40. VARSTVO HMELJA - 23.05.2018 08:54 - Zaključeno


DOPOLNJEN SEZNAM FITOFARMACEVTSKIH SREDSTEV V HMELJARSTVU ZA LETO 2018

 

Seznam FFS v hmeljarstvu za leto 2018 je dopolnjen s sredstvom Movento SC 100, kateri ima sedaj v hmeljarstvu redno registracijo. Je sistemičen insekticid za zatiranje hmeljeve (listne) uši, ki ima delovanje tudi na navadno (hmeljevo) pršico, v primeru če ga uporabite v največjem dovoljenem odmerku in sicer 1,5 l/ha. Uporabite ga lahko le 1-krat letno, karenco za hmelj ima 14 dni.

Sistemičen insekticid in akaricid Movento SC 100 uporabljate v naslednjih odmerkih:

  • BBCH 31-37 (ko hmelj doseže 10 do 70 % končne višine) v odmerku 0,3-0,95 l/ha

  • nad BBCH 37 pa se uporablja v odmerku 0,95 -1,5 l/ha

Najvišji odmerek 1,5 l/ha se uporabi v primeru,ko želimo sočasno zatreti uši in pršico.

 

Celoten, dopolnjen »Seznam FFS v hmeljarstvu za leto 2018« je dostopen na spletni strani Inštituta (http://www.ihps.si/seznam-ffs-v-hmeljarstvu-11-4-2018).

 

Obveščamo vas, da Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ni izdala dovoljenja za nujne primere v zvezi z varstvom rastlin za uporabo akaricida Acramite 480 SC za zatiranje navadne (hmeljeve) pršice v letu 2018.

 

VARSTVO HMELJA

 

Hmeljeva peronospora – primarna okužba

 

V letošnjem letu smo pri pregledih hmeljišč ob rezi hmelja v kar nekaj nasadih zaznali povečan obseg okužb brstov in korenike, kar se izraža kot delna porjavenja notranjega tkiva. Pozorni bodite tudi na pojav kuštravcev v nasadih hmelja predvsem občutljivih sort kot so Savinjski golding, Bobek, Celeia in Dana ter novi sorti Styrian Wolf ter Styrian Gold. Takoj po rezi hmelja ko poganjki dosežejo višino med 5 in 10 cm oz. imajo razvita en do dva para listov (BBCH 11 -12),je primeren čas za zatiranje primarne okužbe s pripravkom Fonganil Gold. Omenjeni pripravek ima poleg zatiranja kuštravcev vpliv tudi na zdravljenje hmeljne korenike. Za njegovo uporabo se priporoča enkratna točkovna aplikacija v odmerku 0,2 ml na rastlino ob porabi vode 0,2 l, pri kateri se doseže najvišja stopnja učinkovitosti. Pri škropljenju v pasovih se priporoča uporaba maksimalnega odmerka, ki znaša 0,8 l/ha pri porabi vode 700 l/ha. V letošnjem letu pa imate v tem času na voljo tudi nov pripravek Profiler, ki ga uporabite v odmerku 2,25 kg/ha. Svetujemo obvezno točkovno – foliarno aplikacijo (poraba vode 0,2l/rastlino 600-700 l/ha) v fenofazi BBCH 13-15, kar pomeni od razvitih 3 parov listov do razvitega petega para listov.

 

Hmeljev in lucernin rilčkar

 

Hmeljev rilčkar je v zadnjem času vse pogosteje prisoten v naših hmeljiščih, njegova ličinka povzroča zmanjšanje količine in kakovosti pridelka. Njegovo populacijo ugotovimo ob rezi hmelja, ko pregledamo ostanke rezi, poškodbe, posledično pa najdemo bele, breznoge ličinke z rjavo barvo. Hmeljev rilčkar postaja pomemben gospodarski škodljivec, zoper katerega nimamo registriranega nobenega insekticida. Sicer pa na ličinko hmeljevega hrošča, katera je prisotna v podzemne delu trte hmelja in povzroča škodo z vrtanjem, ni

 

 

dovolj učinkovit noben insekticid. Tako nam preostane le malo globlja rez hmelja ter dosledno izvajanje fitosanitarnih ukrepov v hmeljiščih. Eden izmed teh ukrepov je pobiranje ostankov podzemnih stebel oz. trt po rezi hmelja, katere odstranite iz hmeljišč, nikakor jih ne puščajte v bližini hmeljišč. S tem preprečite, da bi se hmeljev rilčkar razmnožil, ličinka pa prodrla v osrčje sadike hmelja in s tem povzročila odmiranje sadike. Navedeni ukrepi so učinkoviti tudi za lucerninega rilčkarja, ki je v večini prisoten v hmeljiščih na vzhodnem delu Slovenije (npr. območja Trgovišče, Dornava).

 

Uporaba herbicidov v prvoletnih nasadih hmelja in ukoreniščih

 

V letošnjem letu je na novo posajenih veliko nasadov hmelja. V Slovenji za zatiranje plevelov v hmeljiščih nimamo dovoljenih herbicidov, razen v ukoreniščih in prvoletnih nasadih hmelja, kjer pridelka hmelja letos ne boste obirali. V ta namen je dovoljen herbicid:

STOMP Aqua, ki zatira enoletne ozkolistne in nekatere vrste širokolistnih plevelov in sicer:

  • po saditvi, pred vznikom sadik hmelja, se uporabi v odmerku 3,3 l/ha;

  • po saditvi, po vzniku sadik hmelja, do faze petih parov listov (BBCH 15), pa v odmerku 3,0 l/ha.

Ker škropimo v pasovih, izhajamo pri izračunu iz 1/3 površine. Tako porabimo le 1/3 vode (100 l) in samo 1/3 hektarskega odmerka herbicida Stomp Aqua, kar predstavlja cca. 1,0 l.

 

Če boste v istem hmeljišču sočasno gojili hmelj in fižol smete uporabiti herbicid Stomp Aqua in sicer:

a) če sta hmelj in fižol pred vznikom je odmerek Stomp Aqua 3,3 l/ha (v pasovih 1,1 l/ha),

b) v primeru, da ima hmelj razvite liste, fižol pa še ni vzniknil, je odmerek Stomp Aqua 3,0 l/ha (v pasovih 1,0 l/ha).

 

PRIJAVA NOVIH NASADOV HMELJA V REGISTRU KMETIJSKIH GOSPODARSTVEV

 

V lanskem letu je izšel nov Pravilnik o registru kmetijskih gospodarstev (Uradni list RS, št. 83/2016), ki predpisuje določene spremembe tudi za vas hmeljarje.

4. točka 16. člena navedenega pravilnika predpisuje naslednje:

 

 “Pri vsaki novi prijavi oziroma spremembi podatkov o hmeljišču je na upravni enoti treba obvezno priložiti eno od naslednjih potrdil:

a) o uradni potrditvi certificiranih sadik A ali certificiranih sadik B,

b) o uradni potrditvi standardnih sadik,

c) za sadike pri premeščanju iz držav EU – ustrezen rastlinski potni list,

č) za sadike iz uvoza iz tretjih držav – fitosanitarno spričevalo,

d) o izpolnjevanju pogojev za pridobivanje sadik v proizvodnem hmeljišču”.

 

 

LETNA PRIJAVA PRIDELAVE RAZMNOŽEVALNEGA MATERIALA IN SADIK HMELJA

 

Ponovno je leto naokoli in ne bo odveč, če vas spet spomnimo na določene zadeve v zvezi s sadilnim materialom za hmelj.

 

  1. NABIRANJE SADIK HMELJA:

Hmeljarji, ki ste v letu 2017 prejeli uradno potrdilo za matična hmeljišča (certificirano in standardno matično hmeljišče), katere ste spomladi 2017 prijavili v uradni pregled, lahko iz teh nasadov pridobivate sadike hmelja (certificirane sadike B in standardne sadike).

Sadike nabrane v certificiranih in standardnih matičnih hmeljiščih so lahko za lastno uporabo ali za trženje. Neodvisno od tega, ali boste te sadike imeli samo za lastno uporabo, ali tudi za trženje - prodajo, jih je potrebno pred premeščanjem pregledati. Vsaj 10 dni pred načrtovano rezjo sadik hmelja v teh nasadih morate to namero prijaviti organu za potrjevanje (IHPS)- Jošku Livk.

 

Pogoji, katere morajo izpolnjevati certificirane sadike B in standardne sadike hmelja ob uradnem pregledu pri vas doma so:

- biti morajo nepoškodovane;

- debelina posamezne sadike mora biti najmanj 10 mm;

- zgornji del sadike mora biti gladko, poševno odrezan, 10-15 mm nad zgornjim vencem brstov;

- spodnji del sadike mora biti gladko, ravno odrezan, 10-15 mm pod spodnjim vencem brstov.

Dvovenčne sadike morajo imeti 2 venca dobro razvitih brstov, enovenčne sadike pa 1 venec dobro razvitih brstov.

 

Sadike nabrane v proizvodnih nasadih hmelja, za katere ste prejeli s strani IHPS »Potrdilo o izpolnjevanju pogojev za pridobivanje sadik v proizvodnem hmeljišču« pa so samo za lastno uporabo in niso tržne. Teh sadik ni potrebno prijavljati na IHPS v pregled pred saditvijo in za te sadike ne prejmete nobenega dodatnega potrdila.

 

  1. PRIJAVA MATIČNIH NASADOV HMELJA V URADNI PREGLED:

Hmeljarji, ki imate svoje nasade hmelja posajene s sadikami hmelja A certifikata, B certifikata, ali standardnimi sadikami, lahko le te prijavite v uradni pregled. V teh nasadih bomo preko vegetacije opravili predpisane strokovne preglede. V primeru, da bodo nasadi izpolnjevali predpisane pogoje v skladu s pravilnikom in ostalo veljavno zakonodajo, boste lahko iz njih v jeseni 2018 ali spomladi leta 2019 nabirali sadike hmelja za lastno uporabo, ali za trženje.

V prilogi vam prilagamo obrazec za Letno prijavo pridelave sadik hmelja – Prijava v uradno potrditev za leto 2018 z navodili za izpolnjevanje. Navedeno prijavo morate poslati na IHPS do 30. aprila 2018, (glej navodila za izpolnjevanje prijave), Prijava je tudi na spletni strani IHPS (www.ihps.si). Za vložitev te prijave morate biti predhodno vpisani v FITO- SEME registru, ki ga vodi MKGP. Kdor še ni vpisan v tem registru nas čimprej pokličite, da uredimo vse potrebno za vpis v omenjen register.

 

  1. OZNAČEVANJE MATIČNIH HMELJIŠČ:

Certificirana in standardna matična hmeljišča na terenu morajo biti vidno označena z napisi na tabli, ki mora biti odporna na vremenske razmere. Označi se na začetku hmeljišča v smeri prihoda in sicer prva in zadnja vrsta, tako da je jasno vidno, kje se to hmeljišče nahaja. Napis na tabli mora vsebovati :

  • kategorijo matičnega hmeljišča; navede se 'CMH' ali 'certificirano matično hmeljišče' ali 'SMH' ali 'standardno matično hmeljišče,

  • ime oziroma kratica sorte hmelja, ki je prijavljena v pregled,

  • število vrst hmelja, ki so prijavljene v pregled (na primer 5, 8, 10,…) ter

  • puščico, ki označuje smer v kateri se matično hmeljišče nahaja.

 

Vse dodatne informacije lahko dobite pri Jošku Livk na tel.: (03) 71-21-642 oziroma na GSM: (041) 647-404.


Datum objave obvestila: 23.05.2018 08:54
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS