (npr. ogrščica) ter regrat okrog hmeljišč! Pazite, da Karate Zeon 5 CS uporabite 40 metrov proč od vodnih površin, le v primeru uporabe šob z redukcijo drifta- antidrifnih šob, se varnostni pas zmanjša na 20 metrov. V primeru uporabe insekticida Karis 10 CS pa morate upoštevati 50 m varnostni pas od voda 1. in 2. reda.

 

Hmeljeva listna uš

Letos smo na hmelju v Žalcu prvo krilato uš našli 30. aprila, kar je v skladu z dolgoletnim povprečjem. Glede na podatke štetja zimskih jajčec hmeljeve listne uši na zimskem gostitelju, domači češplji, kjer smo v povprečju našli 0,5 odloženih jajčec/100 brstov, letos ne pričakujemo velikega preleta uši. V teh dneh smo našli v poprečju do 5 krilatih uši/rastlino/dan. V naslednjih dneh pričakujemo v nasadih hmelja že prve izlegle uši. Prelet uši bo na podlagi prognoznega modela trajal verjetno še vsaj 14 dni. V hmeljiščih bodite v naslednjih tednih pozorni na morebitno prerazmnožitev uši, še posebej ob robovih hmeljišč. O ukrepi zoper uši vas bomo obvestili ko bo primeren čas za morebitno ukrepanje in sicer v Hmeljarskih informacijah in na Tehnoloških sestankih hmeljarjev.


Datum objave obvestila: 23.05.2018 08:56
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS